גורם סורי: "יעד התקיפה: טילי נ"מ וכלי טיס"

גורם אופוזיציה סורי חשף מה היו מטרות התקיפה החשאית בסוריה. עיתון המקורב לחיזבאללה טען כי המתקפה "סיכלה העברת נשק שובר שוויון ששייך לארגון" על מנת לשמור על כללי המשחק שקבעה ישראל

אילו מטרות הותקפו בסוריה? מקור בכיר באופוזיציה הסורית טען הבוקר (שני) כי באחד המחסנים שהותקפו נמצאו טילי נ"מ ובאתר שני שכנו כלי טיס בלתי מאוישים שהיו שייכים לחיזבאללה. ארגון הטרור אמנם לא הגיב רשמית לתקיפה, אך העיתון "אל א'חבאר" המקורב לחיזבאללה טען כי "פעולת הסיכול הישראלית נועדה לשמור על כללי המשחק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכותרות הדיווח בעיתון הלבנוני נטען כי ישראל תקפה נשק "השייך לארגון" ובכך מנעה את העברתו לידי הלוחמים - נשק שניתן היה להגדירו "שובר שוויון" במאזן הכוחות בצפון. לטענתם ישראל פעלה לפי כללי המשחק שקבעה ותקפה מטרות שאינן חלק מהמערך הצבאי של המשטר הסורי, ללא פגיעה בנפש. בכך למעשה, מודה חיזבאללה באופן לא רשמי - דרך עיתון מקורב - בכך שהיה המטרה לתקיפה.

עוד נטען בעיתון המקורב לחיזבאללה כי המתקפה "בוצעה מסיבות פוליטיות" בשל ההיערכות לבחירות ובשל מינויו המתוכנן של האלוף גדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל. עם זאת, יש לציין כי הנשק לא בהכרח יועד לתקיפה נגד ישראל: ארגונים הפועלים בסוריה מחייבים את חיזבאללה להצטייד ולהיערך לאיומים נוספים.

אחת המטרות שהופצצו בסוריה (האופוזיציה הסורית)

סוריה דורשת סנקציות בתגובה על התקיפה

אמש דרש משרד החוץ הסורי מהקהילה הבינלאומית "להטיל סנקציות שירתיעו את ישראל" בעקבות התקיפה, אך נמנע מאיום ישיר בתגובה צבאית. "התוקפנות הזו מוכיחה את התמיכה הישירה של ישראל בארגוני הטרור בסוריה, יחד עם מדינות מערביות ואחרות באזור", נמסר בהודעת משרד החוץ הסורי, "במטרה להעלות את הכשירות המבצעית של הארגונים הללו".

בעקבות התקיפה האשימה דמשק את ישראל כי היא תומכת בטרור נגד סוריה ודרשה תגובה חריפה מהעולם. "אנו דורשים לנקוט בכל אמצעי העומד לרשות האו"ם על מנת למנוע מישראל לשוב ולתקוף בסוריה", נמסר.

מיקום התקיפה (חדשות 2)

לפי דיווחי האופוזיציה הסורית אתמול, כעשרה פיצוצים נשמעו בעקבות התקיפה של יעדים צבאיים סמוך לדמשק. סביר להניח שחלק מהם נשמעו מהתקיפה עצמה, ואחרים היו פיצוצי משנה. הדיווחים השונים מנו בסך הכל ארבע גיחות של מטוסים.

מהדיווחים עולה כי אחד המתקנים שהותקפו נמצא סמוך לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק. במתקן זה מפתח הצבא הסורי נשק כימי וכן פיתוחים שונים בתחום הטילים. במקום נמצאים גם מחסנים גדולים של טילים ותחמושת. המטרה הזו הותקפה גם בחודש מאי 2013.

המטרה השנייה שהותקפה, כך על פי הדיווחים, היא מתחם צבאי באזור דימאס, סמוך לכביש ביירות-דמשק הישן. בסוריה מדווחים כי צבא סוריה הגיב בירי נ"מ לעבר כלי הטיס. בישראל, כמו בטענות קודמות על תקיפות בשטח סוריה, שומרים על שתיקה.