סוריה: ישראל תקפה יעדים צבאיים

בדמשק טוענים כי מטוסים ישראלים תקפו מחסני טילים סמוך לבירה. "מטרת התוקפנות - סיוע לטרור", נאמר בהודעת צבא סוריה. בישראל שותקים בינתיים, ובשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון. צפו בתיעוד

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה וארגון חיזבאללה דיווחו הערב (ראשון) כי מטוסי קרב ישראלים תקפו שני מתחמים צבאיים סמוך לבירה דמשק. לדיווח לא התקבל כל אישור מגורם ישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מהדיווחים עולה כי אחד המתקנים שהותקף סמוך לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק. במתקן זה מפתח הצבא הסורי נשק כימי וכן פיתוחים שונים בתחום הטילים. במקום נמצאים גם מחסנים גדולים של טילים ותחמושת. המטרה הזו הותקפה גם בחודש מאי 2013.

אחת מהמטרות שהותקפה בסוריה (האופוזיציה הסורית)

המטרה השנייה שהותקפה, כך על פי הדיווחים, היא מתחם צבאי באזור דימאס - סמוך לכביש ביירות-דמשק הישן. על פי עדויות שונות, לפחות עשרה הדי פיצוצים נשמעו במקום.

מטרה שהותקפה בסוריה (האופוזיציה הסורית)

אזרחים המתגוררים סמוך לאזור התקיפה סיפרו כי שמעו מספר הדי פיצוצים עזים. הטלוויזיה הסורית הודיעה כי צבא סוריה הגיב בירי נ"מ לעבר כלי הטיס. אחר הצהריים דיווחו תושבים בקריית שמונה על שובלי מטוסים. בשלב זה לא נמסרו הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון.

אחד מיעדי התקיפה (האופוזיציה הסורית)


בתגובה לתקיפה הודיע צבא סוריה: "בתקיפה לאור היום פגע האויב הציוני אחר הצהריים בשני אזורים בטוחים בפאתי דמשק - דימאס ונמל התעופה הבינלאומי האזרחי של דמשק - תקיפה שגרמה לפגיעה ברכוש בחלק מהמתקנים".

לטענת הצבא הסורי, מטרת "מעשה התוקפנות הישיר של ישראל הייתה לסייע לטרוריסטים בסוריה. המטה הכללי של צבא סוריה מדגיש שתקיפה כמו זו לא תניא אותו מהמשך לחימתו בטרור על כל סוגיו, מנגנוניו וזרועותיו ברחבי אדמת המולדת".

לפני כשנה: דיווחים על 2 תקיפות ישראליות

בסוף חודש פברואר האחרון דווח כי ישראל תקפה שיירה בגבול סוריה-לבנון. בכיר בישראל אישר לעיתון "טיים" כי אכן ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה. על פי הדיווחים, יעד התקיפה היה שתי משאיות: אחת מהן נשאה טילים והשנייה משגרי טילים. המשלוח שהותקף היה אמור להגיע לידי חיזבאללה.

כחודש לפני כן טענו גורמים באופוזיציה בסורית כי מטוסי חיל האוויר הישראלי השמידו משגרים של טילי S-300 בעיר הנמל לטקייה בצפון סוריה. תושבים באזור דיווחו כי הפיצוץ היה גדול מאוד ונשמע במקומות רבים בעיר.

באוקטובר 2013 דיווחו כלי תקשורת ערבים על פיצוץ עז שאירע בבסיס של צבא סוריה, גם הוא סמוך לעיר לטקייה. סוכנות הידיעות הלבנונית הממשלתית דיווחה אז כי שישה כלי טיס ישראלים חדרו בשעות הערב את המרחב האווירי של המדינה, סמוך לבירה ביירות - והמשיכו לסוריה, שם ירו והחריבו לכאורה את הבסיס הסורי.

גלעד גמליאלי השתתף בהכנת הידיעה.