בתגובה לירי: חיל האוויר תקף יעדים בעיר עזה

בתגובה לירי הגראדים על באר שבע, תקפו כלי טיס של חיל האוויר מנהרה בדרום הרצועה ואתר שיגור רקטות בצפונה, הפלסטינים מדווחים על "פיצוצים" ממזרח לעיר עזה. הבוקר: אין לימודים במרבית ערי הדרום

התגובה להפרת הרגיעה: כלי טיס של חיל האוויר תקפו מנהרה בדרום רצועת עזה ואתר שיגור רקטות בצפונה, בתגובה לירי הגראדים מוקדם יותר לעיר באר שבע. לא דווח בשלב זה על נפגעים. 

כל העדכונים על הדרום לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

כלי התקשורת הפלסטיניים מדווחים על קולות פיצוצים מזרחית לעיר עזה, בעיר עצמה ועל נזק רב שנגרם במקום התקיפה. "מטוסים חגים בשמי הרצועה", דווח בעזה.

הבוקר: אין לימודים בערי הדרום

פחות מ-48 שעות חלפו מאז נכנס הסכם הרגיעה בין ישראל לפלגים החמושים ברצועת עזה, אך בעקבות חידוש הירי הערב על באר שבע הוחלט שלא לקיים היום לימודים בערי הדרום הגדולות - כך סוכם בתום הערכות מצב שקיימו ראשי הרשויות, ולמרות התנגדות אנשי פיקוד העורף להחלטה.

בין היתר לא יתקיימו לימודים בבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי וגן יבנה (למעט תלמידי כיתות י"ב הלומדים במרחבים מוגנים, תלמידי חינוך מיוחד שמוסעים מחוץ ליישוב למסגרות חיצוניות מעבר לטווח 40 ק"מ, גני ומעונות היום והמתנ"סים), וכן במועצה האזורית מרחבים.

עם זאת, באופקים, יבנה, גדרה, באר טוביה ונתיבות החליטו בתום הערכות מצב לקיים את הלימודים כרגיל. גם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם. ביישובי עוטף עזה הממוקמים עד 7 ק"מ מגבול עזה יתקיימו מחר הלימודים כרגיל במוסדות החינוך הממוגנים.

גורמים בפיקוד העורף אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי בסמכות ראשי הערים להחמיר את הנחיות הפיקוד בתחומם. "צה"ל הסיר את המגבלות ואיפשר חזרה לשגרה", הוסיפו בפיקוד העורף, וציינו עוד כי עירנות נדרשת תמיד.

במשרד החינוך אמרו הערב בשיחה עם חדשות 2 כי חרף החלטות העירייה, מוסדות החינוך כן ייפתחו מחר בערי הדרום, משום שמשרד החינוך כפוף להנחיות פיקוד העורף - ולא להחלטות העירייה. הורים שירצו בכל זאת לשלוח את ילדיהם לבית הספר, ימצאו שם את צוות ההוראה שיעבוד כרגיל.

רגיעה? 2 גראדים לעבר באר שבע

בדרום אמנם ניסו אמש לחזור לשגרה, אבל טפטוף הרקטות מהרצועה נמשך גם הערב - כששתי רקטות גראד נורו לעבר באר שבע. מערכת "כיפת ברזל" יירטה בהצלחה רקטה אחת, והאחרת התפוצצה בשטח פתוח מצפון לעיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק, אך צוות מד"א טיפל במספר נפגעי חרדה בעקבות הירי.

צוות מד"א הוזעק לטפל בכמה מתושבי העיר שלקו בחרדה בעקבות האזעקה. "נפגעי החרדה מטופלים בכל רחבי העיר, התקבלו פניות רבות במוקד מד"א עם הישמע האזעקה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט זכי הלר, דובר מד"א.

שלשום התבטא ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נגד הפסקת האש. "היא משרתת רק את הג'יהאד האסלאמי, אנחנו נשכנו שפתיים", אמר בראיון לתכנית "מהדורה ראשונה". "אי אפשר שכל פעם מחדש קו אדום ייפרץ...ההרתעה של ישראל ושל צה"ל חייבת לחזור".

אחר הצהריים התפוצצה רקטה נוספת סמוך ליישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. גם שם לא נפגע איש ולא נגרם נזק. אמש סמוך לשעה 22:30 בלילה התפוצצה רקטת גראד בלב נתיבות. אדם אחד נפצע קל וכמה אחרים לקו בחרדה. במהלך אתמול, מאז כניסת הרגיעה לתוקף, נורו בנוסף כ-12 רקטות קסאם ופצצות מרגמה לאזור עוטף עזה, כולם בשטחים פתוחים, ללא נפגעים וללא נזק.

רוני דניאל בפרשנות: צה"ל לא "ישבור את הכלים"