הנשק החדש של יחידת ההאזנה המודיעינית: מקלדת שבת

היא נראית כמו מקלדת מחשב רגילה, אך פועלת בשיטה עקיפה כדי למעט בחילול שבת וחג. בצה"ל רכשו לאחרונה 500 מקלדות מהסוג הזה, ויחידות המודיעין יהיו הראשונות לקבלן. השבת פעלו לראשונה 20 מתוכן - ובראשן ביחידת 8200

הכירו: מקלדת השבת של צה"ל (שמואל קליין)

לוחמה בחסות ההלכה: הכמות הגדלה והולכת של חיילים חרדים ביחידות המחשוב של חיל המודיעין, מביאה להכנסתם לצה"ל של עזרים ממוחשבים, שנועדו להקל על עבודת המודיעין בשבת ובחג מבחינה הלכתית.

מהנדסי מכון צומ"ת (צוותי מדע ותורה) פיתחו עבור הצבא מקלדת מגע קיבולי, ובה לוח כפתורי מגע מחליף את לוח המקשים. ראש המכון הרב והמהנדס ישראל רוזן מסביר כי "מגע אצבע על מקש מסוים משנה את הקיבוליות ואת התדר של אותו מעגל חשמלי, וכל זאת מבלי לפתוח או לסגור מעגל חשמלי".

צה"ל רכש לאחרונה 200 מקלדות שבת חדשניות, והראשונות שבהן הגיעו ליחידות המודיעין, ובעיקר ליחידת ההאזנות 8200. בחלקן השתמשו לראשונה כבר השבת. בשיטה החדשה, ההקלדה נעשית ברצף, וכן כל הפעולות הפנימיות של המחשב, כגון שמירה, פתיחה וסגירת תוכנות, גלישה ברשת ועוד.

עם זאת, התמונה אינה לגמרי שלמה כי פעולות פלט כמו הדפסה, סריקה, פתיחת שערים וסגירתם, ימשיכו להיעשות בעזרת השיטה המסורתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת