הרמטכ"ל: "לשמור על עירנות ודריכות"

כוננות גבוהה בישראל לרגל אירועי יום האדמה: כוחות צבא ומשטרה פרוסים לאורך הגבולות, בירושלים ומוקדי המגזר הערבי. סגר כללי הוטל על יו"ש. הרמטכ"ל סייר בגבולות סוריה וירדן, והנחה לשמור על עירנות. גם המפכ"ל קיים הערכת מצב

משתתפים בפרובוקציה: נציגי חיזבאללה צפויים ליטול חלק באירועי יום האדמה ובצעדת ההזדהות הלבנונית לעבר גבול הצפון - כך מדווחים כתבי תחנות הטלוויזיה הלבנוניים והפלסטיניים. על פי הדיווח, בכירים בארגון הלבנוני צפויים אף לשאת נאומים בתהלוכה, שתתקיים באזור קלעת א-שקייפ בדרום.

הצטרפו לשידור החי ממוקדי אירועי יום האדמה

גם נציגים של הג'יהאד האסלאמי, חמאס, ופלגים פלסטיניים נוספים צפויים ליטול חלק בתהלוכות, ובכירי הארגונים יישאו דברים אף הם. בשעות הצהריים ינאם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה - בנאום שיועבר בשידור חי ברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה.

דגל חיזבאללה בגבול. "יצעדו וינאמו" (רויטרס)

בתום תפילות יום השישי בצהריים, צפויות לצאת לדרך פעילויות "יום האדמה" וצעדות ההזדהות ברחבי העולם הערבי. שעות לפני "צעדות המיליון", ועל רקע החשש מפני עימותים אלימים עם מפגינים בגבולות, ערוכים כוחות הביטחון בכוננות שיא לאורך גדרות המערכת ובשטחים. מארגני האירועים, שהצהירו על כוונתם להגיע לירושלים, התחייבו בשבועות האחרונים להימנע משימוש באלימות - אולם בישראל גובר החשש מפני אירוע נקודתי בעל פוטנציאל להביא להתלקחות כוללת.

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ביקר הבוקר בגבול סוריה וירדן ובחן היערכות הכוחות לקראת האירועים. גנץ השתתף בהערכות מצב של אלופי הפיקודים בגזרת הצפון ובמרכז, וכן עם מפקדי החטיבות ובהן הורה לכוחות להגביר את העירנות והדריכות לקראת האירועים האפשריים. גנץ גם סייר בחפ"קים של הצבא והמשטרה.

דובר צה"ל הודיע הלילה כי על פי החלטת שר הביטחון אהוד ברק ובהתאם להערכת המצב בצה"ל, הוטל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. הסרת הסגר תתבצע היום בשעה 23:59 בהתאם להערכת המצב. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי. בניסיון למנוע כל הפרת סדר במתחם הר הבית, תגביל המשטרה את הכניסה לתפילות יום השישי במסגדים שם. כוחות רבים נוספים יוזרמו ליישובים הערביים בגליל ובראשם לכפר דיר חנא - שם תיערך עצרת "יום האדמה" המרכזית.

החיילים קיבלו הנחיות מפורטות

בראיון שהעניק הבוקר לתכנית "בוקר טוב ישראל", התייחס השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להיערכות כוחות הביטחון והדגיש כי המסקנות מאירועי יום הנכבה והנכסה בשנה שעברה הופקו. "מה שהיה זה לא מה שיהיה. יש הפקת לקחים, הגדרות שונו, האמצעים שונו והפרישה גדולה", אמר השר.

"צריך לקחת בחשבון גם את האירוע הבודד שיכול לקרות במקום שלא צפית ועשוי להצית - גם תרחישים כאלה עלו בהערכות המצב. עם זאת, ירושלים נמצאת במרכז תשומת הלב וצריך לקחת את כל האפשרויות בחשבון. לכן, גם הצבא וגם המשטרה נערכים. אני מעריך שגם המדינות השכנות ינסו למנוע התפרעויות".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, קיים הבוקר הערכת מצב עם סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה והנחה את המפקדים להעלות את רמת הכוננות בכל היחידות. "יש להיערך לתרחישים המחמירים בכל הגזרות בכוחות שיטור ומג"ב מתוגברים, בפריסה של מפקדות משימתיות", אמר בתדריך.

על מנת להבטיח שקט, קיבלו חיילי צה"ל הנחיות מוגדרות ומדויקות המחייבות אותם לפעול כדי למנוע פגיעה כוחות הביטחון ובעוברי אורח ולא לאפשר למפגינים מצדו השני של הגבול לממש כל מהלך שעשוי יהיה להתפרש בקרבם כ"הישג קרקעי זמני" - כגון חדירה לשטח המדינה וחציית גדרות המערכת.

היבט נוסף שזכה להתייחסות בהנחיות נוגע לסיקור העיתונאי של האירועים. בצה"ל ינסו למנוע ממארגני הצעדות לגרוף הישג תקשורתי לטובתם שעלול יהיה לעורר הדים ברחבי העולם. אחד הצעדים שננקטו בהקשר זה הוא הצבתם של צלמים בשורות כל אחד מהגדודים שנשלחו למשימה - כדי לספק תיעוד מהימן ואיכותי ישראלי.

לפי ההערכות בצה"ל אמש, ככל הנראה על רקע המסרים שהעבירה ישראל לשכנותיה על דרישתה לשמור על שקט לאורך הגבולות, רווחת הסברה כי משתתפי הצעדות שייצאו מסוריה ומלבנון לא יורשו להתקדם עד לגדר המערכת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת