פרשת ההתעללות בגבעתי: "טיפול מעמיק למניעת טקסי זובור"

באיגרת מיוחדת ששיגר, התחייב נציב קבילות החיילים לעקור מן השורש מעשי אלימות בתוככי יחידות צה"ל, וציין כי תלונות על אירועים דומים התקבלו גם מקרב משרתים בחטיבות אחרות. ללוחמים הוא קרא לדווח: "העברת מידע מטריד אינו הלשנה או רכילות"

הפרשה מסתעפת. צילום ארכיון (רויטרס)

נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, שיגר היום אגרת מיוחדת לכלל מפקדי צה"ל - בעקבות התפתחות פרשת מעשי ה"זובור" האלימים בחטיבת גבעתי. מניין המעורבים בפרשה עומד עד כה על תשעה חיילים, כשלפי שעה צפויים שניים מהם לעמוד לדין בגין מעשי ההתעללות המיוחסים להם.

לפי העדויות, נהגו לוחמים ותיקים להשפיל חיילים חדשים שהחלו את שירותם הצבאי ב"גבעתי", בין היתר במכות, הצלפות ובהידוק דרגות לגופם באמצעות אקדח סיכות. אתמול טענו מקצתם כי מעשים אלה היו "הווי מסורתי" בחטיבה.

באגרת ששיגר ציין בריק כי בעקבות חשיפת הפרשה, פועלים אנשיו למסגר את התופעה - בין היתר, גם בנקיטת צעדי הרחקה של מפקדים מתפקידיהם וכן באמצעות "טיפול מעמיק למניעת טקסים אלה".

"החיילים חששו להתלונן"

עם זאת, הוא ציין כי התקבלו תלונות על מעשים דומים גם ביחידות אחרות בצה"ל - והאשים כי רבים שעדים לתופעה מעדיפים לנהוג בעצימת עיניים ולא לדווח על כך. "אף כיום מתקבלות קבילות שעניינן אלימות מפקדים זוטרים כלפי חייליהם", לשון האיגרת. "הסביבה הקרובה ראתה ושמעה על אודות האמור, אולם שמרה על קשר שתיקה".

נציב קבילות החיילים הבהיר כי "האירועים מעידים על התנהגות שאינה נורמטיבית ושאינה מתיישבת עם ערכי היסוד של כבוד האדם ורוח צה"ל. מעבר לכך, מטרידה אמירת החיילים שלפיה חששו להתלונן פן יבולע להם".

בריק ניצל את ההזדמנות כדי להעביר מסר ברור שלפיו דיווח על מעשים מסוג זה מהווה צעד ערכי. "חיילים ומפקדים צריכים להבין כי יש הבדל ברור בין רכילות או הלשנה שמטרתה לפגוע באחר לבין חשיפת מידע מטריד שמטרתו להציל חיים, למנוע פגיעה או לתקן עוול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת