דובר צה"ל על תיעוד הסמח"ט: "מקווה מאוד שזה עשב שוטה"

בצה"ל מתייחסים בחומרה רבה לתקיפת פעיל השמאל מדנמרק ע"י סמח"ט הבקעה, אך מדגישים כי גם החיילים ספגו אלימות במהלך התקרית. "ברור לכל מי שצופה בסרטון שמדובר באירוע חמור שמנוגד לערכי צה"ל, הדגיש דובר צה"ל, אך ציין: "הסמח"ט שבר את אצבעותיו במהלך המהלומות שהוא חטף"

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, התייחס הבוקר לאירוע במהלכו היכה סמח"ט הבקעה פעיל שמאל מדנמרק באמצעות קת הנשק שלו, והדגיש כי מדובר במקרה חמור. עם זאת ציין, כי אי אפשר לנתק את האירוע מאלימות המפגינים: "הסמח"ט חטף מהלומות ושבר את אצבעותיו".  

"ברור לכל מי שצופה בסרטון שמדובר באירוע חמור שמנוגד לערכי צה"ל", אמר תא"ל מרדכי בריאיונות שהעניק לחדשות 2 באינטרנט ולתכנית הבוקר של קשת "יום חדש". "לכן אתמול בתחקיר מיידי וקצר התקבלה החלטה להשעות את הקצין עד לסיום הבדיקה היסודית והקפדנית כדי להבין את כל ההשתלשלות".

מאידך, מדגישים בצבא כי הייתה אלימות גם מצד פעילי השמאל. "עם זאת, ברור לנו שהסרטון מציג חלק מסויים מאירוע ממושך שנמשך יותר משעה, שמהותו היא לא 20 פעילים שרואים אותם רוכבים על אופניים מאירופה, אלא יש 200 פלסטינים נוספים שלא מצולמים", אמר דובר צה"ל. "במשך שעה ארוכה, בדין ודברים, מסכמים איתם שהם יכולים לקיים את ההפגנה ואת הרכיבה אבל לא לסגור את ציר 90 ביום שבת שהוא ציר מרכזי, עורק מרכזי לתנועה בסוף החג של חול המועד של עם ישראל. למרות זאת היתה ניסיון כולל אלימות מצד האנרכיסטים לסגור את ציר 90 - וכך מתפתח האירוע".

התקרית האלימה בבקעה (ארגון ISM)

"אני מקווה מאוד שזה עשב שוטה, מדי פעם לצערי הרב צצים לנו אירועים שקשורים בנורמות ובהתנהגות. בסרט לא רואים את השעה הארוכה, את האלימות. זהו אירוע חמור שאנחנו מגנים אותו שבאופן מהיר ובטרם התחקיר מוצה עד תום הקצין הושעה, אבל בסוף בחיכוך, במגע, בכך שהוא שבר את אצבעותיו במהלך המהלומות שהוא חטף...", הדגיש דובר צה"ל.

לדבריו, "הוא התנהג בצורה לא נכונה, לא מקובלת, מנוגדת את ערכי צה"ל ולכן גם הפול הוא כזה מיידי אין לנו אלא לגנות את זה, גם ההסברים של ההפגנה ושל רוכבי האופניים וסגירת הציר, לא מקלה בשום אופן על מהות האירוע".

דובר צה"ל ציין עוד כי התחקיר הפיקודי יסתיים להערכתו במהלך השבוע הקרוב, וכי אלוף פיקוד המרכז הורה לקיים אותו במהירות. "אני חושב שלהשעות סמחט זאת אמירה ברורה לכל החטיבה, בצהל יש תהליך של לימוד והפקת לקחים", הוסיף.

פעיל השמאל: "הקצין פגע באף ובשיניים שלי"

"אחד החיילים היכה אותי בנשק שלו ישר בפנים, נפלתי על הריצפה ומיד אחר כך פינו אותי לבית החולים" - כך אומר הבוקר פעיל השמאל שהוכה על ידי סגן מפקד חטיבת הבקעה סא"ל שלום אייזנר. אנדריאס איאס, אזרח דנמרק כבן 20 ופעיל ב"תנועת הסולידריות הבינלאומית", הגיע לישראל במטרה להפגין נגד מדיניות ישראל בשטחים. ביום שבת האחרון הוא לקח חלק בפעילות של תנועת נוער פלסטינית יחד עם צעירים זרים בבקעה, במסגרתה יצאו למסע אופניים.

העימות בין כוחות צה"ל לפעילי השמאל (ארגון ISM)

"רכבנו על אופניים בבקעת הירדן והנפנו דגלי פלסטין", סיפר איאס. "סמוך לכפר עוג'ה, על כביש 90, עצרו אותנו חיילי צה"ל. ניסינו להסביר להם שאנחנו בסך הכל רוכבים, אבל הם לא הסכימו שנמשיך. חיכינו יותר מחצי שעה, ובסוף המארגנים החליטו שאנו יכולים להמשיך במסע שלנו בכל זאת. ברגע שהתחלנו לזוז החיילים הגיבו באגרסיביות ותקפו אותנו".

"הקצין הכה אותי בברוטליות עם הרובה, הוא פגע באף ובשיניים שלי ואז בא ואיים עליי פעם נוספת", שיחזר אנדרס באימה והוסיף: "במזל, חברים שלי שלפו אותי משם ופינו אותי לאמבולנס. אנחנו לא עשינו לחיילים כלום".

אתמול הוחלט בצה"ל להשעות את הקצין לאלתר עד לסיום חקירת המקרה, והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל דני עפרוני הורה על פתיחת חקירת מצ"ח בעניין. הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, אמר כי "מדובר באירוע חמור", ואילו ראש הממשלה נתניהו ציין כי "להתנהגות כזו אין מקום בצה"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק