מזהים את החייל מספר 1 בצה"ל?

התמונה שלפניכם צולמה בשנת 1978, אז התגייס נער ממושב כפר אחים לנח"ל המוצנח. מאז הוא הספיק לשרת בשורה ארוכה ומכובדת של תפקידים פיקודיים, ולפני קצת יותר משנה מונה החייל שבתמונה, אז טוראי בני גנץ, לתפקיד הרמטכ"ל. למראה תמונתו מיום הגיוס, שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט, רב-אלוף גנץ התרגש מאד והעלה זכרונות

טוראי בני גנץ, 1978 (חדשות 2)

החייל שבתמונה נראה כמו כל נער צעיר ביום גיוסו לצה"ל, אבל 34 שנים אחרי - הוא משרת כחייל מספר 1.

הרמטכ"ל בני גנץ התרגש בימים האחרונים לראות את תמונתו מיום הגיוס לצה"ל, שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט. "למראה התמונה הוא חייך והעלה זיכרונות מיום גיוסו ומתקופת הטירונות בחטיבת הצנחנים", סיפר גורם בכיר בצה"ל.

"התגייסתי בשנת 1978 לגדוד 50, שאז נקרא הנח"ל המוצנח והיה חלק מהצנחנים ולאחר מכן הפך לגדוד 101", סיפר הרמטכ"ל בעבר. "הטירונות עצמה לא הפחידה אותי יותר מדי, ידעתי שיטרטרו אותי, וכך באמת היה, ואני צחקתי מכל העניין".

גנץ הוסיף וסיפר כי "שנה לאחר הגיוס עברתי לאימון המתקדם ופגשתי את המפקד שלי - אורי ארליך, ושם ראיתי מודל פיקוד אחר. היו בו כל כך הרבה דברים יפים והוא היה כל כך בוגר. אפשר להגיד שהוא ממש יצק את האופן שבו התנהגתי כחייל. אני חושב שמה שהיה מאוד חשוב אצל אורי שהוא היה גם בן אדם וגם מפקד, ולא טרח להסתיר את זה", נזכר הרמטכ"ל.

מהטירונות בנח"ל המוצנח ללשכת ראש המטה הכללי

הרמטכ"ל נולד בשנת 1959 במושב כפר אחים. הוא התגייס לגדוד הנח"ל המוצנח (שהיה שייך לחטיבת הצנחנים) בשנת 1978, שם שירת בשורה ארוכה של תפקידים כלוחם וכמפקד. בשנת 1979 סיים קורס קצינים, מונה למפקד מחלקה בחטיבת הצנחנים ולאחר מכן שימש כסגן מפקד פלוגה.

הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל (דובר צה"ל)


במלחמת "שלום הגליל" החליף גנץ מפקד פלוגה שנפצע ולחם עם חייליו בעיר ביירות. בהמשך שירת כמפקד פלוגת ההנדסה של חטיבת הצנחנים, כקצין אג"ם חטיבתי וכסגן מפקד יחידת "שלדג". בשנת 1987 מונה למפקד גדוד "אפעה" בחטיבת הצנחנים, וכשנתיים לאחר מכן מונה למפקד יחידת העילית "שלדג" של חיל האוויר. בתקופה זו פיקד על הכוחות שאיבטחו את "מבצע שלמה" להעלאת יהודי אתיופיה לארץ ישראל.

בהמשך שירותו פיקד על חטיבת צנחנים במילואים, החטיבה המרחבית יהודה ולאחר מכן על חטיבת הצנחנים. בשנת 1988 מונה למפקד אוגדת מילואים בפיקוד צפון וכשנה לאחר מכן קיבל את הפיקוד על יחידת הקישור ללבנון, לאחר נפילתו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל, וכך שימש הרמטכ"ל כמפקדה האחרון של היק"ל לפני נסיגת צה"ל מלבנון. גנץ אף היה לקצין צה"ל האחרון שיצא משערי לבנון.

בשנת 2000 מונה גנץ למפקד אוגדת יהודה ושומרון ופיקד עליה בשנה הראשונה לאירועי האינתיפאדה השנייה. כשנה לאחר מכן מונה למפקד הגיס הצפוני ובהמשך מונה לאלוף פיקוד צפון ומפקד זרוע היבשה - תפקיד אותו נשא גם במהלך מלחמת לבנון השנייה. בשנת 2007 יצא לארה"ב כנספח צה"ל בוושינגטון וכשנתיים לאחר מכן התבקש ע"י שר הביטחון והרמטכ"ל לשמש בתפקיד סגן הרמטכ"ל. 

בפברואר 2011 מונה גנץ על ידי ממשלת ישראל לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל והועלה לדרגת רב-אלוף. גנץ הינו בוגר המכללה לפיקוד ומטה, המכללה לבטחון לאומי וקורס הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית, והוא אחד משלושה קצינים בצה"ל שסיימו את קורס ההכשרה של יחידת ה"כומתות הירוקות" של צבא ארה"ב.

ואיך נראה ראש הממשלה נתניהו ביום הגיוס לצה"ל?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת