דוח הקונגרס האמריקני: "אירן תשתקם מתקיפה תוך חצי שנה"

בישראל מתגברים הדיווחים על אפשרות לפעילות צבאית נגד תכנית הגרעין האירנית, אך בארצות הברית ממשיכים לצנן את אווירת המלחמה. דוח של הקונגרס האמריקני טוען כי אם אירן תותקף - היא תצליח לשקם יכולותיה הגרעיניות בתוך חצי שנה. בנוסף נטען כי אירן ממשיכה לפעול על מנת להסתיר את פעילותה הגרעינית

הגיע להחלטה? נשיא אירן אחמדינג'אד (AP)

אם אירן תותקף צבאית, היא תצליח לשקם את פעילותה הגרעינית בתוך חצי שנה בלבד - כך עולה מדוח של הקונגרס האמריקני העוסק בפעילות צבאית אפשרית נגד תכנית הגרעין האירנית. "הפעילות לייצור צנטריפוגות להעשרת אורניום ברחבי אירן מציבה קשיים בפני פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין האירניים", נכתב בדוח.

לפני שבועיים מסרו גורמים בכירים ישראלים לסוכנות הידיעות AP כי אם ישראל רוצה לתקוף לבדה באירן - המבצע צריך לצאת לפועל בחודשים הקרובים, משום שטהרן מעבירה את מתקני הגרעין שלה אל מתחת לאדמה. "אנחנו נותרים עם חלון הזדמנויות מצומצם, של לא יותר ממספר חודשים, על מנת לפעול באופן יעיל", אמרו אז הגורמים בעילום שם לסוכנות הידיעות.

עם זאת הוסיפו הגורמים כי "טווח התקיפה" של ארה"ב גדול הרבה יותר, וזאת בשל כמות הנשק, התחמושת והמטוסים שיש בידיה.

מטוסי אף-16. תוך חודשים? (חדשות 2)

לדברי הבכירים, ישראל עדיין תלויה בהחלטה האמריקנית האם לצאת לפעולה צבאית נגד תכנית הגרעין האירנית. "בירושלים מצטרפים לדעה האמריקנית, לפיה אירן עדיין לא קיבלה החלטה סופית אם לבנות פצצת גרעין", אמרו הבכירים הישראלים. "עם זאת, עדיין מרחפת השאלה אם טהרן מסתירה את ייצור הפצצה". החשש בישראל, כפי שמשתקף מדברי הבכירים, הוא להגיע לנקודה בה אירן העשירה די אורניום לפצצה.

ה"ניו יורק טיימס" דיווח יומיים קודם לכן כי המוסד הישראלי מעריך שטהרן טרם החליטה אם "לעבור שלב" ולפתח את תכנית הגרעין שלה גם למטרת ייצור פצצה.

תקיפה באירן: כל התרחישים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת