הסתיימו אירועי יום האדמה: פלסטיני נהרג ברצועת עזה

עימותים התרחשו לאורך היום בין פלסטינים לכוחות צה"ל במחסום קלנדיה, בשער שכם בי-ם ובבית לחם. עשרות נעצרו במהומות במחסום קלנדיה. עשרות פלסטינים התקרבו למעבר ארז וניסו להתפרע - צה"ל השיב באש ממנה נהרג אחד המפגינים. גם בירדן ובלבנון התקיימו הפגנות ענק

הסתיימו בשקט יחסי אירועי "יום האדמה". במהלך היום הפגינו אלפי בני אדם בשטחי יהודה ושומרון, במספר מוקדים במגזר הערבי בתוך שטחי הקו הירוק, בירדן ובלבנון.  בחדשות 2 באינטרנט העברבנו בשידור חי סיקור ממוקדי האירועים:

  • במחסום קלנדיה התעמתו מאות עשרות צעירים פלסטינים עם כוחות הביטחון, ויידו לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. רשת אל-ג'זירה דיווחה על שישה מפגינים שנפצעו בעימותים ופונו לבתי חולים באזור. בבית לחם נרשמו גם כן תקריות אלימות, כשעשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל במחסום הכניסה לעיר.
  • ערביי ישראל ציינו את יום האדמה בשתי עצרות גדולות בדיר חנא ובואדי א-נאן. התהלוכות עברו בשקט יחסי וללא הפרות סדר משמעותיות. במהלך העצרת בדיר חנא אמר ח"כ איברהים צרצור כי "ימי האדמה יימשכו, ואף יתגברו, כל עוד הכיבוש נמשך".
  • בשער שכם בירושלים יידו פלסטינים אבנים לעבר כוחות המשטרה. עד כה נעצרו 19 חשודים בהתפרעות.
  • בבית חנון ברצועת עזה יצאו אלפי מתפללים להפגנות המוניות, כאשר עשרות מהם הצליחו להתגבר על הפריסה של כוחות חמאס בצפון הרצועה, להתקרב למחסום ארז ולהתפרע במקום. אחד המפגינים ניסה לגלגל צמיג בוער לעבר המחסום, צה"ל פיזר את ההפגנה ופגע באחד המתפרעים ברגלו, והוא פונה במצב קל לבית החולים בעזה.
  • אזור קלעת-שקיפ בדרום לבנון, סמוך למתחם הבופור, יצאה לדרך בשעות הצהריים הפגנת ענק. אלפי בני אדם הגיעו למקום - ובהם גם אנשי חיזבאללה, ג'יהאד אסלאמי, חמאס ופלגים פלסטיניים נוספים. אלפי המשתתפים מניפים דגלי אירן, טורקיה, אינדונזיה, מלזיה ודגלים פלסטיניים. בין הבכירים שנאמו בעצרת היה גם בכיר חיזבאללה ומי שהיה בעברו האחראי על אזור הדרום בארגון, נביל קאווק. "מהות הערביות של העולם הערבי נטולת כל ערך ללא ירושלים", הצהיר קאווק לקול תשואות האלפים, והבטיח כי חיזבאללה ימשיך לתמוך בשחרורה של פלסטין כולה ובירתה ירושלים. 
  • בירדן הפגינו אלפי בני אדם ומניפים דגלי פלסטין ב"צעדת ירושלים העולמית". כוחות ביטחון גדולים מאבטחים את ההפגנה.

נסראללה: ישראל פועלת לסיפוח שטחים - לא נתעלם

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס הערב אף הוא לאירועי יום ירושלים. במהלך נאום שנשא לרגל פתיחתו של מרכז מיוחד של חיזבאללה בפרבר הדרומי, אמר נסראללה: "יום ירושלים הוא אחד מימי פלסטין. ציון היום הזה מהווה הוכחה לדבקות בזכויות המקומות הקדושים".

"הכובשים ובני בריתם שואפים לכך שהעם הפלסטיני והאומה הערבית ישכחו את ירושלים ויוציאו אותה מסדרי העדיפויות", הוסיף נסראללה. "כיום פועלת ישראל לספח שטחים נוספים בגדה המערבית, והדבר דורש את התערבות האומה הערבית". בהתייחסו למשבר בסוריה אמר מזכ"ל חיזבאללה: "הפתרון היחיד למצב הוא פיתרון פוליטי, וניתן להשיגו באמצעות דיאלוג. שום פיתרון אחר לא צריך להיות מיושם".

החיילים קיבלו הנחיות מפורטות

בראיון שהעניק הבוקר לתכנית "בוקר טוב ישראל", התייחס השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להיערכות כוחות הביטחון והדגיש כי המסקנות מאירועי יום הנכבה והנכסה בשנה שעברה הופקו. "מה שהיה זה לא מה שיהיה. יש הפקת לקחים, הגדרות שונו, האמצעים שונו והפרישה גדולה", אמר השר.

"צריך לקחת בחשבון גם את האירוע הבודד שיכול לקרות במקום שלא צפית ועשוי להצית - גם תרחישים כאלה עלו בהערכות המצב. עם זאת, ירושלים נמצאת במרכז תשומת הלב וצריך לקחת את כל האפשרויות בחשבון. לכן, גם הצבא וגם המשטרה נערכים. אני מעריך שגם המדינות השכנות ינסו למנוע התפרעויות".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, קיים הבוקר הערכת מצב עם סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה והנחה את המפקדים להעלות את רמת הכוננות בכל היחידות. "יש להיערך לתרחישים המחמירים בכל הגזרות בכוחות שיטור ומג"ב מתוגברים, בפריסה של מפקדות משימתיות", אמר בתדריך.

על מנת להבטיח שקט, קיבלו חיילי צה"ל הנחיות מוגדרות ומדויקות המחייבות אותם לפעול כדי למנוע פגיעה כוחות הביטחון ובעוברי אורח ולא לאפשר למפגינים מצדו השני של הגבול לממש כל מהלך שעשוי יהיה להתפרש בקרבם כ"הישג קרקעי זמני" - כגון חדירה לשטח המדינה וחציית גדרות המערכת.

היבט נוסף שזכה להתייחסות בהנחיות נוגע לסיקור העיתונאי של האירועים. בצה"ל ינסו למנוע ממארגני הצעדות לגרוף הישג תקשורתי לטובתם שעלול יהיה לעורר הדים ברחבי העולם. אחד הצעדים שננקטו בהקשר זה הוא הצבתם של צלמים בשורות כל אחד מהגדודים שנשלחו למשימה - כדי לספק תיעוד מהימן ואיכותי ישראלי.

לפי ההערכות בצה"ל אמש, ככל הנראה על רקע המסרים שהעבירה ישראל לשכנותיה על דרישתה לשמור על שקט לאורך הגבולות, רווחת הסברה כי משתתפי הצעדות שייצאו מסוריה ומלבנון לא יורשו להתקדם עד לגדר המערכת.

השתתפו בהכנת הכתבה: יוסי זילברמן, משה נוסבאום, תום שרון, פוראת נסאר, גיא ורון, מתן חצרוני, אוהד חמו, תמיר סטיינמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת