השב"כ הנחה לבטל את הטיסות לסקנדינביה

הבדיקות המחמירות של המאבטחים הישראלים בנמלי התעופה בעולם יפגעו בנופשים? בעקבות סירובן של מדינות סקנדינביה לאפשר למאבטחים לתשאל נוסעים שנראים להם חשודים, אמור השב"כ להורות על ביטול הטיסות ליעדים שונים באזור. בתגובה, ארקיע ביקשה מראש השב"כ לבטל את ההנחיה. "המחיר יהיה גבוה", מזהירים

זה לא סוד שסידורי האבטחה הישראלים בשדות התעופה ברחבי העולם נחשבים למחמירים במיוחד. כעת, הנוסעים עלולים לשלם את המחיר.

במסגרת הנחיה חדשה שאמורה לצאת בקרוב, יאסור השב"כ באופן גורף על חברות תעופה ישראליות לטוס למדינות סקנדינביה. הסיבה: חוסר ההסכמה בנהלי האבטחה, וסירובן של הרשויות המקומיות לאפשר למאבטחים הישראלים לתשאל נוסעים שנראים חשודים - זאת בהתאם להנחיות השב"כ

ההנחיה החדשה צפויה לפגוע מאוד בקשרי התעופה בין ישראל למדינות סקנדינביה, במיוחד לאחר ש-75% מהמושבים בטיסות בחודשי הקיץ כבר נמכרו, וכעת לא ברור אם יימצא פתרון לנוסעים. חברת ארקיע, שמפעילה את הטיסות, העבירה מכתב דחוף לראש השב"כ, יורם כהן, בדרישה שיחזור בו מההחלטה וימנע פגיעה בנוסעים ובחברה.

סמנכ"ל השיווק של ארקיע דודו מחלב אמר בתגובה לידיעה: "לא יכול להיות מצב שחברת תעופה ישראלית תטוס ליעדים כמו סקנדינביה ויעדים אחרים, ובגלל בעיות ביטחון תבטל טיסות. מה שיקרה שרק חברות זרות יטוסו לארץ והמחיר יהיה גבוה".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "טיסות ישראליות בחו"ל מאובטחות במטרה למנוע ולסכל פיצוץ מטוס על נוסעיו באוויר ופגיעה בריכוזי אדם על הקרקע. השגת מטרות אלה מחייבת ביצוע פעולות אבטחה למען ביטחון הנוסעים והמטוס".

כמו כן, הבהירו בשב"כ כי "אגף האבטחה נושא באחריות לניתוח האיומים ולקביעת רמת ותקן האבטחה הנדרשים לשם מימוש פעולות האבטחה באפקטיביות. במדינות בהן הפער שבין דרישות המינימום לאבטחת טיסות ישראליות, לבין המגבלות שהמקומיים מטילים הוא בלתי ניתן לגישור ומשמעותו סיכון גבוה לביטחון חיי הנוסעים - לא נוכל לאשר את ביצוע הטיסות".

לסיכום אמרו בשב"כ: "בימים אלה הגורמים המוסמכים מישראל ומשבדיה עוסקים בניסיון לגשר על הפערים ולהסדיר הנושא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת