פעיל השמאל שהותקף משחזר: "הקצין הכה אותי ללא סיבה ואיים עליי"

אנדריאס איאס בן ה-20, פעיל "תנועת הסולידריות הבינלאומית" שביקש להשתתף במסע אופניים עם פלסטינים כדי להביע הזדהות עמם, משחזר את הרגעים במהלכם הותקף על ידי סמח"ט הבקעה, סא"ל שלום אייזנר. "נפלתי על הרצפה, אחזתי בראשי ואז הוא בא ואיים עליי פעם נוספת", מספר הפעיל הדני. הקצין: "מתחרט שהאירוע התגלגל כך"

"אחד החיילים היכה אותי בנשק שלו ישר בפנים, נפלתי על הריצפה ומיד אחר כך פינו אותי לבית החולים" - כך אומר הבוקר פעיל השמאל שהוכה על ידי סגן מפקד חטיבת הבקעה סא"ל שלום אייזנר. אנדריאס איאס, אזרח דנמרק כבן 20 ופעיל ב"תנועת הסולידריות הבינלאומית", הגיע לישראל במטרה להפגין נגד מדיניות ישראל בשטחים. ביום שבת האחרון הוא לקח חלק בפעילות של תנועת נוער פלסטינית יחד עם צעירים זרים בבקעה, במסגרתה יצאו למסע אופניים.

"רכבנו על אופניים בבקעת הירדן והנפנו דגלי פלסטין", סיפר איאס. "סמוך לכפר עוג'ה, על כביש 90, עצרו אותנו חיילי צה"ל. ניסינו להסביר להם שאנחנו בסך הכל רוכבים, אבל הם לא הסכימו שנמשיך. חיכינו יותר מחצי שעה, ובסוף המארגנים החליטו שאנו יכולים להמשיך במסע שלנו בכל זאת. ברגע שהתחלנו לזוז החיילים הגיבו באגרסיביות ותקפו אותנו".

סא"ל אייזנר מניף את נשקו (ארגון ISM)

"הקצין הכה אותי בברוטליות עם הרובה, הוא פגע באף ובשיניים שלי ואז בא ואיים עליי פעם נוספת", שיחזר אנדרס באימה והוסיף: "במזל, חברים שלי שלפו אותי משם ופינו אותי לאמבולנס. אנחנו לא עשינו לחיילים כלום".

לאחר האירוע החמור, הועבר הפעיל קבלת טיפול רפואי בבית החולים ביריחו. "עדיין כואב לי, יש לי שני תפרים, אבל אני בסדר", הרגיע את מקורביו.

בחודש מאי היה אמור איאס לחזור לדנמרק, אך עד אז הוא מבטיח שלא ינוח. "אני מתכוון להשתתף בכל יום מחדש בפעילויות של סולידריות עם הפלסטינים". על מדינת ישראל יש לו דעה נחרצת: "ישראל היא מדינה כובשת שמקשה על חיי הרבה פלסטינים, מפירה את החוק הבינלאומי והורגת אזרחים. הכיבוש צריך להיפסק מיד".

התקרית האלימה בבקעה (ארגון ISM)

אתמול הוחלט בצה"ל להשעות את הקצין לאלתר עד לסיום חקירת המקרה, והפרקליט הצבאי הראשי תא"ל דני עפרוני הורה על פתיחת חקירת מצ"ח בעניין. הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, אמר כי "מדובר באירוע חמור", ואילו ראש הממשלה נתניהו ציין כי "להתנהגות כזו אין מקום בצה"ל".

הסמח"ט שהכה: "מתחרט שהאירוע התגלגל כך"

סא"ל שלום אייזנר, שתועד בסרטון הווידאו כשהוא מכה את פעילי השמאל, וביניהם איאס אנדריאס, הביע אמש בפני מקורביו חרטה על מעשיו. "אני מתחרט שהאירוע התגלגל בצורה כזאת", התנצל הקצין. 

הנשק ביד, מבט זועם בעיניים (ארגון ISM)

"בדיעבד, לא הייתי עושה את זה, אבל כן הייתי מבצע את המשימה שלי ומונע מהמפגינים לעבור". לדברי הקצין הבכיר, "מדובר באירוע קשה שארך קרוב לשעתיים, ולא רק כמה שניות כמו שמראה הסרטון".

"המפגינים ניסו לחסום את כביש הבקעה ואנחנו היינו הכוח האחרון לפני הכביש. הם ניסו לעבור אותנו שוב ושוב למרות שהסברנו להם שאסור לפרוץ לשטח צבאי", הדגיש סא"ל אייזנר.

הסמח"ט גם הביע צער על כך שחייליו לא היו מצוידים במצלמה, שכן אז לדבריו היה אפשר לראות שהסרט ערוך באופן מגמתי, וכי כמה דקות לפני כן - פעיל השמאל שהותקף שבר לו את הזרת. "הנשק היה הדבר היחיד שהיה לי ביד באותו רגע", סיפר אייזנר למקורביו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק