קצין בכיר: נערכים להפרות סדר בגדה

אחרי מות הבכיר הפלסטיני זיאד אבו עין ולמרות ההצהרות הלוחמניות של אבו מאזן, מבהירים בצה"ל כי התיאום הביטחוני עם הרשות נמשך כסדרו ואין סימנים להפסקתו. בנוסף, הוצע לפלסטינים להקים צוות חקירה משותף

כוננות בגדה: בעקבות מותו של הבכיר הפלסטיני זיאד אבו-עין במהלך עימותים עם כוחות צה"ל סמוך לרמאללה, בצבא נערכים לאפשרות של הפרות סדר ביהודה ושומרון - כך מסר הערב (רביעי) קצין בכיר בצה"ל. במקביל מנסים בישראל להנמיך את הלהבות והודיעו כי נתיחת גופתו של הבכיר תתבצע בהשתתפות פתולוג ישראלי ומספר פתולוגים שיגיעו מירדן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר כי "האירוע בו מת זיאד אבו עין מתוחקר בצה"ל. אנו מצטערים על מותו. הצענו לרשות הפלשתינית תחקיר משותף, ותתבצע נתיחה משותפת של גופתו של אבו עין. היציבות הביטחונית חשובה לשני הצדדים ואנו נמשיך בתיאום מול הרשות הפלשתינית". נתיחת גופתו של אבו עין תתבצע במכון לרפואה משפטית באבו כביר

בשל התקרית החריגה הודיעו גורמים ברשות הפלסטינית על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, אך בכירים בצה"ל הבהירו כי נכון לעכשיו התיאום הביטחוני נמשך כסדרו ואין סימנים להפסקתו.

התקרית סמוך לרמאללה (רויטרס)

הפלסטינים טוענים בתוקף כי אבו עין נהרג כתוצאה משאיפת גז מדמיע במהלך העימותים, אך גורמים בצה"ל מסרו כי הנושא נמצא בבדיקה וכי הגורם למותו של השר הוא ככל הנראה אירוע לבבי.

קצין בכיר אמר כי הכוח שלקח חלק בהפרות הסדר סמוך לרמאללה השתמש במעט רימוני גז ובעיקר ברימוני הלם וכי רמת החיכוך בהפגנה הייתה נמוכה. לפיכך, לדבריו ייתכן שהבכיר הפלסטיני נבהל מירי רימוני ההלם ולקה בלבו.

העימות סמוך לרמאללה (רויטרס)

אבו מאזן: "מעשה ברברי ובלתי נסבל"

ברשות הפלסטינית הכריזו על שלושה ימי אבל לאומיים בעקבות מותו של אבו עין ובשעות שלאחר מותו פרצו הפרות סדר בקלנדיה, עזון ותורמוס-עייה שבמרחב רמאללה.

"כפי שניתן לראות מהסרטון ומהתמונה - אכן הייתה דחיפה, אך לא ידוע מה קרה לאחר מכן", אמר קצין בכיר בצה"ל. "פרמדיקים ניגשה לתת לו טיפול רפואי אך הפלסטינים פינו אותו והוא ככל הנראה מת בדרך לבית החולים".

מעשה ברברי ובלתי נסבל" (רויטרס)

אבו-עין הופקד על תיק ההתנחלויות ברשות הפלסטינית ועסק במעקבים אחר הבנייה בשטחים. זמן קצר אחרי המקרה, מיהר אבו מאזן להגיב לאירוע ואמר כי לא יעבור על כך לסדר היום. "התקיפה האכזרית שהובילה למותו של לוחם החופש וחבר הפת"ח היא מעשה ברברי בלתי נסבל. ננקוט בכל האמצעים הדרושים".

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, אהוד יערי, ירון שניידר ועמית ולדמן.