ההתעללות בגבעתי: סגן מפקד הפלוגה הודח ונשלח למאסר

התפתחות דרמטית בחקירת ההתעללות בחטיבת גבעתי: מפקד החטיבה החליט להדיח מתפקידו את סגן מפקד הפלוגה המבצעית בגדוד "צבר" ולשלוח אותו ל-14 ימי מאסר. במקביל, מנהלים החיילים הנאשמים בהתעללות מגעים לעסקת טיעון. גורמים בצבא: ייתכן שפלוגות שלמות יפורקו בעקבות הפרשה

פרשת ההתעללות בחטיבת גבעתי: מפקד החטיבה, אל"מ עופר לוי, שפט את סגן מפקד הפלוגה המבצעית בגדוד "צבר" בחטיבת גבעתי בגין "התנהגות שאינה הולמת", הדיח אותו מתפקידו לאלתר ובנוסף גזר עליו 14 ימי מחבוש.

במהלך משפטו נמצא כי מעשיו של הקצין אינם מעידים על מעורבות ישירה בפרשת ההתעללות בחיילי החטיבה שנחשפה בשבועות האחרונים, וכי לא ידע על המעשים, אך התברר שבמקרים אחרים הוא "הכה בצחוק וללא כוונת התעללות" חיילים ותיקים בגדוד שהיו חלק מהסגל.

מפקד חטיבת גבעתי גינה את האירועים הקשים מכל וכל, ומסר כי "התנהגות מסוג זה אינה מקובלת בצה"ל ככלל ובחטיבת גבעתי בפרט. נושא יחסי וותיקות-צעירות מטופל בחטיבה מהשורש בימים אלו וכלל המעורבים בפרשה יתנו את הדין על מעשיהם בפני הגורמים הממונים על כך".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאחר בחינת חומר החקירה בעניינו של סגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד "צבר", הורתה הפרקליטות הצבאית על העמדתו לדין משמעתי. מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר לוי, שפט והרשיע אתמול את הקצין בעבירה של התנהגות שאינה הולמת".

מגעים לעסקת טיעון בפרשת ההתעללות בגבעתי

בנוסף לעונש הכבד שכבר נגזר עליו, הקצין יועמד גם לדין משמעתי. גורמים צבאיים מעריכים שמדובר במהלך דרמטי שעלול להוביל גם לפירוק פלוגות בגדוד. במקביל, נמשך המשא ומתן של עורכי הדין של החיילים הנאשמים במעורבות ישירה בפרשה עם הפרקליטות הצבאית, על מנת לחתום על הסדרי טיעון. בהמשך היום יובאו חלק מהחשודים לדיון בהארכת מעצרם.  

אתמול נודע שהפרקליטות הצבאית הגיעה לסיכום עם עורך דינו של אחד הנאשמים מגדוד "צבר" של גבעתי, במסגרתו הוא יודה באישומים המיוחסים לו, ובתמורה יזכה להקלה בעונש. בנוסף, הוא יורד לדרגת רב-טוראי.

במקביל, נמשכים המגעים להגעה להסדר טיעון עם יתר הנאשמים, שצפויים לשאת פרי כבר מחר. גם הם צפויים להודות במיוחס להם - ובתמורה הם יקבלו עונש מופחת מהמקובל על פי החוק, משום שסעיף החומרה יוסר מכתב האישום והם יואשמו בעבירת התעללות "רגילה".

מכות אגרופים, מקלות ושדריות

נגד שבעה לוחמים מתוך 11 המעורבים בפרשה כבר הוגשו כתבי אישום, ובהם אישום של התעללות בנסיבות מחמירות והתנהגות בלתי הולמת. בכתבי האישום מפורטת מסכת התעללות קשה בחיילים "צעירים" בגדוד, במכות אגרופים, מקלות, אנטנות ושדריות.

מקלטות החקירה בפרשה שהגיעו לידי כתבנו גיא פלג עולה כי מקרה ההתעללות בגבעתי אינו הראשון. אחד החיילים שתוחקר סיפר כי גם הוא עבר "זובור" וכי מדובר ב"מסורת בחטיבה". שלשום, בתיעוד מחדר החקירות ששודר במהדורה המרכזית, תועד אחד המפקדים הנאשמים בהתעללות, מספר כי הוא "מפקד מצטיין שדאג לרווחת חייליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת