המג"דים סוגרים פסח בבסיס: "מאשרים את המנות בליל הסדר"

לרגל החג, ערכנו ריאיונות עם שלושה מפקדי גדודים בצה"ל בכל הגזרות שסוגרים בבסיס יחד עם לוחמיהם. "אם הייתי מחבל הייתי מנסה לפגוע במהלך הסדר ולכן אנו בכוננות", סיפר מפקד הגדוד בדרום. מפקד הגדוד בצפון: "מנסים להשמידנו ונבצע משימות גם במהלך הסדר". ושלא תחשבו שלא חשוב להם האוכל: "נאשר גם את סידור השולחנות"

"חשוב לי מגוון האוכל", סא"ל צוקרון (דו"צ)

בעוד רבים מאיתנו יסובו לשולחן הסדר עם בני משפחותיהם, מפקדי וחיילי צה"ל יקראו בהגדה בבסיסים ובמוצבים שונים ברחבי הארץ, תוך שהם ממשיכים להגן על הגבולות. רוב מפקדי הגדודים של צה"ל החליטו להוות דוגמא אישית לחיילים ולחגוג איתם את החג במוצבים המרוחקים בגזרות השונות.

סדר בבית לחם - "כמו מבצע צבאי"

סא"ל יואב צוקרון, מפקד גדוד חרוב של חטיבת כפיר, יאשר את התפריט של ארוחת החג ומבטיח שאם יהיה אירוע במהלך הסדר הם יעזבו הכל ויטפלו בו. "אצלנו זה ממש כמו מבצע צבאי, חשוב לי שיהיה מגוון של אוכל, אני רוצה שהוא יהיה חם וחשוב לי מאוד הסידור של השולחנות", סיפר סא"ל צוקרון בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, שייסוב לשולחן עם לוחמיו בבית לחם.

"הסדר שלנו יהיה מאוחר, אחרי שכל עם ישראל יסיים לאכול, ב-23:00 בלילה, כי אנחנו מאבטחים ומגנים", הוסיף. סא"ל צוקרון כמו מג"דים רבים אחרים בחר להישאר עם לוחמיו. "סדר בבית עם המשפחה כבר כמעט לא זכור לי".

סדר בגבול עם מצרים - "האישה והילד חוגגים איתי במוצב"

גם בגזרת הדרום הלוחמים לא יפסיקו להגן על הגבול שמתחמם לאחרונה. "ארוחת החג בבסיס ביחד עם הלוחמים והלוחמות שמגנים על המדינה נותנת הרגשה של רעות ואחווה", סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט מפקד גדוד קרק"ל, סא"ל ג'קי בן יקר, שמפקד על גדוד החי"ר היחיד בצה"ל בו משרתות לוחמות רבות שייסגרו גם הן. סא"ל בן יקר, שבחר גם הוא לעשות את החג בבסיס במוצב חריף בגבול המערבי עם מצרים, יכול להתנחם בעובדה שאשתו וילדו בן השלוש מגיעים במיוחד מביתם שבקריות על מנת לחגוג איתו את החג.

"אנחנו נעשה את הכל כדי שעם ישראל יחגוג את חג החירות בשקט ובבטחה", מבהיר סא"ל בן יקר. "לא בכל המוצבים יעשו סדר בעת ובעונה אחת זאת כדי שהלוחמים והלוחמות יוכלו לעמוד במשימות ולשמור על הגזרה וגם ליהנות מארוחת החג החגיגית - אם ייקרה משהו בזמן הסדר נרוץ נעזוב הכל ונטפל בו".

מפקד הגדוד בדרום כי יש חשש לניסיונות חבלה במהלך החג: "אם הייתי מחבל הייתי רוצה לפגוע בזמן הסדר במטרות אזרחיות וצבאיות ולכן אני מגדיר במהלך ליל הסדר כוננות".

סדר בגבול הצפוני ברמת הגולן - "מנסים להעלימנו ולהשמידנו"

מפקד גדוד עשת של חטיבה 401 של השריון, סא"ל איתי ברין, חוגג את הסדר גם הוא עם לוחמיו ללא בני משפחתו. "בחג הזה אני אוהב לאכול במיוחד מצה עם שוקולד השחר", סיפר לחדשות 2 באינטרנט סא"ל ברין. "המסר שלי הוא שחג פסח הוא חג החירות ותפקידו של הצבא הוא לשמור על החופש והחירות של עם ישראל בתוך גבולות מדינת ישראל ואני מאחל לכל תושבי מדינת ישראל חג שמח, שקט ובטוח".

בגבול הצפוני לא לוקחים סיכונים ולוחמים רבים יאלצו לשמור במוצבים בזמן שחבריהם יסעדו. "אין משימות שיורדות מהפרק בגלל הסדר, יהיו חיילים שיבצעו את משימות ההגנה על רמת הגולן ויגנו על התושבים כאן", הבהיר סא"ל ברין. "פסח מזכיר לי את היציאה מעבדות חירות של כל עם ישראל וגם בתקופה הזו שיש את אלה שקמים ומנסים להעלימנו ולהשמידנו אנחנו תמיד זוכרים שרק אנחנו יכולים לדאוג לעצמנו".

לסיכום הוא מבקש לאחל חג שמח גם ללוחמי המילואים שלו שיקרים מאוד ללבו. "אני מעריך את העבודה הקשה שהם עושים לאורך השנים", סיכם סא"ל ברין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת