בשורה למשפחות הרוגי הכרמל: חללי השב"ס יכללו בתפילת יזכור

שר הביטחון אהוד ברק החליט לקבל את המלצות הועדה להנצחת החייל, לפיה חללי שירות בתי הסוהר יכללו בתפילת יזכור. "צירוף חללי השב"ס לתפילה הוא אמירה ערכית", אמר ברק. בשירות בתי הסוהר ברכו על החלטת השר. "הארגון רואה בהחלטת שר הביטחון מסר חשוב למשפחות השכולות ולסגל המשרתים בו", נמסר מהשב"ס

בשורה למשפחות הנספים באסון הכרמל, ארכיון (דן אמיר)

כבוד לנופלים: שר הביטחון אהוד ברק אישר את המלצת חברי המועצה הציבורית להנצחת החייל בעניין קריאת "יזכור", לפיה החל מיום הזיכרון הקרוב יוזכרו בטקסים הממלכתיים וטקסי הזיכרון גם חללי שירות בתי הסוהר.

"צירוף חללי השב"ס לאמירת 'יזכור' הינה אמירה ערכית", אמר השר ברק בעקבות ההחלטה. החקיקה מצטרפת לשורה של צעדים שמוביל לאחרונה משרד הביטחון בניהם גם נושא "חוק בתי קברות הצבאיים" שנועד לאפשר קבורת חללי כוחות הביטחון, המשטרה, המוסד והשב"ס בבתי עלמין צבאיים. לשון היזכור המתוקן יהיה מעתה: "יזכור עם ישראל... ואנשי קהילת המודיעין, הביטחון, המשטרה והשב"ס".

מדובר בהחלטה שמהווה בשורה של ממש למשפחות צוערי השב"ס, שנספו באסון השריפה בכרמל לפני יותר משנה. משירות בתי הסוהר נמסר כי הארגון הנמנה על גופי הביטחון במדינה ישראל רואה בהחלטת שר הביטחון מסר חשוב למשפחות השכולות ולסגל המשרתים בו. "השב"ס מודה לחברי המועצה הציבורית להנצחת החייל ולכל מי שייצג ותמך בהחלטה".

ממשרד הביטחון נמסר כי המשרד באמצעות אגף משפחות והנצחה נערך בימים אלה באופן מקיף ואינטנסיבי לטקסי יום הזיכרון וימשיך לתמוך ולחבק את המשפחות השכולות כפי שנעשה בכל ימות השנה.

 נוסח תפילת יזכור המעודכן:

יִזְכֹּר עָם יִשְֹרָאֵל אֶת בָּנָיו וּבְנוֹתָיו הַנֶּאֱמָנִים וְהָאַמִּיצִים,
חַיָּלֵי צְבָא-הַהֲגָנָה לְיִשׂרָאֵל,
וְכָל לוֹחֲמֵי הַמַּחְתָּרוֹת וַחֲטִיבוֹת הַלּוֹחֲמִים בְּמַעַרְכוֹת הָעָם,
וְכָל אַנְשֵי קְהִילוֹת הַמּוֹדִיעִין הַבִּטָּחוֹן , הַמִּשְׁטָרָה והשב"ס
אֲשֶׁר חֵרְפוּ נַפְשָׁם בֵּמִלְחָמָה עַל תְּקוּמַת יִשְׂרָאֵל,
וְכָל אֵלֶּה שֶׁנִּרְצְחוּ בָּאָרֶץ וּמִחוּצָה לָהּ בִּידֵי מְרָצְחִים מֵאִרְגּוּנֵי הָטֶּרוֹר.

יִזְכֹּר יִשׂרָאֵל וְיִתְבָּרַך בְּזַרְעוֹ וְיֶאֱבַל עַל זִיו הָעֲלוּמִים
וְחֶמְדַת הַגְּבוּרָה וּקְדֻשָׁת הָרָצוֹן וּמְסִירוּת הַנֶּפֶש
אֲשֶׁר נִסְפּוּ בַּמַּעֲרָכָה הַכְּבֵדָה.

יִהְיוּ חַ‏ללֵי מַעַ‏רְכוֹת‏‏‏ יִשְֹרָאֵל עֲטוּרֵי הַנִּצָּחוֹן
חֲתוּמִים בְּלֵב יִשְֹרָאֵל לְדוֹר דּוֹר.

תזכורת: סערת היזכור במערכת הביטחון

הוועדה המטכ"לית שבחנה את סוגיית נוסח תפילת היזכור הצה"לית, החליטה לפני כשנה לאמץ את הנוסח "יזכור עם ישראל" כנוסח בו ייעשה שימוש בצה"ל. בכך למעשה שונתה החלטתו של הרמטכ"ל לאמץ את הנוסח "יזכור אלוקים את בניו ובנותיו".

לפני ההחלטה על השינוי בשנה שעברה פורסם כי הרמטכ"ל בני גנץ החליט לשנות את הנוסח מ"יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו" ל"יזכור אלוקים את בניו ובנותיו", זאת לאחר שהשיב במכתב את הנוסח למשפחה שכולה שהגישה לו שאילתא בנושא.

לאחר פרוץ הסערה, אמר הרמטכ"ל כי מבחינתו אכן הנוסח הנהוג בצבא מאז מלחמת ששת הימים לא השתנה, והנוסח הוא "יזכור אלוקים...". עם זאת, הבהיר הרמטכ"ל כי הוא לא עסק בנושא בכלל, וכי הנוסח עוגן בפקודת מטכ"ל שנכנסה לתוקף עוד בשנת 1967. כמו כן אמר הרמטכ"ל כי כל יחידה רשאית לקבוע לעצמה באיזה נוסח לדבוק.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת