ההתעללות בגבעתי: "המפקד ידע הכל"

פרשת הזובור בגבעתי: אחד הנאשמים אומר כי סגן מפקד הפלוגה ידע על ה"נוהל" נגד חיילים חדשים וכי אפילו השתתף בחלקם. לוחם אחד אמר כי גם מפקד הפלוגה ידע מה הם הולכים לעשות ולא עצר בעדם

התעללות בצה"ל, ארכיון (חדשות 2)

אחד מהלוחמים הנאשמים בהתעללות בחיילים ביחידתו אמר בחקירתו כי סגן מפקד הפלוגה ידע על ה"טקסים", ואפילו השתתף בחלקם. במקרה אחר לוחם אחד טען כי הסמ"פ אמר: "תעשה לו בעדינות". לוחם אחר אמר כי מפקד הפלוגה ידע מה הם הולכים לעשות ולא עצר בעדם.

בתחילת החודש פורסם כי שבעה לוחמים מגדוד "צבר" של חטיבת גבעתי חשודים בהתעללות חמורה בחיילים "צעירים" מפלוגת החוד, במסגרת טקסי "זובור" אלימים שכללו, בין היתר, מלקות ברצועות גומי ומוטות עץ וענידת דרגות חדשות לגופם באמצעות אקדח סיכות.

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום מתואר "משפט פז"ם" שנוהל נגד סמל על ידי סמל-ראשון בגדוד. בגלל התבטאות שלא אהב הסמ"ר לשמוע מפיו של הסמל, הוא "הכריז עליו פיגוע", כפי שהוגדר בכתב האישום - ויחד עם מספר חיילים נוספים היכה במשך מספר שניות את הסמל באגרופים ובבעיטות, גם באמצעות "שדרית", מקל המשמש למטווחים.

מח"ט גבעתי, אלוף-משנה עופר לוי שפט אותם ל-45 יום בכלא צבאי אבל הפרקליטות הצבאית ביטלה את העונש כדי לפתוח בחקירה פלילית. מוקדם יותר הוארך מעצרם ביומיים נוספים בבית המשפט הצבאי בקסטינה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט, כי "בנושא מתנהלת חקירת מצ"ח, מטבע הדברים לא ניתן למסור דברים נוספים בזמן זה". גורמים צבאיים הוסיפו, כי באשר לקצין המדובר - הוא אינו מצוי במעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת