פעיל השמאל שהוכה ע"י סמח"ט הבקעה: "מקווה שיודח מצה"ל"

אנדרס איאס הדני שטח מרמאללה את גרסתו לתקרית שבה תקף אותו סא"ל שלום אייזנר בקת רובה והכחיש מכל וכל כי הכה אותו קודם. שגרירת ארצו דרשה ממשרד החוץ הסברים על האירוע

יום אחרי פרסום תיעוד האירוע שבו הותקף פעיל השמאל הדני אנדרס איאס על ידי סגן מפקד חטיבת הבקעה, סגן-אלוף שלום אייזנר, העניק הראשון ריאיון ל"שש" עם עודד בן-עמי שבו שטח את גרסתו לתקרית הקשה ולרצף האירועים שהביא, לטענתו, להתגוששות האלימה.

גם במישור הבינלאומי חלה התפתחות בפרשה, כשלנוכח הפרסומים בנושא - פנתה שגרירת דנמרק בישראל למשרד החוץ בדרישה לקבל הסברים על האירוע שתועד. איאס עצמו, ששוהה כבר כמה חודשים בשטחי הרשות הפלסטינית הבהיר בריאיון שקיים מרמאללה כי לראייתו, לא עשה דבר שהצדיק שימוש בכוח נגדו.

"השתתפתי בפעילות שלווה – מסע אופניים לכפרים פלסטינים שונים בבקעת הירדן", הוא תיאר. "בשלב מסוים נעצרנו על ידי הצבא הישראלי על כביש 90 (כביש הבקעה). לא הסכימו לאפשר לנו להמשיך במסע. הכביש מוגדר שטח C ונאמר לנו שאין לנו רשות להיות שם, אז הפסקנו את המסע ומארגני האירוע ניסו להגיע לפשרה כלשהי כדי שנוכל להמשיך בדרך - אבל זה לא היה אפשרי".

הפעיל הוכה כי שבר את אצבעות הסמח"ט? "זה שקר ברור"

בהמשך, סיפר איאס כי כוחות הצבא שהיו המשיכו לחסום את דרכם של הפעילים ועמדו בסירובם לאפשר להם להמשיך: "המתנו במשך חצי שעה ואז החלטנו לנסות ללכת בשלווה לעבר החיילים ולעבור אותם, מכיוון שהיינו צריכים להמשיך בדרך לפי התכנית של אותו היום. התקרבנו אל החיילים לאט מאוד ובשקט, אבל הם הגיבו מיד באלימות גסה מאוד ופצעו שלושה ממשתתפי האירוע כולל אותי".

לדברי הפעיל, נפגעו באירוע גם אישה פלסטינית אחת ואזרחית הולנדית שפונו לטיפול רפואי בבית חולים ביריחו. על האלימות שהופנתה נגדו אמר: "חייל הכה אותי בפנים עם רובה M16. נפלתי על הקרקע ואז הובילו אותי מזירת האירוע אל תוך אמבולנס".

איאס דחה בתוקף את הטענה שהציג אייזנר - שלפיה הגיב באלימות נגדו אחרי שתקף אותו ושבר את אצבעותיו. "זה שקר ברור שאין לו כל קשר למציאות", הוא הבהיר. "תיעדנו בדיוק את מה שקרה ורואים שהחיילים פעלו באלימות רבה כלפי אזרחים שלווים. אם לטענות האלו היה איזשהו קשר למציאות, הרי שהיינו כבר רואים תיעוד של זה. כל המשתתפים באירוע , פלסטינים ואזרחים מרחבי העולם כולו, נהגו אך ורק בדרכי שלום".

"מקווה שהוא לא יהיה יותר חלק מצה"ל"

לסיכום דבריו, אמר איאס כי הסיבה שבה הוא שוהה בשטחים היא "כדי להפגין הזדהות עם בני העם הפלסטיני ועם מאבקם לחירות ולכבוד נגד הכיבוש הישראלי שנמשך כבר מאז 1967. הכיבוש הזה אינו חוקי לפי כל החוקים הבינלאומיים וכך גם ההתנחלויות שבגדה המערבית".

הוא הביע תקווה כי אייזנר, שהושעה מתפקידו בעקבות התקרית, "לא יהיה עוד חלק מצה"ל - כי הוא נוהג באלימות רבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת