ברק: התנהגות הסמח"ט לא מקובלת

"אין סתירה בין ביצוע משימות להתנהגות הולמת ושמירה על ערכי צה"ל", כך אומר הלילה שר הביטחון ברק בהתייחסות ראשונה לפרשת הסמח"ט המכה סא"ל שלום אייזנר. "ההתנהלות החמורה והחריגה לא מקובלת עלי ולא הייתה מקובלת מעולם בצה"ל"

"התנהגות לא מקובלת". ברק, ארכיון (רויטרס)

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הלילה לראשונה לתקרית שבמהלכה הכה חטמ"ר הבקעה סגן אלוף שלום אייזנר מפגין דני באמצעות קת הרובה שלו. ברק מתח ביקורת חריפה על אייזנר, שהושעה מתפקידו.

בשיחות סגורות שקיים, קבע השר כי לא קיימת סתירה בין ביצוע משימות לבין התנהגות הולמת ושמירה על ערכי צה"ל ורוחו. "האמירות המופרכות שנששמעו ביממה האחרונה, כאילו ההתנהגות החמורה והחריגה שלקה בה קצין יחיד נובעת מכורח מבצעי או מעקרון דבקות במשימה, לא מקובלת עלי ולא הייתה מקובלת מעולם בצה"ל", נמסר מלשכת ברק.

בצה"ל מתחזקת ההערכה כי הרמטכ"ל גנץ יאמץ את ממצאי תחקיר פיקוד המרכז וידיח מתפקידו את סא"ל אייזנר. עם זאת, עדיין לא ברור אם התקרית הקשה תביא לסיום שירותו הצבאי. מבחינתו של הקצין הוותיק, הוא עדיין לא החליט אם יישאר בצה"ל ונראה שהוא ממתין להחלטת הרמטכ"ל. "זה לא תלוי בי", אמר אתמול בבוקר לכתבים.  

 התנהלות האירוע לא הייתה תקינה

גורמי צבא העריכו בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי לרמטכ"ל לא נותרה ברירה אלא להדיח מתפקידו את הסמח"ט, זאת לאור ממצאי התחקיר שהופק בלשכת אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. גורמים המעורים בתחקיר סיפרו כי למרות שמדובר בעניין נקודתי, התנהלות האירוע לא הייתה תקינה והרמטכ"ל גנץ לא ייתן ולא ירשה לעצמו להשאיר אותו בתפקידו.

ביום שני פנה סא"ל אייזנר לסנגוריה הצבאית על מנת למצוא משפטן שייצגו, וכן פנה למספר עורכי דין פרטיים, משום שייתכן שההליכים המשפטיים שהוא יעבור ישפיעו על המשך שירותו בצה"ל. גורמים בצבא טוענים כי מה שברור הוא שאייזנר לא יוכל להמשיך בתפקידו הנוכחי, וכי מינויו לסגן מפקד בה"ד 1 יבוטל - אולם עדיין לא ברור אם הוא יודח משירותו בצבא. בכל מקרה, המשך עתידו של סא"ל אייזנר בצה"ל לא ייקבע לפני סיום חקירת מצ"ח והגשת חוות הדעת של הפרקליטות הצבאית.

מהחומר שנאסף בתחקיר שביצע פיקוד מרכז, עולה המסקנה שהכוח בפיקוד הסמח"ט לא נערך כראוי מול ההגנה הפרו-פלסטינית, שכן לא התקבל מידע על מועדה המדויק והיקפה. בין הממצאים הבעייתיים הוזכרה העובדה שפלוגה של משמר-הגבול, שלוחמיה הועמדו לרשות חטיבת הבקעה כסיוע, לא מילאה את התפקיד שיועד לה אחרי שהוחלט לשחרר את השוטרים לבתיהם בתום פעילות לילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת