"לישראל גישה לבסיסים באזרבייג'ן"

המגזין האמריקני "foreign policy" מדווח כי פקידים אמריקנים מאמינים כי ישראל השיגה גישה לבסיסים צבאיים באזרבייג'ן, זאת על מנת להתקרב, גם פיזית, לאירן. בארצות הברית מודאגים כי הנוכחות הישראלית בשדות התעופה האזריים רומזת על הכנות לקראת תקיפה ישראלית באירן. אזרבייג'ן מכחישה: "פרסום חסר בסיס"

בכירים אמריקנים מאמינים כי ישראל השיגה גישה לבסיסים צבאיים באזרבייג'ן, זאת במטרה להיערך לתקיפה ישראלית אפשרית על מתקני הגרעין של אירן הגובלת עם המדינה. כך מפרסם המגזין האמריקני "foreign policy".

במסמך שנשלח משגרירות ארה"ב באזרבייג'ן למחלקת המדינה האמריקנית ולאחר מכן פורסם באתר ההדלפות ויקיליקס, נכתב כי לישראל ניתנה גישה לארבעה בסיסי חיל אוויר של הצבא האזרי, באיזור הגובל עם צפון אירן. על פי הדיווח המתפרסם פקידים אמריקנים מאמינים כי ישראל הידקה את שיתוף הפעולה עם אזבייג'ן, לצורך תקיפה של מתקני הגרעין באירן.

בארצות הברית מודאגים כי הנוכחות הישראלית בשדות התעופה האזריים רומזת על הכנות לקראת תקיפה ישראלית קרובה באירן.

בתגובה לפרסומים, דחה שר הביטחון באזרבייג'ן כי מדינתו העניקה לישראל גישה לבסיסים שבשטחה. "המידע הזה הוא לא הגיוני וחסר כל בסיס", הדגיש דוברו של השר.

האם אזרבייג'ן מהווה מרכז איסוף המודיעין על אירן?

לפני כחודשיים התפרסם ברשתות הטלוויזיה האירניות כי שגריר אזרבייג'ן בטהרן זומן לשיחת בירור במשרד החוץ המקומי - שם הטיחו בו האשמות שלפיהם מעניקים השלטונות בארצו מקלט "למתנקשי המוסד" וסייעו להם בהקצאת זירה מתאימה לערוך בה אימונים.

רשת החדשות האירנית ציטטה גם תחקיר שערך ה"טיימס" הלונדוני ופורסם לפני כחודשיים, שממנו עלה כי אזרבייג'ן מהווה בסיס חשוב עבור ישראל ופעולותיה ריגול שונות שהיא מבצעת באירן. בדיווח צוטט אדם בשם "שמעון", שלטענתו - עובד כסוכן במוסד.

"עבודת המודיעין הגיעה לרגע האמת", הוא אמר לעיתון הבריטי - והתייחס לכאורה לפעולות באזרבייג'ן. "אנו מקפידים לשמור על שקט בכל הנוגע לנוכחות שלנו כאן, שחשיבותה משמעותית ביותר. בשנה האחרונה תגברנו את סדר הכוחות כאן, מה שמאפשר לנו לפעול קרוב מאוד לאירן. הגבול בין שתי המדינות פרוץ באופן מעורר תמיהה, ודרכו זורם מידע רב בזכות אנשים שחוצים אותו דרך קבע מבלי שיהיה לכך כמעט כל פיקוח".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת