דגן: "זוהי אינה השעה לתקיפה באירן"

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן מיישר קו עם עמדת הנשיא האמריקני ברק אובמה וטוען כי יש למצות את כל האפשרויות האחרות לפני תקיפה באירן. בריאיון לתכנית "60 דקות" ברשת CBS, אומר מי שהיה במשך קרוב לעשור איש המודיעין הבכיר בישראל: "המשטר בטהרן רציונאלי משחושבים"

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן אומר בריאיון לתכנית התחקירים האמריקנית "60 דקות" של רשת CBS כי זוהי לא השעה לתקוף את מתקני הגרעין באירן וכי יש למצות את כל האפשרויות האחרות לפני מהלך כזה. "המשטר בטהרן רציונאלי מכפי שחושבים", טוען דגן.

דגן, האיש שהיה אחראי, על פי פרסומים זרים, לעיכוב בלוח הזמנים האירני באמצעות חיסולם של מדעני גרעין והחדרת וירוסים למערכות המחשב בכורים של הרפובליקה האסלאמית, מיישר קו עם דעת הנשיא האמריקני ברק אובמה וטוען, בהתבטאות תקשורתית נדירה, כי לישראל נותר מרחב זמן לפעולה עד לתקיפה.

"המשטר בטהרן מאוד רציונאלי" אמר דגן. כשנשאל האם גם הנשיא האירני מחמוד אחמדינג'אד פועל מתוך היגיון אמר דגן: "התשובה היא כן, אמנם לא הרציונאל המוכר למערב אך אני חושב שכן".

"אין לי ספק שהם שוקלים את ההשלכות למעשיהם, משום שהם יצטרכו לשלם מחיר כבד", אמר דגן והצהיר כי לדעתו האירנים פועלים בזהירות רבה בנוגע לפרויקט הגרעין. "הם לא רצים מהר מידי", הדגיש דגן.

דגן: "סומך על הנשיא האמריקני"

דגן הפציר בפני הכתבת האמריקנית לזלי סטאל כי הוא אינו תומך בתקיפת מנע ישראלית במתקני הגרעין בזמן הקרוב. "תקיפה כזו צריכה להתבצע מול מטרות מרובות", אמר מי שהיה איש המודיעין הבכיר בישראל.

לדעת דגן מהלך אפקטיבי יותר מצד מדינות המערב צריך להיות עידוד שינוי המשטר בטהרן. "זהו תפקידנו לעזור לכל מי שמעוניין להציג אלטרנטיבה לשלטון במדינה", אמר דגן שסירב להגיד אם ישראל עודדה בעבר את מתנגדי השלטון שהפגינו באופן פומבי נגד המשטר.

דגן מאמין כי ארה"ב תתערב במקרה הצורך, "הנשיא אמר באופן גלוי כי האופציה הצבאית מונחת על השולחן ושאין בכוונתו לתת לאירן להשיג נשק גרעיני, ומניסיוני, אני בדרך כלל סומך על נשיא ארה"ב". "אירן גרעינית איננה רק בעיה ישראלית", אומר דגן ומדגיש, "זוהי בעיה עולמית".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת