"צעדות המיליון" יוצאות לדרך: מערכת הביטחון בכוננות שיא

כוחות צבא ומשטרה מתוגברים פרוסים לאורך גבולות המדינה, סביב ירושלים ובמוקדי המגזר הערבי שבהם יצוין "יום האדמה" - כדי להבטיח שהתכנית הפלסטינית להגיע לבירה לא תצא אל הפועל. בישראל חוששים מפני אירוע נקודתי נפיץ שיגרום להתלקחות הגזרה כולה. צה"ל הודיע: סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון

שעות לפני ש"צעדות המיליון" מהמדינות השכנות ייצאו לדרכן ועל רקע החשש מפני עימותים אלימים עם מפגינים בגבולות, ערוכים כוחות הביטחון בכוננות שיא לאורך גדרות המערכת ובשטחים. מארגני האירועים, שהצהירו על כוונתם להגיע לירושלים, התחייבו בשבועות האחרונים להימנע משימוש באלימות - אולם בישראל גובר החשש מפני אירוע נקודתי בעל פוטנציאל להביא להתלקחות כוללת.

דובר צה"ל הודיע הלילה כי על פי החלטת שר הביטחון אהוד ברק ובהתאם להערכת המצב בצה"ל, הוטל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. הסרת הסגר תתבצע היום בשעה 23:59 בהתאם להערכת המצב. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי.

"צעדות המיליון" ייערכו במקביל לאירועי "יום האדמה" ה-36 שיציינו בני המגזר הערבי בישראל. לנוכח המתח הרב, הוכרז סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. נוסף על כך, נמסרו לחיילים שיישלחו להבטיח את השקט בגזרות השונות הנחיות מוגדרות ומדויקות המחייבות אותם לפעול כדי למנוע פגיעה כוחות הביטחון ובעוברי אורח ולא לאפשר למפגינים מצדו השני של הגבול לממש כל מהלך שעשוי יהיה להתפרש בקרבם כ"הישג קרקעי זמני" - כגון חדירה לשטח המדינה וחציית גדרות המערכת.

היבט נוסף שזכה להתייחסות בהנחיות נוגע לסיקור העיתונאי של האירועים. בצה"ל ינסו למנוע ממארגני הצעדות לגרוף הישג תקשורתי לטובתם שעלול יהיה לעורר הדים ברחבי העולם. אחד הצעדים שננקטו בהקשר זה הוא הצבתם של צלמים בשורות כל אחד מהגדודים שנשלחו למשימה - כדי לספק תיעוד מהימן ואיכותי ישראלי.

מתח חובק גבולות

לפי ההערכות בצה"ל אמש, ככל הנראה על רקע המסרים שהעבירה ישראל לשכנותיה על דרישתה לשמור על שקט לאורך הגבולות, רווחת הסברה כי משתתפי הצעדות שייצאו מסוריה ומלבנון לא יורשו להתקדם עד לגדר המערכת.

חיבורם של אירועי "צעדות המיליון" עם תהלוכות "יום האדמה" והעובדה שאלו נערכים בימי שישי המתוחים בבירה ממילא הביאו את המשטרה להתפרס בכוחות מתוגברים ברחבי ירושלים.

משתתפי המחאה הפלסטינית, שלפי שאיפתם מקווים להגיע לעיר, יגיעו אל שתי הנקודות המרכזיות שמהן יחלו המצעדים: הראשונה - במחסום קלנדיה שבצפון ירושלים, המפריד בינה לבין רמאללה, והשנייה - במעבר רחל שבדרום הבירה המקשר אותה עם בית לחם.

בניסיון למנוע כל הפרת סדר במתחם הר הבית, תגביל המשטרה את הכניסה לתפילות יום השישי במסגדים שם. כוחות רבים נוספים יוזרמו ליישובים הערביים בגליל ובראשם לכפר דיר חנא - שם תיערך עצרת "יום האדמה" המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת