בכירים בצה"ל: "הסמח"ט בייש את הצבא וצריך ללכת הביתה"

צמרת צה"ל סוערת בעקבות תיעוד התקיפה של סמח"ט הבקעה. גורמים בכירים בצבא אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי "הוא לא יישאר בצה"ל אחרי התמונות האלה - הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד לא ירשו זאת לעצמם". הנשיא פרס בתגובה ראשונה: "הזדעזעתי כמו כולם לראות את התיעוד של האלימות, צריך להוקיע את זה"

"סמח"ט הבקעה, סגן אלוף שלום אייזנר, מבייש את הצבא וצריך ללכת הביתה" - כך טוענים היום גורמים בכירים בצה"ל, שקוראים להדיחו לאלתר לאחר שתועד תוקף בקת רובה פעיל שמאל. בתגובה תוקפים בימין: "סובלים כאן מהיסטריה מופרזת".

יום לאחר פרסום התמונות המטרידות, בהן נראה אייזנר מכה בפניו פעיל שמאל מדנמרק במהלך הפגנה, רבים בפיקוד המרכז המומים מהתיעוד החמור. קצינים בכירים בפיקוד, כולל מפקד האוגדה, התפלאו מאוד למראה הסרטון.

גורמים בכירים בצבא העריכו בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי מאוד יכול להיות שהמשטרה הצבאית החוקרת תעצור קצינים נוספים שהיו במקום והיו עדים לאירוע הקשה. "הפרשה הזאת מזעזעת, לא ראויה ומביישת מאוד את הצבא, דווקא ביום של המטס שלא צלח - מנענו את המטס אך פתאום יצאה הפרשה הזאת", לדבריהם.

רבים בצבא טוענים כי על הסמח"ט לקחת אחריות על מעשיו וללכת הביתה. "הוא לא יישאר בצה"ל אחרי התמונות האלה - הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד לא ירשו זאת לעצמם", הוסיפו הגורמים בצבא, אך הדגישו כי "יכול להיות שאם אייזנר יודח, הוא יילחם לחזור לצה"ל בגלל שהוא נחשב לקצין מעולה שעשה תפקידים רבים בהצלחה וזכה להוקרה".

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, הדגיש בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי מפקד חטיבת הבקעה כבר החל לתחקר את הנושא, וכי כמה חיילי מילואים כבר נחקרו בנושא. בנוסף ציין דו"צ כי ההשעייה של אייזנר מהווה אמירה ברורה וכי הלקחים שיופקו יופצו לכלל מפקדי צה"ל.

הנשיא פרס: "את המקרה הזה צריך לעקור ולהוקיע"

גם במערכת הפוליטית סוערות הרוחות, הן מימין והן משמאל, בעקבות התיעוד. הנשיא פרס התייחס הבוקר לתקרית בשיחה עם תלמידים ברמת הגולן, ואמר כי "הזדעזעתי כמו כולם לראות את התיעוד של האלימות. חשוב לזכור כי זהו מקרה בודד ואת המקרה הזה צריך לעקור ולהוקיע והוא בשום אופן אינו משליך על הכלל. אני חושב שצה"ל הגיב בצורה ברורה והוא חוקר את המקרה".

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי "מה אנרכיסט ששייך לארגון תומך טרור עושה בישראל? אלו שאלות שצריך לשאול את ראש הממשלה, הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד, למה עושים משפט שדה? אני יודע על עברו של הסמח"ט, ומי שמגן עלי על מדינתי ועל משפחתי אני נוטה להגן גם עליו".

"סובלים כאן מהיסטריה מופרזת, ומזה שכולנו מתבלבלים בין מי האויב ומי האוהב", הוסיף אורלב. "האוהב הוא אייזנר ואותו צריך לחבק. אין ספק שמדובר ברגע של חולשה, בפעולה שלא היתה צריכה להתרחש, אבל השאלה היא אם מסתכלים על השליח או על כל הרגע ועל למה נשברו כל האצבעות שלו שהיה צריך לגבס".

"לצערי חלק מאיתנו הם עם רגשי נחיתות, יש פה תגובה אומללה שגורמת נזק חמור למדינת ישראל, אבל במקום לרדת לשורש העניין מוצאים שעיר לעזאזל, זאת שגיאה חמורה מאוד שעלולה לסרס את צה"ל בעתיד", הוסיף ח"כ אורלב.

ח"כ חנין: "התייחסו אל המפגין כטרוריסט"

ואילו בשמאל תוקפים את התנהגותו של הקצין. ח"כ דב חנין (חד"ש) הדגיש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "מה שמטריד אותי זאת תופעה הרבה יותר רחבה, שמהסרטון נראה שאנחנו רואים עוד דוגמה שלה. יש כאן אישזהי בעיה מערכתית ומי שמשתתף בהפגנות מחאה פוליטיות בארץ".

"בשנים האחרונות אני רואה תהליך מאוד מדאיג ומסוכן בו מתחילים להתייחס למפגינים פוליטים כאל סוג של טרוריסטים. אני לא יודע בדיוק איך התגלגלה התקרית הקשה בסרטון, אבל כאשר מנחיתים קת של רובה על מפגין, כנראה שמתייחסים אליו כאל טרוריסט", אמר ח"כ חנין.

חנין הוסיף: "אני אומר בצער ובדאגה, יותר ויותר אלימות ננקטת כלפי מפגינים לא אלימים כלפי הפגנות בשטחים, וזה קורה גם בהפגנות מחאה בתוך ישראל. לא מבינים שישנה זכות בסיסית להפגנה ומחאה פוליטית ועל הזכות הזאת צריך להגן ולשמור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת