פיקוד העורף: הנחיות לתושבי הדרום

בעקבות ההסלמה בדרום הארץ מפרסם פיקוד העורף הנחיות לתושבי יישובי הדרום. בפיקוד העורף מדגישים: ניתן לצאת ממיגון רק 10 דקות מתום האזעקה ויש להעדיף ממ"ד או מקלט פרטיים. בהיעדר ממ"ד, ממ"ק או מקלט יש להתמגן בחדר פנימי עם מינימום קירות חיצוניים וחלונות

פיקוד העורף מפרסם הנחיות התגוננות ליישובים שנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. ההנחיות בתוקף לפחות עד השעה שמונה בערב.

הנחיות התגוננות בהישמע אזעקה - בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש לסיים את תהליך המיגון, בהתאם לזמן העומד לרשותנו ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:

• במבנה: יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט או חדר פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

• בחוץ: יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

• ברכב : יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו - יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון. חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.

הנחיות לבחירת המרחב המוגן והכנתו - את המרחב המוגן יש לבחור בהתאם לזמן העומד לרשותנו מרגע הישמע האזעקה או הישמע קול נפץ, לפי סדר העדיפות הבא:

א. ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) או ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הם הבחירה המועדפת.
ב. מקלט.
ג. מקלט בבניין משותף - בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי, ללא תלות בזמן ההתרעה.
ד. מקלט ציבורי - בתנאי שניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע האזעקה.

באין ממ"ד, ממ"ק או מקלט, יש לבחור חדר פנימי מוגן שבו יש מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין מעל שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות.

דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי ירדו קומה אחת ויישארו בחדר המדרגות. אזרחים נדרשים לא להימצא ברחבת כניסת בניינים, מכיוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך לבניינים.

בפיקוד העורף מבהירים כי אין לערוך התקהלויות והתכנסויות של מעל 500 בני אדם בשטח פתוח וסגור (אירועים, מופעים, משחקי כדורגל). אין מגבלות על בילוי במרכזי קניות או על עבודה במקום עבודה שאינו חיוני.

למידע נוסף ניתן לפנות לאתר האינטרנט של פיקוד העורף בכתובת www.oref.org.il ובפייסבוק,
וכן במרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת