פגיעה ישירה באשדוד, ירי לעבר באר שבע

ארגוני הטרור בעזה לא מפסיקים לשגר רקטות מאז הבוקר, ולראשונה היום - גם פוגעים. רקטת גראד פגעה במרכז רחוב ראשי באשדוד. בת 80 נפצעה באורח קל מרסיסים והדף ומספר בני אדם נוספים לקו בחרדה. במקום נזק כבד לכלי רכב וחנויות. לאחר מכן נורו רקטות לבאר שבע, שהתפוצצו בשטחים פתוחים ללא נזק או נפגעים

יום רביעי ללחימה: ארגוני הטרור ממשיכים במטחי ירי כבדים מרצועת עזה לשטח ישראל - עם יותר מ-35 רקטות גראד שנורו מאז הבוקר. כל הרקטות יורטו על-ידי מערכת כיפת ברזל או התפוצצו בשטחים פתוחים, עד לשעות הצהריים - עם פגיעות בתוך אשדוד וסמוך לגדרה.

כל העדכונים על ההסלמה בדרום - בחדשות 2 בפייסבוק

הערב יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לכיוון אשדוד, זאת לאחר שמוקדם יותר פגעה רקטה ישירות בבית בעיר - באירוע שהסתיים בנס ללא נפגעים. שלוש רקטות נוספות נורו לכיוון המועצה האזורית באר טוביה ולעבר באר שבע. שלושתן התפוצצו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזק או לנפגעים.

בשעות הצהריים פגעה אחת הרקטות שנורו לאשדוד ישירות ברחוב ראשי בעיר. מהמקום פונתה אישה בת 80 שנפצעה באורח קל מרסיסים והדף, ואדם נוסף שנפצע קל. אדם אחד לקה באירוע לב בעקבות הפיצוץ, כמו כן טופלו במקום מספר נפגעי חרדה. עדי ראייה דיווחו כי כתוצאה מהנפילה הראשונה נגרם כבד לכלי רכב ולחנויות מרסיסים. לדברי תושבי השכונה, אין זו פעם ראשונה שרקטות פוגעות ברחוב. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח בעיר.

כוחות גדולים של משטרה, מגן דוד אדום וכבאות הגיעו למקום. "מדובר בנס גלוי", אמר משה וייצמן חובש 'איחוד הצלה דרום'. "מספר רכבים וחלונות הבניינים הסמוכים לזירת נפילת הטיל נופצו. אני וחובשים נוספים טיפלנו בכעשרה נפגעי חרדה עד כה, למרבה הנס אין נפגעים בנפש".

ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "הרקטה פגעה בלב שכונת מגורים בעיר, נפילה בשטח די מאוכלס אבל ברוך השם בלי פגיעה במבנה. אין נפגעים בנפש, יש פגיעה ברכבים ומספר נפגעי חרדה קלים ביותר. מתוך כמעט 20 טילים פגיעה של טיל אחד זה הישג".

שעה קלה לפני כן התפוצצו שתי רקטות גראד בשטחים פתוחים בסמוך לבאר שבע ורקטה נוספת באזור גדרה, הנקודה הצפונית ביותר אליה שוגרו רקטות מאז החלה ההסלמה הנוכחית. הרקטה לא גרמה לנפגעים אול נזק כבד נגרם למבנים ולכלי רכב במקום. בנוסף התפוצצו שלוש רקטות קסאם בשטחים פתוחים במועצות האזוריות שער הנגב ואשכול, ללא נפגעים או נזק.

לקראת הצהריים נפלו שלוש פצצות מרגמה בצד הפלסטיני של מעבר כרם שלום. כתוצאה מכך נפגעו משאית וטנדר שהיו בדרכם להעביר סחורה לרצועת עזה. פעילות המעבר הופסקה למספר דקות, ולאחר מכן המעבר שב לפעול על אף הירי.

במהלך הבוקר יירטה מערכת כיפת ברזל רקטת גראד בשמי באר שבע ו-6 נוספות בשמי אשדוד. רקטה נוספת פגעה בשטח פתוח באזור יבנה, ו-2 רקטות נוספות מחוץ לבאר שבע. מוקדם יותר הבוקר התפוצצו שתי רקטות קסאם ביישוב במועצה האזורית אשכול, אחת מהן נחתה סמוך למבנה של בית ילדים ממוגן. במקום לא היה איש, אולם נזק נגרם למבנה ולכלי רכב. 

סמוך לשעה 9:30 נשמעה שוב אזעקה ברחבי באר שבע. סוללת כיפת ברזל נכנסה לפעולה והשמידה רקטת גראד שהייתה בדרכה למרכז העיר. רקטה נוספת התפוצצה בשטחים פתוחים מחוץ לעיר. קצת לאחר השעה 10:00 נשמעה אזעקה במרחב אשדוד בעקבות מטח גראדים שנורה לעבר העיר, ושוב - כיפת ברזל פגעה והשמידה 5 רקטות גראד בשמי אשדוד. רקטה נוספת פגעה בשטח פתוח באזור גן יבנה.

מוקדם יותר הבוקר ספג קיבוץ במועצה האזורית אשכול 2 רקטות קסאם, אחת מהן התפוצצה סמוך לבית ילדים ממוגן. "היו שתי נפילות בתוך היישוב, אחת הנפילות פגעה בין מגורים לבין בית הילדים", סיפרה הבוקר לחדשות 2 באינטרנט דוברת המועצה האזורית אשכול. "נגרם נזק לבית המגורים, בעיקר התנפצות זכוכיות, וגם נזק של רסיסים לבית הילדים, אבל בגלל שהוא ממוגן הבית עצמו לא נפגע והילדים הגיעו כרגיל למקום. הקיבוץ ממשיך את השגרה שלו, ואין ספק שהמיגון של בית הילדים מאוד משמעותי והוכיח את עצמו".

בג'יהאד האיסלאמי הודו הלילה כי לפחות 2 מההרוגים הלילה הם אנשי הזרוע הצבאית של הארגון, אולם טענו עם זאת כי ההרוג השלישי הוא נער בן 12. באחת התקיפות בעיר ג'בליה צפון הרצועה הותקף מחסן אמצעי לחימה שהיה ממוקם בקומה התחתונה של בניין מגורים. כתוצאה מהתקיפה נפצעו עשרות מהתושבים בדירות הסמוכות, רובם כאמור ילדים. "לא ידענו מראש שאזרחים עלולים להיפגע באירוע", אמר הבוקר דובר צה"ל תא"ל פולי מרדכי, "אבל הם נפגעו כתוצאה מפיצוצי משנה של האמל"ח שהיה בבית".

בהמשך, בתקיפה נוספת באזור רפיח, נהרג נער בן 15 ו-5 תלמידי בית ספר נוספים נפצעו, כך עולה מהדיווחים בעזה.הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ קיים הבוקר הערכת מצב עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, ומפקדים נוספים בגזרה לאור המשך ההסלמה בדרום. בסיום הערכת המצב יצא הרמטכ"ל להסתובב במרכז המסחרי בבאר-שבע ושוחח עם תושבי האזור, שהביעו את תמיכתם בפעילות צה"ל. "צה"ל יעשה הכל על-מנת לפגוע במי שיירה טילים על תושבי מדינת ישראל ויפעל על-מנת להחזיר את השקט ליישובי הדרום", אמר הרמטכ"ל לתושבים.

מפקד פיקוד העורף, אלוף אייל אייזנברג, ביקר באשקלון ואמר: "אנו לא עומדים עם סטופר ביד, נפעל כמה שיידרש וזה יימשך עוד כמה ימים. העסק תלוי בצד השני, אם לא תהיה שגרה באשקלון, גם לא תהיה שגרה בעזה.

גם צמרת המשטרה קיימה הערכת מצב בבאר שבע ולא בירושלים כבימי שגרה. המפכ"ל יוחנן דנינו אמר במהלך הדיון כי "בשם שוטרי ישראל אני מצדיע בפני תושבי הדרום. אנחנו משתפים פעולה עם ראשי העיריות והמועצות שמגלים מנהיגות בעת הזו, ויחד איתם נעשה הכל כדי שהתקופה הזאת תעבור ללא פגיעה בנפש ורכוש ונוכל לחזור לשגרת חיים".

תושבי אזור הדרום מתבקשים להישמע להנחיות פיקוד העורף באתר האינטרנט ובטלפון 1207.

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם, רוני דניאל, ניר דבורי תמיר סטיינמן וגדעון אוקו

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים בחדשות 2 באינטרנט:

הג'יהאד מלגלג: "תמשיכו לשבת במקלטים"

צפו: מחסן אמל"ח מותקף מהאוויר - ובוער

חתונה בצל הגראדים: "אף אחד לא שמע את האזעקות"

הערכת מצב בקריה: "לא" להפסקת אש

חמאס לישראל: "אל תבחנו את הסבלנות שלנו"