הערכת מצב בקריה: "לא" להפסקת אש, לפגוע בכל מטרה שאפשר

בעוד הירי לדרום נמשך עם שלוש רקטות ששוגרו לאזור אשקלון, מהן אחת התפוצצה בשטח פתוח ושתיים יורטו בידי כיפת ברזל, הנחו שר הביטחון והרמטכ"ל את צה"ל להמשיך "לפגוע בכל מטרה שאפשר", כשההערכה היא שההסלמה תימשך עוד מספר ימים. גורם ביטחוני בכיר: בלי כיפת ברזל היינו כבר בתוך עזה

עם רדת החשיכה, התחדש הירי מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. 2 רקטות שוגרו סמוך לשעה 19:30 לכיוון אשקלון. מערכת "כיפת ברזל" יירטה את אחת הרקטות, והשנייה התפוצצה בשטח פתוח ללא נפגעים או נזק. לקראת השעה 21:00 שוגר עוד מטח לעבר אשקלון, ושוב - "כיפת ברזל" עשתה את העבודה.

כל העדכונים על ההסלמה בדרום - בחדשות 2 בפייסבוק

יותר מ-50 קסאמים ורקטות גראד נורו היום לעבר המרחב שבין עוטף עזה, אשדוד ובאר שבע. לפחות שתי רקטות נפלו בבאר שבע, אולם מערכת כיפת ברזל שמרה על שיעור הצלחה גבוה ויירטה 12 רקטות אחרות. חיל האוויר תקף 16 חוליות משגרים ברצועה; בצד הישראלי – כ-15 נפגעי חרדה בלבד.

במקביל, קיימו הערב שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ הערכת מצב בבסיס הקריה בתל אביב. בהערכת המצב השתתפו גם נציגי מערכות המודיעין וקצינים בכירים בצה"ל, ובשורה התחתונה קבעו שר הביטחון והרמטכ"ל: אין החלטה להתכנס להפסקת אש, וההסלמה צפויה להימשך עוד מספר ימים.

בפתח הדיון אמר השר ברק כי "צה"ל יכה קשות בכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל ובכל מי שינסה לפעול נגד מדינת ישראל. אני רוצה להביע שוב הערכה לפעילות צה"ל, השב"כ, ראשי הערים ואנשיהם ולציין שוב את ההצלחה הגדולה של 'כיפת ברזל' ביירוט הרקטות שנורו לעבר ערי ישראל בשלושת הימים האחרונים". שר הביטחון ציין עוד כי "הסבב הנוכחי עלול להתארך ונדרשת סבלנות".

במהלך הדיון, שיבח הרמטכ"ל גנץ את פעילות פיקוד הדרום ואת מפקד הפיקוד, אלוף טל רוסו. גנץ הנחה את רוסו לנצל ו"לפגוע בכל מטרה שמועלית על ידי גופי המודיעין". במקביל, ציינו אנשי המודיעין כי ארגוני הטרור ברצועה, ובעיקר אנשי הג'יהאד האיסלאמי, מתוסכלים משרשרת היירוטים המוצלחים של כיפת ברזל, ומנגד מספיגת האבידות הרבה בקרב אנשיהם.

בנוסף, קיבל הרמטכ"ל את המלצת פיקוד העורף שלא לקיים גם מחר לימודים ביישובי הדרום, למעט ביישובים שנמצאים עד מרחק של 7 ק"מ מגבול רצועת עזה ובהם יש מיגון מלא.

"בלי כיפת ברזל - היינו כבר בתוך הרצועה"

גורם ביטחוני בכיר מאוד אמר לחדשות 2 כי "40 הגראדים שיורטו בדרך ללב ערי הדרום משנים את התמונה. אם לא היינו משמידים אותם, לא היינו מבצעים את הסיכול בסוף השבוע, והיינו בתוך תמרון קרקעי ברצועה. סוללת כיפת ברזל מהווה מהפכה מבחינת האסטרטגיה והחופש לדרג הצבאי".

בנוסף אומרים במערכת הביטחון כי סוללה רביעית של "כיפת ברזל" תיקלט בעוד כחודש בצבא, מה שצפוי לשפר עוד את טווח ההגנה של המערכת.

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, אמר הערב כי הג'יהאד האיסלמי ממשיך לפעול כזרוע ארוכה של אירן, שמממנת, תומכת, ומעודדת אותו גם בימים אלו באמצעות אמצעי לחימה וכספים שמגיעים ישירות מטהרן", והדגיש: "אנחנו לא דנים בהפסקת אש, וכל עוד יש ירי לעבר ישראל אנחנו מגיבים".

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים בחדשות 2 באינטרנט:

צפו: רגע פגיעת הגראד בבית הספר בב"ש

נתניהו ללוחמי כיפת ברזל: מסיר בפניכם את הכובע

ראש העיר ב"ש: "אנו נמצאים בג'ונגל"

תיעוד: כך מיירטת כיפת ברזל רקטות

ברק: להציב כיפת ברזל גם בצפון

250 אלף תלמידים נשארים בבית

החשש: רקטות לעבר גוש דן

דובר צה"ל: "ייתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו"

צה"ל לתושבי הדרום: הישארו קרוב למרחבים המוגנים

רוני דניאל בפרשנות: צה"ל חותר לפגיעה - לא לרגיעה

אהוד יערי בפרשנות: חמאס לא רוצה בהסלמה