אין לימודים ברוב ערי הדרום: "שהממשלה תקבל את האחריות"

מחר ימלא שבוע לסבב ההסלמה הנוכחי, שהחל עם חיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית ברצועה. ברוב ערי הדרום הכריעו: התלמידים יישארו מחר בבית. דנילוביץ': לא מוכן לשגרה הזו. צפו ברשימת הערים המעודכנת

בזמן שזרם הרקטות מרצועת עזה נמשך, מתחבטים גם הערב ראשי הרשויות בדרום אם לפתוח מחר את מוסדות החינוך כסדרם או להורות לתלמידים להישאר בבתיהם - קרוב למרחבים המוגנים. רוב ראשי הערים כבר הודיעו שלמרות הוראת פיקוד העורף לשוב שגרה, מחר לא יתקיימו בעריהם לימודים.

הערים בהן לא יתקיימו לימודים: אשקלון, אופקים, באר שבע, קריית גת, גדרה, אשדוד וגן יבנה.

הלימודים יתקיימו כרגיל בקריית מלאכי, יישובי עוטף עזה ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

עם זאת, הפעילות באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע תתקיים כרגיל.

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' אמר הערב בריאיון לתכנית "שש": "אני מאוד מעריך את פיקוד העורף, אבל אני רוצה לשאול את תושבי ראשון לציון, חיפה ותל אביב - איך אתם הייתם מרגישים לו טיל היה נופל אצלכם בעוד כשעה ומחר וכעבור שבוע ובעוד חודש, והיו אומרים לכם 'זו השגרה שלכם'? לשגרה הזו אני לא מוכן".

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, מתח הערב ביקורת על התנהלות מערכת הביטחון והממשלה - שמגלגלות את האחריות הנגזרת מקבלת ההחלטה אם לקיים את הלימודים לפתחם של ראשי העיריות והמועצות. "הממשלה והצבא צריכים לקבוע כללים", אמר וקנין בשיחה עם חדשות 2. "אם חושבים שם שיש שקט שמאפשר לשלוח את התלמידים לבתי הספר, שיורו בעצמם לקיים את הלימודים ויבטיחו שהאחריות לשלום התלמידים היא עליהם. אבל הם לא נוהגים כך: הם אומרים שהם נותנים המלצה - אבל האחריות היא עליי".

גם באופקים כאמור, החליטו בתום הערכת מצב שלא לקיים לימודים בעיר. מהעירייה נמסר כי "המחלוקת בין פיקוד העורף לראשי הרשויות הגדולות והפרסומים השונים, גרמו לבלבול ובהלה בציבור. בשל כך, הוחלט להשבית את הלימודים. אנו מקווים שבסוף השבוע ינוצל לדיון ותיאום עמדות בין צה"ל לראשי הרשויות".

מחר ימלא שבוע לסבב האלימות הנוכחי, שהחל עם חיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית בשישי שעבר. לדברי וקנין, ההכרעה אם לקיים מחר את הלימודים תתקבל במהלך הערב - בהתאם להתפתחויות: "ב-19:30 נערוך הערכת מצב. אם יהיה שקט, לא תהיה סיבה לסגור את בתי הספר. אני אשמח שכולם יחזרו אליהם".

כיפת ברזל: מקנה ביטחון, מגבירה שאננות

בריאיון התייחס ראש העיר אשקלון להפעלתה המוצלחת של מערכת "כיפת ברזל", שיירטה רבות מבין הרקטות שנורו מהרצועה בשבוע האחרון. "כל עם ישראל צריך להודות למפתחים של המערכת הזאת", הוא אמר. "בלעדיה, היינו עלולים לראות בשבוע האחרון הרוגים ועשרות בתים הרוסים - כמו בסבבים הקודמים".

על השפעת המערכת על תושבי אשקלון אמר ראש העיר: "אין ספק שהיא מקנה ביטחון. אלא שלפעמים אנשים מרגישים שאננות, בזמן שהיא לא מספקת הגנה הרמטית. יש מי שבשל ההצלחה שלה לא מקפידים למלא אחר הוראות גורמי הביטחון".

העיריות משביתות את הלימודים - ההורים שנשארים בבית לא יפוצו

בתוך כך דווח הערב באתר העיתון "גלובס" כי עשרות אלפי עובדים מדרום הארץ שנאלצו להישאר היום עם ילדיהם בבית בשל המצב הביטחוני, לא יזכו לפיצוי. לפי מנגנון הפיצוי שסוכם אתמול בין ההסתדרות לאוצר, הוחלט כי עובדים שנעדרו ממקום עבודתם יקבלו פיצוי רק במקרים בהם הורה פיקוד העורף להשבית את מערכת החינוך, ולא במקרים בהם החליטו על כך הרשויות המקומיות. משמעות ההחלטה הורגשה כבר היום כאשר ראשי הערים באשדוד, באר שבע, אשקלון, קרית מלאכי, גן יבנה וקרית גת, הורו על השבתת הלימודים בעקבות חידוש הירי מעזה.

בעקבות פניית "גלובס" הודו היום גורמים בהסתדרות כי מדובר בבעיה לא פשוטה, וכי בכוונתם לעלות את הסוגיה בפני האוצר לפני שייחתם הסכם רשמי בעניין. בכיר בארגון העריך כי ניתן יהיה למצוא פתרון לכך לפחות בנוגע לסבב ההסלמה הנוכחי ולהשבתה של היום בפרט, וכי בכוונת הארגון לדרוש להסדיר את הסוגיה גם בטווח הארוך, זאת כדי שהמבחן הקובע יהיה עצם השבתת הלימודים ולא זהות הגורם שהחליט על כך. מנגד, גורמים המעורים בנושא טוענים כי ראשי הרשויות, להבדיל מפיקוד העורף, הם אנשים פוליטיים ולכן לא כל החלטה שלהם בעניין נובעת בהכרח משיקולים ביטחוניים.

כך או אחרת, גם באוצר מודים כי את העובדים שנאלצים להישאר בבית לא מעניין מי הורה להשבית את הלימודים, והם דורשים פיצוי בהתאם.
על פי ההערכות, בהסתדרות ובאוצר עשויים להציע מספר דרכים לפתרון הסוגיה, בין היתר על ידי הפקעת הסמכות של ראשי רשויות להשבית מוסדות חינוך על רקע ביטחוני או על ידי חיוב הרשות המקומית בפיצוי העובדים שנאלצו להישאר בביתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת