בעקבות התיעוד: סמח"ט הבקעה הושעה

בצה"ל חוקרים את התקרית האלימה שבה תועד סא"ל שלום אייזנר מכה פעיל שמאל בפניו. אלוף פיקוד המרכז הורה להשעות את הקצין לאלתר עד לסיום התחקיר, במקביל לחקירת מצ"ח. הרמטכ"ל: רואה את האירוע בחומרה רבה. בימין מברכים: "הסמח"ט עשה מה שלביב אין אומץ לעשות"

סערה בעקבות פרסום הסרטון בו מתועד קצין צה"ל מכה בנשקו פעיל שמאל: בתום תחקיר ראשוני של נסיבות האירוע, החליט הערב אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון להשעות לאלתר את הקצין המתועד בסרטון, סגן מפקד חטיבת הבקעה, סגן אלוף שלום אייזנר - וזאת עד לסיום התחקיר. במקביל, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, על פתיחת חקירת מצ"ח בפרשה.

גם ראש הממשלה בנימיו נתניהו גינה הלילה בחריפות את התמונות. "התנהגות כזאת לא מאפיינת את חיילי ומפקדי צה"ל, ואין מקומה בצה"ל ובמדינת ישראל", אמר נתניהו.

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ גם צפה הערב בסרטון. מצה"ל נמסר כי הרמטכ"ל רואה את האירוע בחומרה רבה. "האירוע אינו משקף את ערכי צה"ל, הוא תוחקר באופן יסודי ויטופל בערוץ הפיקודי בחומרה הנדרשת", נמסר בהודעת צה"ל.

הערב פורסם תיעוד המפגש האלים בין סא"ל אייזנר ומספר חיילים נוספים לבין פעילי שמאל מקבוצת "תנועת הסולידריות הבינלאומית" (ISM) בפאתי העיר יריחו בסוף השבוע. קבוצת הפעילים הגיעה למקום במטרה לקיים מירוץ אופניים יחד עם פלסטינים, וככל הנראה להפגין במקום כנגד פעילות צה"ל בשטחים. על פי עדויותיהם, למרות שלא הפעילו אלימות כלפיהם, הם ספגו מכות קשות מצד החיילים.

משהתלהטו הרוחות בינם לבין כוחות הצבא במקום, תועד סא"ל אייזנר תוקף לפתע אחד הפעילים. הוא הכה אותו בפניו וחבט בו בחוזקה עם נשקו האישי וגרם לו לחבלות קשות. פעילי השמאל תיעדו את התקרית והפיצו את הסרטון ברשת. הסרטון זכה לתגובות רבות וזועמות מצד גולשים שצפו בו.

בסרטון נראים חיילי צה"ל מכים את הפעילים והודפים אותם בכוח, למרות שלא נראית התנגדות פיזית מצד הפעילים. כפי שניתן לראות בסרטון, חלקם אף גרמו נזק לאופני הפעילים שסירבו לבקשתם להתפנות.

הפלסטינים מדווחים על שני עצורים ושבעה פצועים כתוצאה מהאלימות שנראית בסרטון, חלקם הועברו לבית החולים ביריחו. כשתשומת הלב היום מתמקדת במטס ובפעילים הזרים בשטחים, ספק גדול אם התמונות האלו משרתות את ההסברה הישראלית בעולם.

בימין ברכו על התמונות: "מעשה אמיץ"

פרסום הסרטון הערב עורר תגובות סוערות בימין ובשמאל. בעוד שבשמאל גינו בחריפות, גורמי ימין דווקא הביעו תמיכה במעשיו של הסמח"ט. "רק פעולתו הנחושה של הסמח"ט מנעה מחבורת ההאנרכיסטים להמשיך בהתפרעויותיה", אמר ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). "חבל שגם הפעם השמאל ממהר לתקוף דווקא קצין בכיר בצה"ל במקום את החבורה פורעת החוק שרובה אנרכיסטים מקצועיים שיובאו מחו"ל".

לדבריו, "מצער לראות את התגובות המתלהמות נגד קצין בכיר בצבא שהיה במשימה לאומית להגנה מפני פרובקטורים שכל מטרתם הייתה להבאיש את ריח צה"ל ומדינת ישראל. חבל שגם אישי ציבור ממהשמאל שמצטרפים לעושי משפט שדה ללא בדיקה וללא למידת האירוע באיש שתורם את חייו למען הגנת המולדת".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) בירך אף הוא על התמונות, וניצל ההזדמנות להתנגח בממשלת ישראל. "כל הכבוד לסמח"ט בצה"ל שעשה את מה שלביבי ולאהרונוביץ' אין שכל ואומץ לעשות", אמר בן ארי. "עם אנשי השמאל הקיצוני שמוציאים עיניים לחיילים יש לנהוג רק ביד קשה", הוסיף חבר הכנסת.

"מדובר בחשש ממשי לשלומם של חיילים ולסמח"ט לא נותרה כל ברירה. אם היה מדובר במתנחל שמקבל מכות לא היינו שומעים את מקהלת הצבועים של השמאל מייללת. מסתבר שלא מעניין אותם זכויות אדם אלא זכויות מחבלים ופרו ערבים", הוסיף בן ארי.

בארגון השמאל "סולידריות" נמסר הערב בתגובה: "התמונות מדברות בעד עצמן, מדובר בעוד דוגמה לברוטאליות של הכיבוש שקיימת בשטח ברמה היומיומית, במקרה הפעם היה שם גם צלם שתיעד".

יו״ר מרצ זהבה גלאון קראה לשר הביטחון אהוד ברק להשעות באופן מיידי את סמח״ט הבקעה, סא״ל שלום אייזנר, שתועד כשהוא מכה מפגין שמאל באמצעות נשקו. ״מדובר במעשה תקיפה ברוטאלי, העומד בסתירה לפקודות צה״ל ולקוד האתי שלו״, אמרה גלאון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת