צפו: כך פונה מבנה המריבה בחברון

"בית המכפלה" רוקן מיושביו ללא אלימות תוך הבטחות מהמתנחלים לשוב למקום. פעיל הימין איתמר בן גביר ששהה מחוץ לכתליו זעם: "נתניהו שמאלן, יש להחליף את הממשלה". כך זה נראה ברגעי הפריצה של כוחות הביטחון

תוקפו של צו הפינוי פקע כבר אתמול, והיום בשעות הצהריים פרצו מאות לוחמי יס"מ ומג"ב אל "בית המכפלה" בחברון. בסרטון מאותם רגעי מתח נראים הרגעים השוטרים נכנסים אל המבנה ומשתלטים עליו - עד לפינוי יושביו ממנו כעבור דקות ספורות. מעשי אלימות לא נרשמו שם, אבל המתנחלים לא חסכו מאנשי כוחות הביטחון ביקורת והערות עוקצניות על המהלך - שכבר עורר הדים בקואליציה ומערער את היציבות בה.

בסרטון נראים תושבים "בית המכפלה" מנהלים דין ודברים עם הלוחמים שנכנסו לבית. "תיזהרו, יש פה ילדים קטנים", התריע אחד מהם. לעומתו, לא הצליח אחד מחבריו לשמור על יתר קור רוח: הוא התפרץ לעבר אחד השוטרים וצעק: "תצלמו את הביזיון, תצלמו".

נערה שהייתה בבניין הוקלטה אומרת בקולה לאחד האנשים ששהו במקום: "השם שומר עלינו - הם לא יצליחו".

ביקורת בימין: "להחליף את הממשלה"

בריאיון שקיימנו עם פעיל הימין הקיצוני איתמר בן גביר מיד לאחר הפינוי, בעודו עומד מחוץ למבנה בחברון, מתח ביקורת חמורה על המבצע והפינוי. "ברק תכנן כאן מבצע כמו בסיירת מטכ"ל", הוא לגלג, "בואו נזכיר שבבית הזה היו ילדות בנות חמש ושש. אבל זה מה שהממשלה הזו מוכיחה פעם אחרי פעם - גיבורה על ילדות וילדים יהודים".

בן גביר חזר על המסר אותו הציגו בממשלה ובשאר חוגי הימין, לפיהם האשם היחידי בפינוי הבית בעיניהם הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הממשלה הזו היא ממשלת 'הכל דיבורים'", אמר בן גביר. "ראינו כאן תמיכה בלתי מסויגת של שרים וחברי כנסת. אם כל אלה תמכו בישיבה בבית, איך ייתכן שברק עושה מה שהוא רוצה".

"בנימין נתניהו מדבר חזק ויפה, אבל במעשים שלו הוא למעשה נמצא בשמאל", סיכם פעיל הימין הבכיר, "כשהם מגיעים לבחירות הדיבורים הם של ימין, שמירה על ארץ ישראל, אבל האירוע הזה הוא בבחינת שבירת סטטוס קוו. המסקנה שלי פשוטה - צריך להחליף את הממשלה הזו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת