רשמית: ישראל רכשה צוללת נוספת מגרמניה

בטקס שנערך היום במשרד ההגנה בברלין סיכמו רשמית גרמניה וישראל על העברת צוללת "דולפין" נוספת לחיל הים, מה שלפי שר הביטחון ברק "תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולות ולעוצמתם של צה"ל ומדינת ישראל אל מול האתגרים ההולכים ומתעצמים". אמש הזהיר אותו שר ההגנה הגרמני מפני תקיפה באירן

צוללת "דולפין". ארכיון

ישראל וגרמניה חתמו היום על חוזה לרכישת צוללת "דולפין" שישית לחיל הים. טקס החתימה נערך בבית שגריר ישראל בברלין, בנוכחות שר הביטחון אהוד ברק, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אודי שני ומזכיר המדינה במשרד ההגנה הגרמני, וולף רודיגר.

לאחר החתימה אמר שר הביטחון ברק: "הצוללת השישית תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולות ולעוצמתו של צה"ל ומדינת ישראל אל מול האתגרים ההולכים ומתעצמים. ההסכם מבטא את עומק היחסים עם גרמניה ואת מחויבותה של ממשלתה לביטחונה של מדינת ישראל. חיל הים עובר בשנים האחרונות שינויים אסטרטגיים שמציבים אותו בחוד החנית של המערכה על ביטחונה של המדינה וכזרועו הארוכה של צה"ל".

שמה של הצוללת בישראל יהיה אח"י תנין והיא תצטרף למערך הצוללת המתקדם של צה"ל ושל חיל הים. הצוללת מסוג דולפין שאורכה 68 מטרים היא בעלת יכולות טכנולוגיות מתקדמות, ויכולת הנעה חשמלית ייחודית בשילוב עם מנוע דיזל רב עוצמה. על פי פרסומי סוכנות הידיעות הגרמנית, הצוללת יכולה, באופן תיאורטי, לשגר ולשאת עליה נשק גרעיני. ישראל קיבלה עד כה מגרמניה ארבע צוללות מתקדמות ואמורה לקבל שתיים נוספות עד לשנת 2013.

אמש, ערב החתימה עם ההסכם, הזהיר שר ההגנה הגרמני תומאס דה-מזייר את ברק ואת ישראל מפני תקיפה באירן. "אני מציע לכל הצדדים לגלות איפוק, גם בהתבטאויות וגם במעשים", הוא אמר - והוסיף: "מהסלמה צבאית נשקפות סכנות קשות לישראל ולאזור כולו, שכלל לא ניתן להעריך את חומרתן".

למרות הדברים, שב ברק והבהיר כי "קבלה של אירן גרעינית בלתי מתקבלת על הדעת וצריכה להיות כך עבור העולם כולו". הוא ציין כי במאבק למניעת התחמשותה של טהרן נותרו כל האופציות על השולחן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת