הרמטכ"ל גנץ הדיח את סא"ל אייזנר מתפקידו

תקרית הכאת פעיל השמאל מדנמרק גובה מחיר אישי כבד מסמח"ט הבקעה. בדיקה העלתה שהתנהגותו לקתה ב"כשלים פיקודיים וערכיים" וכן נקבע כי בשנתיים הקרובות לא ימונה לתפקיד פיקודי

הרמטכ"ל בני גנץ הודיע כי בעקבות התקרית האלימה במהלכה הכה סגן אלוף שלום אייזנר מפגין דני, הוא הודח היום מתפקידו כסגן מפקד חטיבת הבקעה. בנוסף, אייזנר לא ימונה לסגן מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל כמתוכנן, זאת לאחר שנמצאו בהתנהגותו כשלים פיקודיים וגם ערכיים. בנוסף, הוא לא ישובץ בשנתיים הקרובות בתפקיד פיקודי.

מצה"ל נמסר כי בהחלטתו של הרמטכ"ל, הוא אימץ את המלצתם של מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן ומפקד זרוע היבשה, אלוף שלמה תורג'מן. 

סא"ל אייזנר: "כנראה רוצים שאעזוב את הצבא"

גורמים בצה"ל מעריכים שבעקבות ההחלטה, סא"ל אייזנר יחליט לפרוש בסופו של דבר מהצבא. מקורבים לסא"ל סיפרו לחדשות 2 באינטרנט שקיבל את ההחלטה בסערת רגשות. "הופתעתי מההחלטה, כנראה שרוצים שאעזוב את הצבא", אמר בשיחה עמם לאחר קבלת ההחלטה.

לדברי אותם גורמים, "הוא אמר שנפגע מההחלטה להדיח אותו וישקול את המשך תפקידו בצה"ל". עוד ציין הסמח"ט המודח כי המשך תפקידו תלוי בתפקיד שיציעו לו. "קיבלתי את הבשורה ואני צריך להתאושש ממנה", ציין סא"ל אייזנר.

מי שהעניק גיבוי לאייזנר גם אחרי ההחלטה להדיחו הוא דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית ערבות הירדן שיישוביה ממוקמים בגזרה שעליה פיקד הסמח"ט. "הוא צריך לשלם את המחיר שהיו שם מצלמות, שהתמונות שודרו חדשות לבקרים, ושמחקו לו את כל עברו", אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "הוא יקבל את העונש באהבה גדולה ואני שמח על החלטת הרמטכ"ל ששלום ישוב לשמש בתפקידים פיקודיים בעוד כשנתיים".

אלחייני מתח ביקורת על הקצונה הגבוהה בצה"ל, שלראייתו הפנתה לאייזנר עורף. "יש איזשהי תחושה שבגדו באותו סמח"ט מוערך, שנטשו אותו ושלא נתנו לו גיבוי. התחושה האישית שלי היא שזה לא המקרה היחיד בצה"ל ושיש מקרים נוספים שלא מפורסמים. אני חושב שאנחנו כחברה חייבים לרדת לשורש הדברים ולשאול איך מגיע קצין כמוהו למצב של איבוד עשתונות - שעולה לו בקריירה הצבאית, בעוד שהמערכת יוצאת נקייה".

אמש: ביקורת חריפה של ברק על התקרית

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הלילה לראשונה לתקרית שבמהלכה הכה חטמ"ר הבקעה סגן אלוף שלום אייזנר מפגין דני באמצעות קת הרובה שלו. ברק מתח ביקורת חריפה על אייזנר, שהושעה מתפקידו.

בשיחות סגורות שקיים, קבע השר כי לא קיימת סתירה בין ביצוע משימות לבין התנהגות הולמת ושמירה על ערכי צה"ל ורוחו. "האמירות המופרכות שנששמעו ביממה האחרונה, כאילו ההתנהגות החמורה והחריגה שלקה בה קצין יחיד נובעת מכורח מבצעי או מעקרון דבקות במשימה, לא מקובלת עלי ולא הייתה מקובלת מעולם בצה"ל", נמסר מלשכת ברק.

בצה"ל מתחזקת ההערכה כי הרמטכ"ל גנץ יאמץ את ממצאי תחקיר פיקוד המרכז וידיח מתפקידו את סא"ל אייזנר. עם זאת, עדיין לא ברור אם התקרית הקשה תביא לסיום שירותו הצבאי. מבחינתו של הקצין הוותיק, הוא עדיין לא החליט אם יישאר בצה"ל ונראה שהוא ממתין להחלטת הרמטכ"ל. "זה לא תלוי בי", אמר אתמול בבוקר לכתבים.  

 התנהלות האירוע לא הייתה תקינה

גורמי צבא העריכו בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי לרמטכ"ל לא נותרה ברירה אלא להדיח מתפקידו את הסמח"ט, זאת לאור ממצאי התחקיר שהופק בלשכת אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. גורמים המעורים בתחקיר סיפרו כי למרות שמדובר בעניין נקודתי, התנהלות האירוע לא הייתה תקינה והרמטכ"ל גנץ לא ייתן ולא ירשה לעצמו להשאיר אותו בתפקידו.

ביום שני פנה סא"ל אייזנר לסנגוריה הצבאית על מנת למצוא משפטן שייצגו, וכן פנה למספר עורכי דין פרטיים, משום שייתכן שההליכים המשפטיים שהוא יעבור ישפיעו על המשך שירותו בצה"ל. גורמים בצבא טוענים כי מה שברור הוא שאייזנר לא יוכל להמשיך בתפקידו הנוכחי, וכי מינויו לסגן מפקד בה"ד 1 יבוטל - אולם עדיין לא ברור אם הוא יודח משירותו בצבא. בכל מקרה, המשך עתידו של סא"ל אייזנר בצה"ל לא ייקבע לפני סיום חקירת מצ"ח והגשת חוות הדעת של הפרקליטות הצבאית.

מהחומר שנאסף בתחקיר שביצע פיקוד מרכז, עולה המסקנה שהכוח בפיקוד הסמח"ט לא נערך כראוי מול ההגנה הפרו-פלסטינית, שכן לא התקבל מידע על מועדה המדויק והיקפה. בין הממצאים הבעייתיים הוזכרה העובדה שפלוגה של משמר-הגבול, שלוחמיה הועמדו לרשות חטיבת הבקעה כסיוע, לא מילאה את התפקיד שיועד לה אחרי שהוחלט לשחרר את השוטרים לבתיהם בתום פעילות לילית.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו מתן חצרוני ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת