דובר צה"ל: "ייתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו"

ההסלמה בדרום נמשכת, ונראה שבימים הקרובים האש לא תיפסק. רקטות קסאם נורו הבוקר לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול, אזעקה נשמעה באשקלון ובאשדוד. הלילה תקפו מטוסי חיה"א אתר לאחסון אמל"ח בשכונת תופאח בעיר עזה, שם מדווחים הפלסטינים על נפגעים. דובר צה"ל: "כל עוד לא ייפסק הירי, נמשיך לפעול במלוא הנחישות"

הירי לעבר שטח ישראל נמשך גם הבוקר, בתום סוף שבוע עתיר אש עם למעלה מ-100 רקטות גראד, קסאם ופצצות מרגמה שנורו לעבר שטח ישראל. קרוב ל-30 יירוטים של רקטות נרשמו על-ידי מערכת "כיפת ברזל". במקביל צה"ל תוקף שוב ושוב ברצועה, כשהפלסטינים מדווחים על 16 הרוגים ועשרות פצועים עד עתה.

אחרי לילה שקט באופן יחסי בדרום, אזעקה נשמעה לפני זמן באשדוד ובאשקלון. במקביל שני טילים נפלו הבוקר בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהתפוצצות הרקטות. 

אמש, סמוך לשעה 22:30 נורה מטח של 5 רקטות קסאם לעבר יישובים במועצה האיזורית אשכול. כל הרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ולא היו נפגעים. בהמשך הלילה, זיהה צה"ל כוח שמתכונן לבצע ירי לעבר ישראל. הכוח סיכל את הירי, כשהפלסטינים מדווחים על הרוג אחד בתקיפה.

אתמול נורו 6 רקטות גראד לעבר מרכזי הערים באר שבע, אשדוד ואשקלון. מערכת "כיפת ברזל" יירטה את כל הרקטות ופגיעתן בערים נמנעה, אולם מספר רסיסים מהטיל שהושמד פגעו בבתים באחת השכונות באשקלון. במקום נגרם נזק קל, אולם לא היו נפגעים. במקביל, שני בני אדם נפגעו במהלך נפילת רקטה בגזרת לכיש: אדם אחד איבד את הכרתו ואילו השני נחבל מנפילה כשהיה בדרכו למרחב המוגן. בפגיעה רקטה נוספת במושב בעוטף עזה נפגע לול תרנגולות באופן ישיר, אולם למרבה המזל לא היה איש בסביבתו.

בינתיים ברצועה, ממשיך חיל האוויר בתקיפות. בשעות הלילה הותקף מחסן לאמצעי לחימה בשכונת תופאח בעזה, ובצד הפלסטיני מדווחים על נפגעים בתקיפה. בסך הכל נהרגו בעזה 16 אנשי ג'יהאד איסלאמי ו-וועדות ההתנגדות, ועשרות נוספים נפצעו.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס בפייסבוק שלו להסלמה בדרום וכתב: "תושבי הדרום, עמידתכם האיתנה לאור האירועים מעוררת השתאות. במהלך היום פגענו ב 16 פעילי טרור וכל עוד לא יפסק הירי נמשיך לפעול במלוא הנחישות. יתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו, אך רק עם עורף חזק נוכל להמשיך לפעול ולנצח".עד עתה, מאז החל סבב ההסלמה בדרום אתמול בצהריים, יירטה מערכת "כיפת ברזל" יותר מ-30 רקטות - יותר משליש ממספר הרקטות שנורו מעזה. ראש הממשלה התייחס מוקדם יותר להישגי המערכת, ואמר בשיחה עם ראשי הרשויות בדרום כי "נשפר עוד יותר את הגנת העורף גם באמצעות הצטיידות במערכות נוספות של כיפת ברזל, שיעילותה הוכחה שוב בסוף השבוע. נמשיך לפגוע בכל מי שמתכנן לפגוע באזרחי מדינת ישראל". 

גם שר הביטחון ברק ביקר אחר הצהריים בלווית מפקד חיל האוויר בסוללת "כיפת ברזל" סמוך לרחובות, ושיבח את הישגי המערך ביירוט רקטות. "נמשיך לשפר את יכולות סוללות כיפת ברזל שיירטו באחוזים גבוהים ביותר את טילי הגראד שנורו לעבר ישראל מאז אמש", אמר ברק והוסיף: "הסבב הזה עדיין רחוק מסיום והעוינות עדיין קיימת. לא נאפשר לאף אחד לפגוע באזרחי המדינה, כל מי שינסה לשגר רקטות ישלם מחיר כבד ולאף אחד לא תהיה חסינות".

במרבית יישובי הדרום לא יתקיימו הלימודים. בתום הערכת מצב שקיימו ראשי הרשויות עם אנשי פיקוד העורף, הוחלט שלא לקחת סיכון ולבטל את הלימודים גם ביישובים יבנה, גן יבנה, אשדוד, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, נתיבות ואופקים. גם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ובמכללות בדרום לא תתקיים מחר פעילות. לעומת זאת, ביישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר יתקיימו הלימודים כרגיל, כולל במכללת ספיר בשדרות.

במקביל דווח הערב על שיפור במצבו של הפועל הזר שנפצע באורח קשה אתמול מפגיעת פצמ"ר בעין הבשור. בבית החולים "סורוקה" דיווחו כי הפצוע יצא מכלל סכנה. 9 בני אדם נוספים נפגעו במהלך ירי הרקטות בסוף השבוע, כולם כתוצאה מחבלות במהלך ריצה למרחבים המוגנים בשעת אזעקה.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, רוני דניאל, אוהד חמו ויוסי זילברמן

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים בחדשות 2 באינטרנט:

מטח גראדים לבאר שבע: פגיעה ישירה בבי"ס ובשכונת מגורים

רה"מ נתניהו: "אנו עדיין בכוננות מול ניסיון פיגוע"

ראש העיר ב"ש: "אנו נמצאים בג'ונגל"

תיעוד: כך מיירטת כיפת ברזל רקטות

ברק: להציב כיפת ברזל גם בצפון

250 אלף תלמידים נשארים בבית

החשש: רקטות לעבר גוש דן

דובר צה"ל: "ייתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו

צה"ל לתושבי הדרום: הישארו קרוב למרחבים המוגנים

הנחיות פיקוד העורף המעודכנות לתושבי הדרום

רוני דניאל בפרשנות: צה"ל חותר לפגיעה - לא לרגיעה

אהוד יערי בפרשנות: חמאס לא רוצה בהסלמה

"כיפת ברזל" השמידה שליש מהרקטות שנורו

בעקבות ההסלמה: אין לימודים ביישובי הדרום

החמאס והג'יהאד: "נלמד את ישראל לקח"

חיסול כפול בעזה של פעילי ג'יהאד

הג'יהאד מציג: ירי לעבר ישראל

ראש מועצת אשכול: "הממשלה הפקירה תושבי עוטף עזה"