סמח"ט הבקעה על פרשת הכאת פעיל השמאל: "מרגיש לא טוב, מאמין בעצמי"

יום אחרי שתמונותיו חובט בעוצמה במפגין דני העלו את שמו לכותרות, תיאר סא"ל שלום אייזנר את תחושותיו לחדשות 2. הערב הוא זומן לתחקיר מסכם של הפרשה, שממצאיו הסופיים יוגשו לרמטכ"ל תוך ימים ספורים

פרשת הכאת פעיל השמאל על ידי סמח"ט בקעת הירדן מסתעפת: סגן-אלוף שלום אייזנר, שתועד חובט בקת רובה בצעיר הדני אנדרס איאס, זומן הערב לתחקיר מסכם של הפרשה בלשכתו של אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון.

לפי ההערכה, יוגשו הסיכומים כבר בימים הקרובים לידי הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שיכריע האם לקבל בעקבותיהם החלטות או לא. מהחומר שנאסף עד כה עולה המסקנה שהכוח בפיקוד הסמח"ט לא נערך כראוי מול ההפגנה הפרו-פלסטינית.

בין הממצאים הבעייתיים הוזכרה העובדה שפלוגה של משמר-הגבול, שלוחמיה הועמדו לרשות חטיבת הבקעה כסיוע, לא מילאה את התפקיד שיועד לה אחרי שהוחלט לשחרר את השוטרים לבתיהם בתום פעילות לילית.

בדיקת צה"ל העלתה: המפגינים נקטו אלימות

מסקנה נוספת שעלתה מהבדיקות היא שבניגוד לטענת הפעיל, שהתעקש כי לא הפעיל כוח כלפי הלוחמים, נקטו אנשיו אלימות נגד החיילים. אייזנר עצמו הודה כי שגה בתגובתו ובמעשיו. נוסף על כך, התברר כי גרסה מצולמת של צה"ל לאירוע לא הייתה זמינה - שכן רגעי השיא התרחשו בשלביה המאוחרים של ההתגוששות שנמשכה כשעתיים.

לפי שעה, נשמעים גינויים על התנהגותו של אייזנר מקרב כל הגורמים בצה"ל ואיש מהם אינו מעניק לו גיבוי על כך. מי שבכל זאת נרתמו לתת לו גב הם פעילי ארגון "קונצנזוס", שגייסו 20 חתימות של מפקדים וחיילים למכתב שנשלח לרמטכ"ל שבו הוא נקרא שלא למהר להסיק מסקנות ולא להיות שותף ל"משפט שדה", כהגדרתם.

היום, אחרי שהעיסוק התקשורתי בפרשה העלה את שמו לראש הכותרות, ניסה אייזנר עצמו להימנע מלשוחח עם עיתונאים. בשיחה קצרה עם חדשות 2 סיפר: "אני מרגיש לא טוב, אבל מאמין בעצמי ויודע שיהיה טוב".

"זו הייתה הגנה עצמית"

עם זאת, בתחקיר שקיים עם מפקד האוגדה הוא תיאר בפירוט רב את שרשרת האירועים שהובילה לתקרית: "יצאנו לפנות אירוע חסימת כביש עם 200 מפגינים. הגעתי למקום ואחרי הידברות עמם, הם עלו לאוטובוסים. לפתע הגיחו 50 רוכבי אופניים שצפצפו עלינו ונסעו לכיווננו כדי להתעמת".

אייזנר אמר כי הוא ופקודיו נפלו קורבן לאלימות מצד הפעילים. "מצאנו את עצמנו 12 חיילים מול 50 רוכבי אופניים", הוא תיאר. "הגיעו אלינו שניים שחבטו במקלות ושברו את ידי. אחד חבט בי מאחור. חשבתי שזה אותו בחור בלונדיני, ולכן - כדי להגן על עצמי - הדפתי אותו בנשק. זו בפירוש הגנה עצמית".

על התיעוד שהוצג אמר כי "הסרטים היו ערוכים באופן מגמתי ולא משקפים את האירוע". הוא גם ציין כי ביקש להזעיק לזירה כוחות משטרה ומשמר-הגבול, אולם אלה איחרו להגיע ובאו רק בתום התקרית.  הוא סיכם בכך שהודה כי ייתכן שנפל פגם קטן בהתנהגותו, אך הדגיש כי כל שעשה נועד לסייע בשמירה על הסדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת