לבנון מאיימת לקראת הצעדה: נגיב אם תפעלו בגבול

במדינות ערב קיבלו את מסרי האזהרה מירושלים, לפיהם ישראל לא תנהג באיפוק אם המפגינים ב"צעדת ירושלים" מחר יאיימו על גבולותיה. כעת מגיב רמטכ"ל צבא לבנון ומבהיר: "אנחנו ערוכים לתוקפנות ישראלית, מטרתנו היא להגן על האומה". פעילי הצעדה: "ישראל מודאגת, אנחנו מוכנים למות כשהידים"

מחר בבוקר צפויים אלפים לצעוד לעבר גבולות מדינת ישראל, וצבא לבנון כבר מאיים בתגובה נגד ישראל - אם זו תפעל צבאית נגד המפגינים בגדר. "הצבא ערוך להתמודדות עם כל תוקפנות ישראלית", אומר רמטכ"ל צבא לבנון ווליד סלמאן.

במהלך סיור שקיים סלמאן לאורך גבול ישראל-לבנון, במהלכו ביקר את כוחות הצבא הפרוסים במקום, הצהיר הרמטכ"ל הלבנוני: "אנחנו בכוננות מלאה, על רקע התנאים הקשים בו שרוי האזור. אנחנו עומדים בתיאום עם הכוחות הבינלאומיים על מנת להכשיל כל מזימה של האויב, המחריף לאחרונה את הפרותיו את המרחב האווירי הלבנוני".

סלמאן סיפר כי הצבא הלבנוני ערוך למה שהגדיר "התהלוכה השקטה" שצפויה להתקיים מחר לעבר גבולות ישראל. "מטרתנו היא להגן על האומה", אמר. בלבנון ציינו כי דבריו של סלמאן באים על רקע אזהרות ששיגרה ישראל ללבנון ולשכנותיה הנוספות, לפיהן אין בכוונתה לנהוג באיפוק באם גבולותיה הריבוניים יאויימו.

אתמול הגיעו ללבנון עשרות פעילים פרו-פלסטינים המתכננים ליטול חלק בצעדה לעבר גבול הצפון בבוקר יום שישי. על פי חלק מהדיווחים, כמה מהפעילים נתקלו בקשיים להיכנס לשטחי לבנון דרך נמלי הים, ככל הנראה בעקבות מסרי האזהרה שהעבירה ישראל לשכנותיה לפיהם היא לא תנהג באיפוק אם יהיה איום על גבולותיה.

ברק: "להיערך לכל תרחיש"

24 שעות לפני האירועים המתוכננים לציון יום האדמה, ומארגני "הצעדה ההמונית לירושלים" משלימים את ההיערכות האחרונה. גם בישראל נערכים לצעדה, ושר הביטחון אהוד ברק הנחה אמש את ראשי מערכת הביטחון "להיערך לכל תרחיש".

גורם ביטחוני מסר לחדשות 2 באינטרנט כי במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר הנעשה בגבולות ישראל, כוחות יתוגברו וכי החיילים הונחו להגביר עירנות. בין היתר תוגברו כוחות מג"ב, וחיילים צוידו באמצעים לפיזור הפגנות. "אחרי יום ה'נכסה' וה'נכבה' כוחות הנדסה ביצעו עבודות שדרוג של המכשולים בגדר הגבול עם סוריה", אמר הגורם. גם ביהודה ושומרון נערכים כוחות הביטחון לכל תרחיש.

שלשום הגיעו מאות מהפעילים המתכננים להגיע לגבול ביום האדמה לעיר קוניה הטורקית - בדרכם ללבנון. המנהל המלזי של הקמפיין עמד מול ההמונים והצהיר: "אנחנו צועדים, ונתניהו מאוד מודאג. ישראל הציונית והגזענית שלחה למצרים, סוריה ולירדן מסרי אזהרה כי אם אנחנו נתארגן על גבולות המדינות - ואפילו נעמוד על הגבולות שלהן - הישראלים יירו כדי להרוג".

"אנחנו יודעים שיהיו כבר מיליון בני אדם, אבל אחרי המסר שהעביר נתניהו - אנחנו כעת שני מיליון בני אדם! אנחנו מוכנים למות כשהידים, מוכנים לשחרר את מסגד אל-אקצה אנחנו הולכים לצעוד לירושלים! אללה אכבר! אם לא השנה - אז בשנה הבאה. אם לא בשנה הבאה - אז בשנה שתבוא אחריה! אבל אנחנו נשחרר את פלסטין ואת ירושלים!", צעק הבכיר.

מאות הפעילים הללו הגיעו לקוניה מאנקרה - שם קיימו בסוף השבוע שעבר "חזרה גנרלית" לאירועים ביום שישי, בהפגנת ענק מול שגרירות ישראל באנקרה, טורקיה. "מוות לישראל, מוות לאמריקה", צעקו הפעילים והבטיחו "למות למען ירושלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת