פנטה: "אנו מתאמנים לתקוף באירן"

שר ההגנה של ארה"ב ליאון פנטה אומר כי חיל האוויר האמריקני מתכונן למגוון תרחישים של תקיפה באירן, אך מבהיר כי עדיין יש לתת לסנקציות ולדיפלומטיה לפעול. על ישראל אומר פנטה כי לדעתו ההנהגה הישראלית עוד לא החליטה האם לתקוף או לא, ובכל מקרה תקיפה אמריקנית תהיה יעילה יותר מתקיפה ישראלית

פנטה בוועידת איפא"ק, השבוע (AP)

שר ההגנה של ארה"ב ליאון פנטה אומר כי הפנטגון מתכונן למגוון תרחישים צבאיים נגד אירן אם הסנקציות נגד המדינה לעצור את תוכניתה הגרעינית ייכשלו. פנטה הוסיף בראיון למגזין "נשיונל ג'ורנל" כי ארה"ב מתכננת את המתקפה "מזה זמן רב". עוד אמר פנטה, כי הוא חושב שההנהגה בישראל טרם החליטה האם לתקוף את מתקני הגרעין של אירן.

פנטה יחד עם הנשיא אובמה מנסים לשכנע את ישראל (פנטה ביקר בישראל מספר פעמים) שלא לתקוף כעת את מתקני הגרעין באירן על מנת לתת לסנקציות לעבוד כדי למנוע תקיפה צבאית. בעבר אמר פנטה כי תקיפה ישראלית רק תעכב את תוכנית הגרעין במספר שנים ולא תמנע אותה לחלוטין, וזאת בעוד שתקיפה שכזאת תוביל בוודאות לתגובה אירנית.

תקיפה אמריקנית תהיה יעילה יותר מתקיפה ישראלית

"כפי שהנשיא (אובמה) אמר בעצמו, איני מאמין שהישראלים קיבלו החלטה סופית בעניין. אני בטוח שהם שוקלים ברצינות את כל האפשרויות להתמודד מול אירן", אמר פנטה שהוסיף כי תקיפה ישראלית נגד אירן תהיה פחות יעילה מאשר מתקפה שתבוצע על ידי ארה"ב. בעבר אמרו גם פנטה וגם אובמה כי בנושא אירן "כל האופציות מונחות על השולחן" אך שניהם גם הבהירו כי הם מעדיפים פתרון דיפלומטי על פתרון צבאי לתוכנית הגרעין האירנית.


"אם הישראלים יחליטו לתקוף אין ספק שהם ישיגו תוצאות, אך גם אין ספק שאם ארצות הברית תתקוף התוצאות יהיו יותר אפקטיביות", אמר מזכיר ההגנה. כשנשאל פנטה אם ארה"ב מתכוננת לאפשרות של תקיפה צבאית באירן ענה "בוודאי, אירן מהווה איום על הביטחון הלאומי של ארצות הברית וגם על ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת