השב"כ יבדוק האם המחבל מטולוז נכנס לארץ בדרכון מזויף

מותו של המחבל מטולוז, מוחמד מראח, מותיר שאלות מודיעיניות פתוחות בישראל, זאת לאחר שבדרכונו חותמת ישראלית. בשב"כ יחקרו את נסיבות ביקורו בארץ, ויבדקו האם נכנס באמצעות דרכון מזויף. התמונה צפויה להתבהר בימים הקרובים

יממה לאחר מותו של המחבל שביצע את הטבח בבית הספר היהודי בטולוז, עולים סימני שאלה מטרידים אודות פעילותו. אמש נחשף כי מוחמד מראח ביקר בישראל, ככל הנראה במטרה לאסוף חומר מודיעיני. בשב"כ יבדקו את הדיווח ויבחנו האם כבר אז היה ניתן לסמנו כמחבל.

על פי דיווח אמש בעיתון הצרפתי "לה מונד", קצין אמריקני בכיר באפגניסטן סיפר כי דרכונו של המחבל מוחמד מראח הכיל מספר חותמות שחשפו את ביקוריו במספר מדינות. בין היתר נחשף כי הוא ביקר בישראל, ולאחר מכן בסוריה, עירק וירדן. בדרכונו של מראח הופיעו חותמות כניסה ויציאה מנמל התעופה בן-גוריון, בתקופה שלפני שנת 2010.

הבוקר מתברר כי המידע אודות ביקורו של מראח בארץ, התקבל בישראל טרם הדיווח בתקשורת העולמית. בשב"כ פתחו בחקירת הנסיבות שהובילו לביקור, ובכוונתם לבדוק האם הוא הצליח להיכנס לארץ באמצעות דרכון מזויף. בין השאלות נוספות שיעלו בחקירת כוחות הביטחון הישראלים, גם פרטים אודות מטרות ביקורו של מראח בארץ, והאם כבר אז היה ניתן לגלות כי מדובר בפעיל טרור.

בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל התייחס הבוקר ראש המוסד לשעבר דני יתום, לדיווחים שהתקבלו אודות ביקורו של המחבל בישראל. "יש לגלגל את הדברים לאחור, לבדוק מה היו המניעים של מראח ולאסוף אינפורמציה". יתום הוסיף כי "מה שקושר את ישראל בעיקר לחקירת הפיגוע הינה העובדה שהמחבל הצליח בדרכו השטנית לרצוח ארבעה יהודים".

בעניין העובדה שמראח ביקר גם בפקיסטן ואפגניסטן, נוסף על ביקורו בישראל, אמר יתום כי "אם בדרכון שלו הופיעו חתימות של פקיסטן ואפגניסטן, הדבר מחייב משנה זהירות ובדיקות מעמיקות בכניסה לישראל. הדבר תלוי כמובן בכרונולוגיה, וכאשר הדברים יתבהרו ניתן יהיה לדעת".

"רשתות טרור עולמי ממשיכות להתפתח, תאי טרור שונים צצים מפעם לפעם. על הצרפתים להיות מודאגים מכך שיש בקרבם כר פורה לטרור, אשר מגייס בני מיעוטים במדינתם", הדגיש ראש המוסד לשעבר.

בצרפת מתחזקת הביקורת על אופן הפריצה לבית המחבל

במשך 32 שעות התבצרו כוחות הביטחון בצרפת סביב ביתו של מראח, עד שלבסוף חדרו לביתו, ניהלו עמו קרב יריות, שהוביל לקפיצתו מהחלון ולמותו. הבוקר עולות השאלות מדוע המחבל לא נעצר לפני שהצליח לרצוח ארבעה חיילים, וארבעה אזרחים תמימים.

הביקורת שנשמעת בצרפת אודות רגע הפריצה נחלקת הבוקר לשניים: יש הטוענים כי מדובר בכישלון מודיעיני של כוחות הביטחון במדינה, עולה השאלה כיצד במשך שנים שבהם התקבל מידע אודות פעילותו, לא התחברו הנקודות לקו. מאידך, יש אלו המעלים תהיות לגבי העובדה שהכוחות המיוחדים פשטו על הבית לאחר 32 שעות, ולא חיכו עוד קצת, כדי להשאירו בחיים.

הנשיא הצרפתי סרקוזי שב הבוקר לעסוק במסע הבחירות הקרב. כחלק מאירועי הימים האחרונים, הוא הודיע הלילה כי יקצה למודיעין הצרפתי משאבים נוספים כדי לפענח את תאי הטרור שפועלים במדינתו. במקביל, ממשיכים הבוקר לבדוק בצרפת, האם למראח היו שותפים נוספים בטבח האכזרי.

סוף המצור בטולוז - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

שלב אחר שלב: כך התבצעה ההסתערות על בית המחבל בטולוז

מומחי ביטחון בישראל: פעולת הקומנדו - כישלון

תיעוד: הפשיטה על בית המחבל בטולוז

המחבל מטולוז נהרג מירי שוטרים בפשיטה על ביתו

שכנתו של מראח: "התלוננתי עליו בלי סוף"

צפו: כך נראה המחבל מטולוז

המחדל הצרפתי: כך הרוצח לא נעצר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת