‫פרשת הקצינה ואלוף-המשנה: העדויות נחשפות‬

הפצ"ר החליט להעמידו לדין משמעתי בלבד, אך הקצינה שהתלוננה שקצין בכיר הטריד אותה מינית ממשיכה להילחם. בעדותה היא מתארת: נשיקה בכוח במשרד, אלפי שיחות ומסרונים - והטרדות מיליליות. בפרקליטות לבסוף לא קיבלו את טענתה. הקצין עצמו הודה כי היה ביניהם רומן אך הדגיש כי הוא היה בהסכמה

אילוסטרציה (רויטרס)

לפני כשנה וחצי התלוננה קצינה בצה"ל כי מפקד היחידה שלה, קצין בכיר בדרגת אלוף משנה, ביצע בה עבירות מין. אתמול (שני) פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי הפרקליטות הצבאית החליטה להסתפק בהעמדתו של הקצין לדין משמעתי בלבד בגין התנהגות בלתי הולמת. כעת דורשת הקצינה, שעברה לתפקיד אחר, כי הקצין הבכיר יודח מצה"ל ויעמוד לדין פלילי. הוא מצידו טוען כי נעשה לו עוול וכי השניים ניהלו רומן בהסכמה מלאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך חודשים אסר בית הדין הצבאי לפרסם את פרטי הפרשה לאור בקשות הקצין וסנגורו, המשמש כסנגור הצבאי הראשי. רק היום התיר בית הדין לפרסם את הפרטים, מבלי לחשוף את שמות המעורבים.

לדברי הקצינה, ההטרדות החלו כבר ביום שבו התייצבה ביחידה. לדבריה מיד החל הקצין הבכיר להעיר לה על הלבוש שלה, על מידת החזייה שלה והערות נוספות אותן הגדירה "לא נעימות". בהמשך דאג לטענתה לכך שבכל נסיעה משותפת שלהם, נהגו האישי לא יהיה נוכח כדי שהשניים יוכלו להיות לבד.

עוד סיפרה הקצינה כי באחד מימי השישי ביקש האל"מ ממנה לעבוד מלשכתו. למרות שטענה כי היא זקוקה למחשב האישי שלה, הוסיף לטענתה להפעיל עליה לחץ עד שהשתכנעה. "ניסיתי לצאת מהלשכה אבל הוא החזיק אותי וניסה לנשק אותי בכוח", סיפרה. לגרסתה, למרות שהביעה התנגדות, הוא נישק אותה בצוואר ולאחר מכן היא עזבה את המקום.

קיים יחסים גם עם קודמתה

במקרים אחרים, סיפרה, הכניס האל"מ את ידו מתחת לבגדיה בניגוד לרצונה ואף נישק אותה בכוח ברכבו מחוץ לשער הבסיס, נצמד אליה והתחכך בה. במהלך כל אותה תקופה סיפרה כי הקצין הבכיר נהג להתקשר אליה אלפי פעמים ולשלוח לה אלפי הודעות. לאחר שההטרדות לא פסקו והיא אף ספגה לטענתה קללות לאחר שלא הסכימה לפגוש אותו - החליטה לעשות מעשה.

בעלה של הקצינה סיפר כי בני הזוג החליטו להעמיד פנים כי הוא (הבעל) עזב אותה בשל ההטרדות של הקצין. הבעל התקשר לאשתו של הקצין הבכיר וסיפר לה על המעשים שביצע לכאורה בעלה, ואילו הקצינה סיפרה לקצין הבכיר שבעלה מתכוון לעזוב אותה. לאחר מכן, טוענים בני הזוג, פסקו ההטרדות ובאוקטובר 2013 הגישה הקצינה תלונה במצ"ח בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים.

סנגוריו של הקצין ניסו להוכיח לפרקליטות הצבאית כי הקשר בינו לבין הקצינה היה בהסכמה. הם הציגו בבית המשפט מייל ששלחה לו הקצינה ובו קטע משיר השירים. הקצינה טענה מנגד כי הקטע נשלח על מנת להסביר כי היא מוכנה רק לקשר "רעים" איתו ולא לקשר פיזי. עם זאת, בפרקליטות הצבאית לא קיבלו את גרסתה.

עוד נודע כי גם עם קצינה אחרת ששירתה בבסיס ניהל הקצין הבכיר מערכת יחסים, למרות שהייתה תחת מרותו. בעניין זה הסתפקו בנזיפה. הסיפור הזה נחשף במהלך חקירת המשטרה הצבאית החוקרת. מקורביו של הקצין אמרו כי "מדובר במסע של רצח אופי שנמשך הרבה מאוד זמן והוא לא מוכן להיגרר למסכת של השמצות".

"על המפקד לשמש דוגמה ומופת"

ורד סויד, מנהלת הרשות לקידום מעמד האישהבמשרד ראש הממשלה שלחה היום מכתב לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט בעקבות הפרשה. "אני מבקשת כי תועבר הנחיה חדשה לכל המפקדים ופקודיהם, בה יחודדו כללי ההתנהגות הראויים להתקיים בצה"ל", כתבה. "במערכות היחסים הבין-אנושיים בצה"ל אמור המפקד לשמש דוגמה ומופת, במערכת יחסיו עם כלל פקודיו, שכן פקודים ופקודות הם/ן המשאב האנושי החשוב ביותר במערכת הצבאית שיש לשמור עליו מכל משמר", ציינה.

עורך דין עידן פסח (יח"צ)

עורך הדין עידן פסח, ממשרד עורכי הדין כץ, קוזניץ, פסח ושות', אמר כי "אנו מצרים על ההחלטה להסתפק בענישה משמעתית בלבד כלפי קצין בכיר אשר הואשם וכפי הנראה אף אישר במסגרת החקירה כי קיים יחסים עם קצינות הפקודות לו במהלך מילוי תפקידו. כמו כן, אין זה ברור כיצד המערכת לא גינתה את מעשיו עד כה ומדוע לא הודח מיידית מתפקידו. בשלב זה אנו שוקלים את צעדינו בעניין ולא שוללים כלל את האפשרות לפנות לערכאות משפטיות כנגד ההחלטה האמורה".

באי כוחו של הקצין, הסנגור הצבאי הראשי, אל"ם אשר הלפרין, רס"ן (מיל') ז'ק חן וסרן (מיל') יגאל בלפור, מסרו בתגובה: "במהלך השנה והחצי האחרונות, הקצין היה נתון לחקירה פלילית קשה מאוד במסגרתה העלתה נגדו הקצינה טענות חמורות ביותר למעשים מיניים שביצע בה. לאורך כל הזמן, מן החקירה הראשונה, זעק הקצין כי הדברים לא היו מעולם וכי מדובר בהאשמות שווא כנגדו ומסר את גרסתו המלאה.

"לשמחתנו, במהלך החקירה נאספו ראיות אובייקטיביות (נתוני תקשורת ועוד), אשר הוצגו לפצ"ר במסגרת שימוע שנערך לקראת החלטה האם להגיש כתב אישום חמור כנגד הקצין, בהתבסס על טענות הקצינה. ראיות אלה הן שהביאו את הפצ"ר לדחות את הטענות הקשות ולקבל למעשה את גרסת הקצין, הרחוקה כמרחק מזרח ממערב מגרסת הקצינה. נוכח זאת, הסתפק הפצ"ר בהעמדת הקצין לדין משמעתי בעבירה של התנהגות שאינה הולמת, על סמך גרסתו. מפחיד לחשוב מה היה קורה אילו לא היו ראיות אובייקטיביות והיה צורך לקבל החלטה רק על סמך 'מילה כנגד מילה'. צר לנו שגם אחרי החלטת הפצ"ר לדחות את טענותיה, ממשיכים הקצינה ומקורביה במסע הכפשות כנגד הקצין".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv