פרשת ההתעללות בגבעתי: נעצרו שני חשודים נוספים

במסגרת פרשת ההתעללות בגבעתי נעצרו עוד שני חשודים במעשים הקשים. שופט בית המשפט ציין כי מדובר ב"ממצאים חמורים ביותר וכי מדובר בקשר של שתיקה". פרקליטם של אחד החיילים טען: "זו מסורת יחידה, כולם ידעו על זה". מצ"ח זימן לחקירה את מפקד הגדוד הנוכחי והקודם

חשודים נוספים בפרשה, ארכיון (חדשות 2)

פרשת ההתעללות בחטיבת גבעתי מסתעפת: המשטרה הצבאית עצרה אמש שני חיילים נוספים מגדוד "צבר" בחשד שהתעללו בחיילים בפלוגת החוד. אמש, בדיון הארכת מעצרם בבית הדין הצבאי בקסטינה נחשף כי בכוונת המשטרה הצבאית החוקרת לזמן את מפקד הגדוד הנוכחי והקודם למתן עדות וחקירה בפרשה.

שופט בית המשפט אמר בדיון אמש כי מדובר בממצאים חמורים ביותר וכי זה היה "קשר של שתיקה". עורכי הדין בני קוזניץ ועידן פסח המייצגים את אחד החיילים אמרו בדיון כי "מדובר במסורת רבת שנים בגדוד ובצה"ל". עוד ציינו כי "לא מדובר בהתעללות אלא במסורת יחידה, כולם ידעו על כך. מדובר בטובי לוחמינו, עניין כזה נסגר ברמת היחידה ולא בבית משפט".

ה"צעירים" ספגו מלקות וסיכות בגוף

העצורים חשודים כי במסגרת טקסי "זובור" אלימים הם נתנו מלקות ברצועות גומי ומוטות עץ וענדו דרגות חדשות לגופם באמצעות אקדח סיכות. לפני מספר ימים התייחס נשיא בית הדין אלוף-משנה ארז פורת למעשים והגדיר אותם "אלימות קשה ומזעזעת שאין לה מקום ביחידה צבאית". עוד ציין כי "עירוב של בושה וחשש מנע מהחיילים לפנות לטיפול רפואי או להתלונן".

תחילה הועמדו החשודים לדין משמעתי ונשאו מקצת העונש שנגזר עליהם, אך מאוחר יותר הוחלט בפרקליטות הצבאית לבטל זאת והפרשה הועברה לחקירת מצ"ח. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במקרה חריג שטופל במלוא החומרה על ידי מפקד החטיבה ומפקד הגדוד לאחר שקיבלו את תלונות החיילים".

"סימנים של הצלפות ודם על הגב"

שיר לוי, אמו של אחד האחראים למעשים הקשים, סיפרה כי בנה נפל אף הוא קורבן לאותם המעשים שביצע מאוחר יותר באחרים. בריאיון ל"שש" עם עודד בן-עמי היא סיפרה כי כשנודעו לה המעשים שיוחסו לבנה, קיבלה זאת בהפתעה. "לא חינכתי ילד לדברים כאלה", היא סיפרה. "לפני שנה וחצי הוא הגיע הביתה ובטעות הוריד את החולצה, כשהוא היה חייל צעיר. ראיתי על הגב שלו סימנים של הצלפות ודם. כולו היה חבול. זה היה שבוע אחרי שזה קרה לו".

לדברי האם, הצליח בנה לתרץ את הפגיעות בגופו כך שהיא עצמה האמינה לגרסתו. "קניתי את הסיפורים שהוא מכר", היא הודתה. "הוא טען שזו סדנת שבי, אבל מה שקרה זה שהוא היה 'צעיר' והוותיקים הצליפו בו".

"איפה היו המפקדים?"

פרט להצלפות, כללו מעשי ההתעללות במסגרת ה"זובור" גם הצמדה של דרגות באמצעות אקדח סיכות שחיבר אותן לגוף הלוחמים. על כך סיפרה לוי: "המפקד היה אמור להעניק אותן, אבל הוא השאיר את זה לוותיקים. השאלות שלי הן היא איפה היו המפקדים, האם רק הסגל הזוטר היה אחראי למעשים האלה ואיפה היו המ"פ והמג"ד בכל העניין הזה".

לוי הדגישה כי "אני לא אומרת שהבן שלי לא אשם, אבל מה לגבי החינוך ולמה לא דיברו איתם? ייתכן שלא ידעו - שזה רע מאוד - או שהם ידעו ובחרו להתעלם מזה כדי לא להתעמת עם הוותיקים. גם זה רע מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת