אין רגיעה בדרום: רקטת גראד בשטח פתוח בנתיבות, גראד יורט בשמי באר שבע

אחרי תקיפת חיל האוויר בעזה בתגובה לירי הגראדים אמש על באר שבע, ארגוני הטרור מגיבים בירי רקטת גראד לעבר נתיבות, שהתפוצצה בשטח פתוח ללא נפגעים וללא נזק. כשעתיים לאחר מכן נורתה רקטת גראד לעבר באר שבע, שיורטה על-ידי כיפת ברזל. ראש העיר דנילוביץ': "אני רוצה להפסיק להיות צודק. כשיורים טילים לא לומדים"

למרות הסיכום על הפסקת אש מול ארגוני הטרור בעזה, הירי לדרום לא נפסק. רקטת גראד נורתה סמוך לשעה 8:00 בבוקר לאזור נתיבות, והתפוצצה בשטח פתוח ללא נפגעים וללא נזק. כשעתיים לאחר מכן שוגרה רקטת גראד לעבר באר שבע, שיורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל". מספר נפגעי חרדה בעיר טופלו על ידי צוותי מד"א.

כל העדכונים על הדרום לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

בעיריית באר שבע כבר הודיעו כי גם מחר לא יתקיימו הלימודים בעיר בעקבות המשך ירי הגראדים. "אני רוצה להפסיק להיות צודק", אמר הבוקר ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט בתגובה להמשך הירי לעבר יישובי הדרום. "אנחנו רואים את המציאות כאן אחרת. מבחינתי ירי של טילים זו לא שגרה. ברגע שיורים טילים - אין לימודים, זו נוסחה ברורה כשמש מבחינתי, כדי להגן על התושבים שלי".

מוקדם יותר הבוקר נורה גראד נוסף לעבר נתיבות. "זו בהחלט החלטה לא קלה", אמר לאחר הירי ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר, בשיחה עם חדשות 2. "מחצית מההורים באים עם הילדים שלהם לבתי הספר. אני מקווה שחוץ מגשם ברכה לא יקרה שום דבר".

"אני זוכר את עופרת יצוקה", הוסיף ראש העירייה. "בימים שאחרי היו לנו כמה ימים כאלה של ירי. אני מאמין שהרגיעה תחזיק, ומקווה שיתעשתו שם מעבר לגדר".

במהלך הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מנהרה בדרום רצועת עזה ואתר שיגור רקטות בצפון הרצועה. כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו על קולות פיצוצים מזרחית לעיר עזה, בעיר עצמה ועל נזק רב שנגרם במקום התקיפה, אולם לא דווח על נפגעים.

אין לימודים ברוב ערי הדרום

פחות מ-48 שעות חלפו מאז נכנס הסכם הרגיעה בין ישראל לפלגים החמושים ברצועת עזה, אך בעקבות חידוש הירי אמש על באר שבע הוחלט שלא לקיים היום לימודים בערי הדרום הגדולות - כך סוכם בתום הערכות מצב שקיימו ראשי הרשויות, ולמרות התנגדות אנשי פיקוד העורף להחלטה.

בין היתר לא מתקיימים לימודים בבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי וגן יבנה (למעט תלמידי כיתות י"ב הלומדים במרחבים מוגנים, תלמידי חינוך מיוחד שמוסעים מחוץ ליישוב למסגרות חיצוניות מעבר לטווח 40 ק"מ, גני ומעונות היום והמתנ"סים), וכן במועצה האזורית מרחבים.

עם זאת, באופקים, יבנה, גדרה, באר טוביה ונתיבות החליטו בתום הערכות מצב לקיים את הלימודים כרגיל. גם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם. ביישובי עוטף עזה הממוקמים עד 7 ק"מ מגבול עזה מתקיימים הלימודים כרגיל במוסדות החינוך הממוגנים.

גורמים בפיקוד העורף אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי בסמכות ראשי הערים להחמיר את הנחיות הפיקוד בתחומם. "צה"ל הסיר את המגבלות ואיפשר חזרה לשגרה", הוסיפו בפיקוד העורף, וציינו עוד כי עירנות נדרשת תמיד.

רוני דניאל בפרשנות: צה"ל לא "ישבור את הכלים"