ברק על אירן: "לא מתנגד למו"מ"

בריאיון מיוחד ל-CNN שישודר הערב, מדגיש שר הביטחון אהוד ברק כי אסור שאירן תעשיר אורניום ברמה של 20%, ומציין כי ישראל לא מתנגדת למשא ומתן. בנוסף, הוא מבהיר: "פרויקט הגרעין האירני – אתגר לכל העולם". ה"ניו-יורק טיימס": תכנית ארה"ב ואירופה מאירן – לפרק מתקני הגרעין התת-קרקעיים ולהפסיק העשרת האורניום

שר הביטחון ברק לא מתנגד למשא ומתן עם אירן: בריאיון שישודר הערב ב-CNN, מדגיש ברק כי כי אסור שאירן תעשיר אורניום לרמת 20%. "אמרנו לחברינו האמריקנים שהיינו מצפים שהסף למו"מ מוצלח יהיה דרישה ברורה של שש המעצמות", אמר השר ברק למראיין פריד זכריה. "את כל האורניום שכבר הועשר לרמה של 20% צריך להוציא מאירן למדינה שלישית שעליה אפשר לסמוך".

ברק גם התייחס לאפשרות של תקיפה במדינה והדגיש כי לא צריך להגיע להחלטה בעניין בימים הקרובים. "אנחנו רואים בפרויקט הגרעין האירני אתגר לכל העולם ולא רק בשביל ישראל".

ברק הדגיש כי עמדת ישראל בנושא לא השתנתה, ובהודעה שהוציאה לשכתו מפורטים התנאים שישראל מבקשת מהקהילייה הבינלאומית להציב לאירן בפתיחת השיחות בין הצדדים. בהודעה הובהר כי ישראל תדרוש פירוק המתקן הגרעיני בקום, הצבת כלל הפעילות האירנית תחת פיקוחה המלא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית וחשיפת ההיסטוריה של פעולות הקשורות לפעולות הצבאית.

תכנית אובמה: "לפרק מתקני גרעין תת קרקעיים באירן"

על פי דיווח בעיתון "הניו יורק טיימס" גורמים דיפלומטיים בוושינגטון ובאירופה טוענים כי הממשל בארה"ב ובאירופה ידרוש מטהרן לעצור את תהליכי העשרת האורניום והעברתו אל מחוץ למדינה וכן יבקשו לפרק מיידית את מתקני הגרעין התת-קרקעיים. הגורמים העריכו כי ייתכן והסנקציות החריפות שיוטלו על אירן בקיץ יאלצו את טהרן לנהוג בפשרה זאת בשל החשש לכלכלה במדינה.

בסוף השבוע דווח ב"וושינגטון פוסט" כי אובמה מסכים לתכנית גרעין אזרחית באירן. המסר הועבר באמצעות ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, עמו נפגש הנשיא אובמה לאחרונה בפסגת הגרעין שהתקיימה בסיאול שבקוריאה הדרומית. אובמה ביקש מארדואן שיבהיר לאירנים שעל המנהיג העליון עלי חמינאי לתת תוקף ממשי להצהרתו שטהרן לא חותרת לנשק גרעיני לצרכי צבא.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת