4 הרוגים בירי בבית ספר יהודי בצרפת

אלמוני רכוב על קטנוע שחור פתח הבוקר באש אוטומטית על קבוצת תלמידים בתחנת הסעה בבית הספר היהודי הפרטי "אוצר התורה" בעיר טולוז בדרום צרפת, ונמלט מהמקום. 4 בני אדם נהרגו בתקרית: מורה בן 30, ילדיו בני 3 ו-6, ילד נוסף בן 10. מספר בני אדם נוספים נפצעו קשה. המשטרה הצרפתית במצוד אחר היורה

אלמוני רכוב על קטנוע פתח הבוקר באש בבית ספר יהודי בעיר טולוז בדרום-מערב צרפת, ונמלט מהמקום. על פי הדיווחים בתקשורת הצרפתית, ארבעה בני אדם נהרגו בתקרית: מורה בן 30, שני ילדיו בני שלוש ושש ותלמיד נוסף בן 10. מספר ילדים נוספים נפצעו, חלקם במצב קשה.

האירוע התרחש הבוקר בשעה 7:55 (שעון צרפת) בתחנת הסעה סמוך לבית הספר היהודי "אוצר התורה" בצפון העיר טולוז. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי אדם שרכב על קטנוע שחור פתח באש משני כלי נשק שונים לעבר קבוצת תלמידים במתחם. עוד על פי הדיווחים, היורה, עם קסדה לראשו, ירה לעבר תחנת הסעה שבה יורדים תלמידים מהאוטובוס שמוביל אותם לבית הספר.

צוותי הצלה טיפלו בפצועים נוספים, בהם לפחות 3 פצועים קשה. המשטרה בדרום-מערב צרפת קושרת את הירי היום לאירוע ירי דומה לפני שבוע, בו נהרגו שלושה חיילי צנחנים צרפתים בבסיס צבאי סמוך לעיר טולוז מירי של אדם לבוש שחורים. התובע בצרפת אמר כי "יש אלמנטים דומים בין האירועים, המצדיקים דיון רציני באפשרות שמדובר באותו יורה". על פי הדיווחים בצרפת, עשרות שוטרים כולל מומחים ללוחמה בטרור משתתפים בחקירה, ולא מן הנמנע שמדובר באותו יורה.

הנשיא סרקוזי והמועמד לנשיאות פרנסואה הולנד הודיעו כי יגיעו בשעות הקרובות לטולוז בעקבות האירוע. גם שר הפנים הצרפתי, קלוד גאנט, הודיע כי הוא קוטע סיור שערך באזור ויגיע לזירת הירי בבית הספר. כוחות הביטחון הצרפתיים סגרו את הרחובות הסמוכים ופתחו במצוד אחר היורה.

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי "אנו עוקבים בזעזוע אחר המתרחש וסומכים על הרשויות בצרפת שיביאו את האחראים לדין". שגריר ישראל בצרפת יוסי גל נמצא גם הוא בדרכו למקום האירוע. בעקבות האירוע, הוחלט לקיים מחר דיון דחוף בכנסת ביוזמת יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ דני דנון.

מורה בבית הספר: "יש מהומה והיסטריה גדולה, כולם בוכים"

הרב רחמים סבג, מורה בבית הספר, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי הגיע למקום דקות לאחר האירוע. "ראיתי שכולם בחוץ בוכים, זו היתה שעת הכניסה של הילדים לבית הספר", אמר סבג. "חבר שלי נהרג, הוא בן 30, הוא הגיע מהארץ לפני חמישה חודשים, יחד עם אישתו והילדים כדי לקרב לבבות. הילדים שלו במצב קשה בבית החולים. הבת של מנהל בית הספר במצב קשה. יש מהומה והיסטריה גדולה בבית הספר וכוחות הביטחון פה".

מורה אחר בבית הספר, דורון נעים, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי מדובר באירוע מאוד קשה. "מישהו שהגיע באופנוע ירה בדם קר כמה פעמים בילדים ואחר כך נמלט", לדבריו. "בדרך כלל יש אבטחה על בתי הספר, במיוחד בתקופת החגים, אבל מדובר באבטחה מבית הספר ולא מהמשטרה המקומית. עדיין ישנם פצועים בשטח, אבל הפצועים קשה נלקחו לבית החולים. הילדים שלי בשוק וגם אני בשוק".מאיר חביב, סגן נשיא הקהילה היהודית בצרפת, אמר לחדשות 2 כי הוא שוחח עם יועצי הנשיא סרקוזי, שהודיע כי הוא נמצא בדרכו לשם. "מה שברור הוא שיש הרוגים ופצועים רבים וזה לא קרה הרבה שנים בצרפת", לדברי חביב. "ביקשנו משר הפנים לספק אבטחה מוגברת לכל בתי הספר היהודיים בצרפת. זה יום עצוב מאד לקהילה ולעם היהודי".

גם הרב אברהם וייל, ראש הקהילה היהודית בטולוז, סיפר על התחושות בקרב הקהילה בעקבות האירוע החמור. "אנחנו מאוד מבולבלים בשלב זה", לדברי הרב וייל. "אנחנו עושים את הכל על מנת שאנשים יכולים להישאר בשקט. אנשים לא רוצים לשלוח את הילדים לבית ספר כי הם פוחדים. אנחנו עושים הכל בשביל לעזור למשפחות שנפגעו באסון הזה".

"בטולוז יש בערך 20 אלף יהודים אז זאת לא קהילה קטנה", הוסיף ראש הקהילה. "לא היה ניתן להעלות על הדעת שמשהו כזה יקרה. זאת קהילה שיש לה שני בתי ספר, כמה בתי כנסת, זו קהילה של יהודים שמאוד קרובים אחד לשני. אני מקווה שכולם יתפללו ויחשבו על כל האנשים שנהרגו ונפצעו וזה יכול לעזור. שכל אחד ייקח ספר תהילים ויתפלל".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, ליאור פרידמן, אודי סגל וניר דבורי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת