נתניהו לאובמה בפגישתם לפני כחודש: מוכן להמתין עם התקיפה רק עד הסתיו

בפגישתו של רה"מ נתניהו עם הנשיא אובמה לפני חודש בוושינגטון, דרש הנשיא האמריקני מישראל להמתין עם תקיפה צבאית עד לאחר הבחירות לנשיאות בנובמבר 2012. נתניהו התחייב להמתין רק עד הסתיו. הסיבה לפערים בין גישות המנהיגים: החשש של נתניהו מהשגת "מרחב חסינות" אירני מפני פגיעה

אובמה ונתניהו. לפני כחודש בפגישתם (עמוס בן גרשום, לע"מ)

מקורות אמריקנים מדווחים הלילה כי בפגישתם לפני כחודש, של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה, הסכים נתניהו לתת הזדמנות לשיחות דיפלומטיות עם אירן רק עד הסתיו, על אף דרישתו של אובמה לדחות כל פעולה צבאית, עד לבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2012. כך פורסם הבוקר ב"מעריב".

חמישה ימים בלבד לפני חידוש המשא ומתן בסוגיית תכנית הגרעין האירנית, עולים ההבדלים בלוחות הזמנים של אובמה ונתניהו, בעניין התקיפה בטהרן. הנשיא האמריקני דרש מישראל שלא לתקוף עד לבחירות לנשיאות, ואילו נתניהו הסכים להמשיך ולנהל שיחות דיפלומטיות רק עד הסתיו, מחשש שאחר כך, חיל האוויר הישראלי לא יצליח לפגוע במתקני הגרעין, שייכנסו עד אז ל"מרחב החסינות".

עם הזמן, בטהרן מבצרים את מתקני הגרעין, כדי שיהיו חסינים מפני תקיפה. ההבדלים בלוחות הזמנים האמריקנים והישראלים לתקיפה, נעוצים בפערי היכולות הצבאיות של כל מדינה.

מרבית מזרועות הממשל בארה"ב מתנגדות לתקיפה

לקראת חידוש השיחות בנושא תוכנית הגרעין האירנית ארה"ב אומרת כי על אירן להפסיק לחלוטין את העשרת האורניום. דובר מטעם הממשל הביע תקווה כי אירן מבינה שהעולם כולו תומך בהחלטות מועצת הביטחון ובהסכמה שעל טהרן לוותר על שאיפותיה לנשק גרעיני.


עם חידוש המשא ומתן בין אירן לשש המעצמות ביום שבת בטורקיה, ארצות הברית מקשיחה את עמדתה כלפי אירן ואומרת שלא תסכים לקבל שום העשרת אורניום, בשום רמה, בשטחה של אירן. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר אתמול כי "כוונותיה של אירן ייבחנו במעשים ולא בדיבורים "חובת ההוכחה מוטלת על אירן".

קרני הוסיף כי על אירן להוכיח ולאמת שאין לה תוכנית גרעינית. "על טהרן להתייחס ברצינות למשא ומתן שייפתח מחדש בסוף השבוע. עדיין יש זמן ומרחב להשיג פיתרון דיפלומטי". בתחילת השבוע אירן הציגה גם היא עמדה נוקשה: ראש תכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, פריידון עבאסי, הצהיר כי "אין בכוונת אירן לחזור בה מהעשרת אורניום ברמה של 20%. המתקן הגרעיני בפורדו ימשיך לפעול - חרף דרישת המעצמות לסגור אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת