מסתמן רוב בקבינט לתקיפה באירן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לכוון לפעולה צבאית באירן. עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר כי נתניהו הצליח לגייס רוב בקבינט המדיני-ביטחוני התומך בתקיפה. המתנגדים לתקיפה אומרים כי נאום 40 החתימות שנשא אתמול ראש הממשלה הוא "נאום הכנה לתקיפה"

נתניהו. נחוש לתקוף באירן? (AP)

למרות ההפצרות האמריקניות למצות את ההליך הדיפלומטי עם אירן עד תום, מסתמן כי ראש הממשלה נתניהו נחוש לתקוף באירן בכל זאת וכבר הצליח לגייס רוב בקבינט המדיני-ביטחוני לעשות כן. בן כספית מעיתון "מעריב" מדווח הבוקר כי נתניהו מודאג שאחרי הבחירות בארצות הברית, יעזוב אובמה את הנושא האירני לחלוטין.

גורמים המקורבים למערכת הפוליטית דיווחו לכספית כי מבין 14 השרים היושבים בקבינט, שמונה תומכים במהלך צבאי באירן ושישה מתנגדים. הקבינט טרם התכנס לדיון רשמי ומכריע בנושא, ומדובר על עמדות שהוצגו בשיחות סגורות בין נתניהו לשריו בנפרד.

מקרב המתנגדים לתקיפה בקבינט, ניתן למצוא את השרים דן מרידור, בני בגין, משה יעלון ואלי ישי. המתנגדים לתקיפה במערכת הביטחונית והפוליטית הביעו דאגה מהנאום שנשא נתניהו אתמול, שנשמע לדבריהם כ"נאום הכנה לתקיפה".

נתניהו אתמול: "עזה הפכה לבסיס אירני"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אתמול אחר הצהריים במליאת הכנסת, בעקבות דרישת 40 ח"כים מאופוזיציה. הוא התייחס לאירועי הימים האחרונים בדרום ואמר כי למרות ההצלחה שרשמה מערכת "כיפת ברזל" - זו אינה מספקת מענה מלא לאיום הרקטות. "אין הגנה הרמטית וגם לא תהיה", הוא הבהיר. "השילוב של כושר התקפה ושל החוסן הלאומי הוא מנצח ואותו צריך לטפח".

"רצועת עזה הפכה לבסיס קדמי של אירן. קדימה וההתנתקות הכניסו את אירן לעזה, אנחנו נוציא את אירן מעזה", תקף נתניהו. "כל מקום שפינינו - אירן נכנסת אליו. לבנון, עזה, יש כאלה שמציעים לסגת מיהודה ושומרון - אירן תיכנס גם לשם. הזהרנו שנסיגה חד צדדית מעזה תביא בדיוק לתוצאות האלה. אסור להסכים לזה לאורך זמן. בסופו של יום, ישראל לא תסבול בסיס טרור אירני בעזה, ובמוקדם או במאוחר הבסיס הזה ייעקר".

בהמשך התייחס נתניהו לביקורו האחרון בוושינגטון והדיונים עם הממשל האמריקני על האפשרות לתקוף את מתקני הגרעין של אירן. "יש לנו זכות וחובה להיות אחראים לגורלנו", אמר ראש הממשלה. "ישראל אף פעם לא הפקירה את גורלה בידי אחרים, גם לא בידי הטובים שבידידיה. זו חובה שמוטלת עליי כראש ממשלת ישראל".

נתניהו אף ערך השוואה בין ההכרעות שיידרש הוא עצמו לקבל לבין אלו שקיבל מנחם בגין ז"ל, כשהחליט לתקוף את הכור הגרעיני של עירק. "ב-1981, הובילה אותה החובה אותו כשהוא היה מודע היטב לביקורת הבינלאומית, כולל מצד ארצות הברית ידידתנו. הוא מילא את החובה שלו ופעל. עם הזמן התברר כי היחסים שלנו עם ארצות הברית לא רק שלא נפגעו, אלא רק התהדקו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת