תיעוד: כלב צבאי נושך פלסטיני

במהלך פיזור ההפגנה השבועית בכפר קדום, הסתער כלבו של אחד משוטרי המג"ב על מפגין פלסטיני שהיה מהמתנגדים לפיזור. צלם מטעם ארגון "בצלם" תיעד את המאורע. המפגינים מדווחים כי בהפגנה נפצעו שניים נוספים, וכי לפלסטיני שננשך נגרם פצע מדמם והוא נזקק לטיפול רפואי

שימוש מופרז בכוח או אמצעי לגיטימי לפיזור הפגנות? כלב של שוטר מג"ב הסתער על מפגין פלסטיני שסירב להתפזר במהלך הפגנה. המפגינים טוענים כי השוטר שיסה את הכלב במפגין ואילו בצה"ל טוענים כי האיש ננשך בעת שנעצר.

כמדי שבוע, התקיימה הפגנת פעילי שמאל ישראלים ופלסטינים בכפר קדום. אנשי הכפר מוחים על כך שלטענתם, נגזלו אדמותיהם על ידי תושבי ההתנחלות קדומים וכן על כך שחופש תנועתם מוגבל מאז נסגר הכביש הראשי בכפר, בעקבות אינתיפאדת אל-אקצה.

"דקות לאחר שהחלה, הסלימה ההפגנה בכפר קדום שמערבית לשכם לכדי עימותים, בין שוטרי מג"ב שירו רימוני גז מדמיע וכדורים מצופי גומי לבין צעירי הכפר שיידו אבנים", כתב פעיל השמאל יונתן פולק, "לאחר כ-15 דקות מתחילת העימותים, בסצנה שנראתה כאילו נלקחה ישירות מהדרום האמריקני של שנות ה-60, שיסו שוטרי מג"ב כלב צבאי לעבר קבוצת מפגינים שעמדה במרחק של כמה עשרות מטרים מהם. הכלב רדף אחרי הקבוצה ומשהשיג את המפגינים נשך את ידו של אחד מהם, אחמד שתאווי, ונעל עליה את לסתו".

פולק טוען כי הכלב לא שיחרר את אחיזתו במשך דקות ארוכות, אפילו כשבעליו הורה לו לעשות כן. לפלסטיני שננשך נגרמה פציעה מדממת בידו, והוא נזקק לטיפול רפואי. המפגינים מדווחים על שני מפגינים נוספים שנפצעו, כתוצאה מפגיעה ישירה של רימוני גז מדמיע.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שהתקיימה בקדום מערבית לשכם, התקהלו כמאה פלסטינים שגלגלו צמיגים בוערים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון אשר השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. שניים ממיידי האבנים נעצרו, אחד הפלסטינים נעצר על כך שתקף פיזית את הכוחות במקום. הפלסטיני הנוסף שנעצר ננשך במהלך מעצרו על ידי כלב השייך לכוח, הוא טופל במקום על ידי כוח רפואה צבאי ולא נזקק לפינוי, הפלסטיני הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת