לראשונה: סוללת כיפת ברזל מוצבת בגוש דן

המערכת שמגנה על שמי הדרום מגיעה למרכז הארץ. סוללת כיפת ברזל תיפרס הבוקר באתר בגוש דן, זאת כתרגול של בחינת יכולות המערכת וכהיערכות למצב של שיגור רקטות וטילים לעבר תל אביב. גורם ביטחוני בכיר: "בודקים כל אתר אפשרי, במטרה לבחון את היכולות של המערכת במקום וכדי שנכיר כל מקום שאליו נפרוס"

מגנים גם על שמי המרכז: סוללה של מערכת "כיפת ברזל" תבצע הבוקר פריסה ראשונה לאתר באזור גוש דן, זאת כתרגול של בחינת יכולות המערכת וכהיערכות למצב של שיגור רקטות וטילים לעבר תל אביב.

במסגרת תוכנית האימונים של "כיפת ברזל", פורסות הסוללות לאתרים שונים בארץ כדי שיוכלו לפעול בגמישות בשעת חירום בכל מקום אליו ידרשו. הסוללה, שבעבר הוצבה במספר אתרים בדרום, תגיע לתקופה קצרה לאזור המרכז, על מנת לבחון את התאמתה למקום ולהבין את תנאי השטח.

הצבת הסוללה במרכז הארץ תוכננה להתבצע כבר בחודש שעבר, אולם נדחתה בעקבות ההסלמה האחרונה בדרום. "אנחנו בוחנים את מערכת כיפת ברזל כל הזמן", הסביר לחדשות 2 באינטרנט גורם ביטחוני בכיר. "בסופו של דבר אנו בודקים כל אתר אפשרי, במטרה לבחון את היכולות של המערכת במקום וכדי שנכיר כל מקום שאליו נצטרך להגיע".

פרשננו לענייני צבא רוני דניאל מוסיף כי מערכת כיפת ברזל לא "סתם מונחת בשטח". לכל הצבה ומיקום כזה של סוללה קודמת סדרת בדיקות שמטרתן לבדוק שהמכ"מ והמערכת המיירטות קשורים לכלל המערכות האחרות. הדבר מצדיק הצבה ובדיקות של כלל הפרמטרים שעומדים בגדר סימן שאלה בטרם הפריסה. הסוללות הללו מדלגות ממקום למקום, כדי למצוא את נקודת ההצבה האופטימלית באזור שעליו רוצים להגן, ולאחר מכן מתבצעים בדיקה, אימון ובחינה של אותה נקודת הצבה. בסופו של דבר, אם וכאשר יהיה צורך מבצעי בסוללה - ניתן יהיה להציבה במהירות במקום הדרוש.
 
בשלב זה לא ידוע על אפשרות פגיעה קונקרטית בגוש דן. עם זאת, גורמי הביטחון מכירים בעובדה שהארגונים ברצועת עזה, והג'יהאד האסלאמי בפרט, מצטיידים ברקטות שיכולות להגיע לאזורים האלה, ולכן כיפת ברזל צריכה להיות מסוגלת להציב עצמה בנקודה שנבדקה היטב.

בקרוב: סוללה רביעית בפיקוד קצינה
 
מערכת כיפת ברזל, שתציין באפריל שנה ליירוט הראשון שלה, הייתה פרוסה בעבר באשקלון, באשדוד ובבאר-שבע. בשבועות הקרובים צפויה להצטרף סוללה נוספת, הרביעית במספר, עליה לראשונה בצה"ל תפקד אישה: סרן רויטל אוזן.

בסבב ההסלמה האחרון בדרום, שיגרו הפלסטינים 222 רקטות קסאם וגראד אל עבר יישובי הדרום. 59 מהרקטות, קרוב ל-90 אחוזים מהרקטות שהיו בדרכן למרכזי הערים, יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל.

מדובר צה"ל נמסר כי "מערכת כיפת ברזל נמצאת בתהליך קליטה מבצעי, במסגרתו מוצבת הסוללה מעת לעת באתרים שונים ברחבי המדינה. בימים אלה, כחלק מתכנית הקליטה המבצעית, מוצבת המערכת בגוש דן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת