תיעוד: קצין צה"ל חובט בפעיל שמאל בנשקו האישי

פעילי שמאל שהשתתפו במסע אופניים באזור יריחו בסוף השבוע, נקלעו לעימות עם חיילים במהלכו הכה סגן מפקד חטיבת הבקעה את אחד הפעילים בפניו, למרות שלא היה חמוש ולא נקט באלימות נגדו. התקרית תועדה והופצה ברשת. צה"ל: "מדובר באירוע חמור". צפו בתיעוד

תיעוד של מפגש אלים בין קצין בצה"ל לבין פעילי שמאל מסעיר את הרשת: קבוצה של פעילי שמאל מקבוצת "תנועת הסולידריות הבינלאומית" (ISM), הגיעה לפאתי העיר יריחו בסוף השבוע, במטרה לקיים מירוץ אופניים יחד עם פלסטינים וככל הנראה להפגין במקום כנגד פעילות צה"ל בשטחים. על פי עדויותיהם, למרות שלא הפעילו אלימות כלפיהם, הם ספגו מכות קשות מצד החיילים.

משהתלהטו הרוחות בינם לבין כוחות הצבא במקום, תקף לפתע סגן מפקד חטיבת הבקעה, סגן אלוף שלום אייזנר את אחד הפעילים. הוא הכה אותו בפניו וחבט בו בחוזקה עם נשקו האישי וגרם לו לחבלות קשות. פעילי השמאל תיעדו את התקרית והפיצו את הסרטון ברשת. הסרטון זכה לתגובות רבות וזועמות מצד גולשים שצפו בו.

בסרטון נראים חיילי צה"ל מכים את הפעילים והודפים אותם בכוח, למרות שלא נראית התנגדות פיזית מצד הפעילים. כפי שניתן לראות בסרטון, חלקם אף גרמו נזק לאופני הפעילים שסירבו לבקשתם להתפנות.

הפלסטינים מדווחים על שני עצורים ושבעה פצועים כתוצאה מהאלימות שנראית בסרטון, חלקם הועברו לבית החולים ביריחו. כשתשומת הלב היום מתמקדת במטס ובפעילים הזרים בשטחים, ספק גדול אם התמונות האלו משרתות את ההסברה הישראלית בעולם.

מדובר צה"ל נמסר כי "מדובר באירוע חמור, מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון הורה לבצע תחקיר יסודי ונוקב. בתחקיר יבחנו הנסיבות שקדמו לאירוע המצולם בסרטון והאירוע החמור שנראה בסרטון, יופקו לקחים וינקטו צעדים מתאימים".

גלאון: על שר הביטחון להשעות מיד את הסמח"ט המכה

מארגון השמאל "סולידריות" נמסר בתגובה: "התמונות מדברות בעד עצמן, מדובר בעוד דוגמה לברוטאליות של הכיבוש שקיימת בשטח ברמה היומיומית, במקרה הפעם היה שם גם צלם שתיעד".

יו״ר מרצ זהבה גלאון קראה לשר הביטחון אהוד ברק להשעות באופן מיידי את סמח״ט הבקעה, סא״ל שלום אייזנר, שתועד כשהוא מכה מפגין שמאל באמצעות נשקו. ״מדובר במעשה תקיפה ברוטאלי, העומד בסתירה לפקודות צה״ל ולקוד האתי שלו״, אמרה גלאון.

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) דווקא יוצא להגנת הסמח"ט. "רק פעולתו הנחושה של הסמח"ט מנעה מחבורת ההאנרכיסטים להמשיך בהתפרעויותיה. חבל שגם הפעם השמאל ממהר לתקוף דווקא קצין בכיר בצה"ל במקום את החבורה פורעת החוק שרובה אנרכיסטים מקצועיים שיובאו מחו"ל" אמר אורלב.

לדבריו, "מצער לראות את התגובות המתלהמות נגד קצין בכיר בצבא שהיה במשימה לאומית להגנה מפני פרובקטורים שכל מטרתם הייתה להבאיש את ריח צה"ל ומדינת ישראל. חבל שגם אישי ציבור ממהשמאל שמצטרפים לעושי משפט שדה ללא בדיקה וללא למידת האירוע באיש שתורם את חייו למען הגנת המולדת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת