הצעדה יוצאת לדרך: "ירושלים, הנה אנו באים"

שר הביטחון ברק הנחה את מערכת הביטחון "להיערך לכל תרחיש אפשרי" לקראת הצעדות לעבר הגבול ואירועי יום האדמה ביום ו' הקרוב. במקביל, אנשי קמפיין "הצעדה לירושלים" החלו לצאת לדרך, מסיתים באמצעי התקשורת ומבטיחים להגיע עד למסגד אל-אקצה. "שעות בודדות מפרידות אותנו מהיום הגדול", אמרו היום. "יהיו לו השלכות"

48 שעות לפני האירועים המתוכננים לציון יום האדמה, ומארגני "הצעדה ההמונית לירושלים" משלימים את ההיערכות האחרונה. גם בישראל נערכים לצעדה, ושר הביטחון אהוד ברק הנחה את ראשי מערכת הביטחון "להיערך לכל תרחיש".

גורם ביטחוני מסר לחדשות 2 באינטרנט כי במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר הנעשה בגבולות ישראל, כוחות יתוגברו וכי החיילים הונחו להגביר עירנות. בין היתר תוגברו כוחות מג"ב, וחיילים צוידו באמצעים לפיזור הפגנות. "אחרי יום ה'נכסה' וה'נכבה' כוחות הנדסה ביצעו עבודות שדרוג של המכשולים בגדר הגבול עם סוריה", אמר הגורם. גם ביהודה ושומרון נערכים כוחות הביטחון לכל תרחיש.

בינתיים, בשעות אחר הצהריים הגיעו ללבנון עשרות פעילים פרו-פלסטינים המתכננים ליטול חלק בצעדה לעבר גבול הצפון בבוקר יום שישי. על פי חלק מהדיווחים, כמה מהפעילים נתקלו בקשיים להיכנס לשטחי לבנון דרך נמלי הים, ככל הנראה בעקבות מסרי האזהרה שהעבירה ישראל לשכנותיה לפיהם היא לא תנהג באיפוק אם יהיה איום על גבולותיה.

"ל-30 במרס יהיו השלכות ביום שאחרי"

עם זאת, בשעות האחרונות נרשמת פעילות ערה באתרי האינטרנט המזוהים עם הפעילים המתארגנים לאירועים. "אנו מנהלים כעת את תפילת הערב...בעזרת אללה, כמה אנו משתוקקים להתפלל במסגד אל-אקצה המבורך", כתבו כמה מהם.

אחרים סיפרו בחשבונותיהם האלקטרוניים ברשת: "אללה אכבר, ירושלים הנה אנחנו באים. שעות בודדות מפרידות ביננו לאחד הימים הגדולים של האומה הערבית והאיסלאמית. אנו בטוחים שליום הזה, 30 במרס, יהיו השלכות בימים שאחרי".

הקמפיין הרשמי של הצעדה פרסם באתרי האינטרנט כי דפי הפייסבוק, הטוויטר ואפילו האתר הרשמי שלו היו נתונים ל"מתקפת האקרים ישראלית", שהקפיאה את פעילות הדפים למשך מספר שעות. "אנו נתונים למתקפה ציונית של הכיבוש...בבקשה, אל תיתנו לחלום להתנפץ - תמכו בדף בכל מקום ופרסמו אותו", כתבו הגולשים.

זאת ועוד, פורסמה תכנית מפורטת של הפעילויות המתוכננות ליום שישי הקרוב, אחרי שמוקדם יותר השבוע טענו הפעילים כי אין בכוונתם להתעמת עם כוחות צה"ל. התכנית חולקה לפעילויות בגדה המערבית, בירושלים, במגזר הערבי בישראל, ברצועת עזה, בירדן, לבנון, מצרים, מרוקו, מאוריטניה ועד מלזיה, אינדונזיה והודו.

כמו כן, פורטו פעילויות ההזדהות עם הצעדה לירושלים במדינות אירופה - ובהן בריטניה, איטליה, גרמניה, אוסטריה, נורווגיה, הולנד, שוויץ, אירלנד, ספרד - וכן בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. על פי התכניות וטענת המארגנים, צפויים מאות אלפי בני אדם לקיים פעילויות הזדהות עם ירושלים באזור ובעולם כולו.

"מוכנים למות כשהידים, מוכנים לשחרר את מסגד אל-אקצה"

שלשום הגיעו מאות מהפעילים המתכננים להגיע לגבול ביום האדמה לעיר קוניה הטורקית - בדרכם ללבנון. המנהל המלזי של הקמפיין עמד מול ההמונים והצהיר: "אנחנו צועדים, ונתניהו מאוד מודאג. ישראל הציונית והגזענית שלחה למצרים, סוריה ולירדן מסרי אזהרה כי אם אנחנו נתארגן על גבולות המדינות - ואפילו נעמוד על הגבולות שלהן - הישראלים יירו כדי להרוג".

"אנחנו יודעים שיהיו כבר מיליון בני אדם, אבל אחרי המסר שהעביר נתניהו - אנחנו כעת שני מיליון בני אדם! אנחנו מוכנים למות כשהידים, מוכנים לשחרר את מסגד אל-אקצה אנחנו הולכים לצעוד לירושלים! אללה אכבר! אם לא השנה - אז בשנה הבאה. אם לא בשנה הבאה - אז בשנה שתבוא אחריה! אבל אנחנו נשחרר את פלסטין ואת ירושלים!", צעק הבכיר.

מאות הפעילים הללו הגיעו לקוניה מאנקרה - שם קיימו בסוף השבוע שעבר "חזרה גנרלית" לאירועים ביום שישי, בהפגנת ענק מול שגרירות ישראל באנקרה, טורקיה. "מוות לישראל, מוות לאמריקה", צעקו הפעילים והבטיחו "למות למען ירושלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת