מרגל ישראלי או צוללן שנסחף?

בחודש ספטמבר האחרון הגיע אחמד דעיף למעבר ראש הנקרה, מצויד בחליפת צלילה. הוא הכיר את הים, אבל בפעם הבאה שהוא עלה מעליו – הוא היה בדרום לבנון. עקבותיו נעלמו, עד שאמו ראתה הודעה קצרה ברשת הטלוויזיה של החיזבאללה, שממנה הבינה שבנה נעצר. לפני כחודש דעיף הוחזר לישראל אחרי שעונה קשות בכלא הלבנוני

בחודש ספטמבר 2011 הגיע אחמד דעיף, טבח מנתניה, למעבר ראש הנקרה מצוייד בחליפת צלילה. הוא נכנס למים ומאז נעלם. איש מבני משפחתו לא ידע מה עלה בגורלו עד שלגמרי במקרה אימו ראתה הודעה ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה שבנה הגיע ללבנון - ונעצר שם. לפני חודש הוא הוחזר לישראל, אך עדיין נשארו שאלות פתוחות.

רק השבוע הסיר בית המשפט בעכו את צו איסור הפרסום מעל הפרשה מה שמאפשר לראשונה לשמוע עוד פרטים על הסיפור המוזר. "הים מפחיד. אני מתפלאת איך הבן שלי נכנס והגיע ללבנון בשלום, השבח לאל", אומרת נוואד דעיף, אימו של אחמד. את תחילת הסיפור איש לא ראה: אחמד נכנס לבד למים בראש הנקרה, ונסחף ככל הנראה עם הזרם ללבנון.

כבר 10 שנים אחמד צולל, מכיר היטב את הים, מכיר גם את החוף של ראש הנקרה על הגבול הלבנוני. "לפי דעתי רק הזרם של הים העביר אותו ללבנון, לא שום דבר אחר", אומר מוחמד דעיף אחיו של אחמד. "אין לנו חברים בלבנון ואנחנו לא מכירים שם אף אחד".

"היכו אותו עד שחשבו שהוא מת"

"חיזבאללה חטפו אותו והיכו אותו עד שחשבו שהוא מת", אומר ח"כ איוב קרא, מהמתווכים בעסקה שהובילה לשחרורו. "ביקשו מהצלב האדום לקחת אותו, גילו שהוא חי, טיפלו בו ואז הוא עבר עוד עינויים קשים תחת חיזבאללה".

אחרי חודשים לבנון מסכימה להחזיר אותו הבייתה. "ראשית קיבלנו את הסכמתו לשוב לישראל, ואז קיבלנו את האישורים של הרשויות בלבנון ובישראל", אומר ראול ביטל נציג הצלב האדום בישראל. חצי שנה אחרי שהגיע ללבנון הוא חוצה חזרה את הגבול. "הוא נראה כמו מי שלא אכל, שתה או ישן חצי שנה", אומרת אימו.

"קונטאר חזר ללבנון שמן כמו חזיר, למה לילד שלי לא התייחסו כמו בן אדם? עדיף לערבי לשרת בצבא ולא ללכת למדינה ערבית" שואלת אימו בכעס. "יהודי הוא אוצר בשבילם, הם ישמרו עליו. מי שלא יהודי לא חשוב והוא יכול למות ברעב", אומר ח"כ קרא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת