ה"זובור" בגבעתי: "היו חבלות ודם, הוא אמר שזה מסדנת שבי"

שיר לוי היא אמו של חייל שבראשית שירותו הצבאי עבר התעללות קשה על ידי הלוחמים הוותיקים, כחלק מהמסורת המפוקפקת שהשתרשה שם. מאוחר יותר, הוא ביצע את אותם מעשים באחרים - ונשלח למאסר: "קניתי את הסיפורים שלו"

שבעה לוחמים מגדוד "צבר" של חטיבת גבעתי היו מעורבים בפרשת טקסי ה"זובור" האלימים, שכללו ההתעללות חמורה של חיילים ותיקים ב"צעירים". שיר לוי, אמו של אחד האחראים למעשים הקשים, סיפרה כי בנה נפל אף הוא קורבן לאותם המעשים שביצע מאוחר יותר באחרים.

בריאיון ל"שש" עם עודד בן-עמי היא סיפרה כי כשנודעו לה המעשים שיוחסו לבנה, קיבלה זאת בהפתעה. "לא חינכתי ילד לדברים כאלה", היא סיפרה. "לפני שנה וחצי הוא הגיע הביתה ובטעות הוריד את החולצה, כשהוא היה חייל צעיר. ראיתי על הגב שלו סימנים של הצלפות ודם. כולו היה חבול. זה היה שבוע אחרי שזה קרה לו".

לדברי האם, הצליח בנה לתרץ את הפגיעות בגופו כך שהיא עצמה האמינה לגרסתו. "קניתי את הסיפורים שהוא מכר", היא הודתה. "הוא טען שזו סדנת שבי, אבל מה שקרה זה שהוא היה 'צעיר' והוותיקים הצליפו בו".

"איפה היו המפקדים?"

פרט להצלפות, כללו מעשי ההתעללות במסגרת ה"זובור" גם הצמדה של דרגות באמצעות אקדח סיכות שחיבר אותן לגוף הלוחמים. על כך סיפרה לוי: "המפקד היה אמור להעניק אותן, אבל הוא השאיר את זה לוותיקים. השאלות שלי הן היא איפה היו המפקדים, האם רק הסגל הזוטר היה אחראי למעשים האלה ואיפה היו המ"פ והמג"ד בכל העניין הזה".

לוי הדגישה כי "אני לא אומרת שהבן שלי לא אשם, אבל מה לגבי החינוך ולמה לא דיברו איתם? ייתכן שלא ידעו - שזה רע מאוד - או שהם ידעו ובחרו להתעלם מזה כדי לא להתעמת עם הוותיקים. גם זה רע מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת