"לא נתעלם ממקרה ההתעללות"

מח"ט גבעתי שפקודיו חשודים בהתעללות אמר לאתר הרשמי של צה"ל: "אין כוונה להתעלם מהמקרים האלה. החיילים הנאשמים יטופלו בצורה החמורה ביותר". במקביל, נעצרו שני חיילים נוספים בחשד להתעללות

"נגיב בחומרה", אל"מ לוי (הזרוע היבשתית)

אל"מ עופר לוי, מפקד חטיבת גבעתי התייחס לראשונה באתר דובר צה"ל למקרה ההתעללות הקשה שאירע בחטיבה. "אין לי כוונה, בתור מפקד החטיבה, להתעלם מהמקרים האלה או להעמיד פנים שהם לא התרחשו. החיילים הנאשמים יטופלו בצורה החמורה ביותר", הצהיר לוי.

לדברי אל"מ לוי המקרים החמורים התגלו לאחר שמפקד הפלוגה חשד בהתעללות ותחקר חיילים בפלוגה בנושא."מי שהציף את האירועים היו מפקדי מחלקות ומפקדי הפלוגות שבהן זה קרה. ובמקרים האלה מפקד הגדוד ואני שפטנו בחומרה", הסביר המח"ט. בהמשך התגלו מקרים דומים גם בפלוגות אחרות, אז הוחלט לבקשת המפקדים לערב את המשטרה הצבאית החוקרת.

מפקד החטיבה הצהיר כי אין בכוונתו לעבור בשתיקה על המקרה החמור וכי החיילים המעורבים ייענשו בחומרה. "הפעם האחרונה שהיה אירוע בסדר גודל דומה הייתה לפני למעלה משנתיים - שני האירועים חריגים ביותר. בכל שנותיי בחטיבה מעולם לא נתקלתי באירועים חמורים כל כך", אמר אל"מ לוי.

לוי הנחה את פקודיו לעקוב מעתה אחר המתרחש בפלוגה על מנת למנוע מקרים דומים בעתיד. המפקדים תחתיו קיבלו הוראה "לבדוק כל הזמן מה קורה בפלוגה - וזה תפקידו של מפקד הפלוגה. אלה אירועים שהתגלו ברגע שהם החלו. מפקד הפלוגה הרגיש שמשהו לא בסדר, בדק וגילה את מה שגילה". בנוסף צפויים להתקיים בקרוב שיחות הסברה ורענון נהלים עם הפלוגות עצמן, מפקדי המחלקות, רבי הסמל הפלוגתיים ומפקדי הפלוגות על מנת להזהיר את החיילים מפני פגיעה בחבריהם או התעללות כלשהיא.

ה"צעירים" ספגו מלקות וסיכות בגוף

אמש עצרה המשטרה הצבאית שני חיילים נוספים מגדוד "צבר" בחשד שהתעללו בחיילים בפלוגת החוד. בדיון הארכת מעצרם בבית הדין הצבאי בקסטינה נחשף כי בכוונת המשטרה הצבאית החוקרת לזמן את מפקד הגדוד הנוכחי והקודם למתן עדות וחקירה בפרשה.

העצורים חשודים כי במסגרת טקסי "זובור" אלימים הם נתנו מלקות ברצועות גומי ומוטות עץ וענדו דרגות חדשות לגופם באמצעות אקדח סיכות. לפני מספר ימים התייחס נשיא בית הדין אלוף-משנה ארז פורת למעשים והגדיר אותם "אלימות קשה ומזעזעת שאין לה מקום ביחידה צבאית". עוד ציין כי "עירוב של בושה וחשש מנע מהחיילים לפנות לטיפול רפואי או להתלונן".

תחילה הועמדו החשודים לדין משמעתי ונשאו מקצת העונש שנגזר עליהם, אך מאוחר יותר הוחלט בפרקליטות הצבאית לבטל זאת והפרשה הועברה לחקירת מצ"ח. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במקרה חריג שטופל במלוא החומרה על ידי מפקד החטיבה ומפקד הגדוד לאחר שקיבלו את תלונות החיילים".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת